Публикуваме текстовете ви без редакция
"Игнатов напуска поста си поради системна липса на диалог и комуникация с БАН и СУ" - колкото по-скоро се появи това съобщение на пресцентъра на Министерски съвет, толкова по-добре както за научната общност, така и за Министър-председателя, а най-добре - за Държавата.
Извън всякакво съмнение е, че една млада партия като ГЕРБ, натоварена с толкова голям кредит на електорално доверие, ще има кадрови проблеми при управлението на страната. Затова на скандалите от различен калибър, свързани с ръководни лица на различни нива като Божидар Нанев, Анна-Мария Борисова, Божидар Димитров, Румяна Желева и други калинки, трябва да се гледа с разбиране. Щетите, нанесени от тези кадрови грешки са възстановими или са в сферата на моралните загуби, които у нас не се смятат за първостепенни.
Не така стои въпросът с министъра, на когото е доверено да гради политиката на България за приобщаване към Европейското общество, основано на знанието. На него са възложени ключовите фактори за изпълнение на стратегия „Европа 2020" - науката, иновациите и качественото образование. Нека погледнем как се справя министъра с тези отговорности.
На 3 ноември Министерският съвет прие проект на Националната програма за реформи за периода 2010-2013 г. „За ускорено излизане от кризата България следва изцяло да преориентира политиката си към повишаване на конкурентоспособността" - пише там.
В документа се констатира че „липсата на консистентна и целенасочена политика в областта на науката и иновациите доведе до намаляване на разходите до 0.49% от БВП през 2008 г., от които 0.33% - публични" и като Национална цел номер 2 - „амбициозна, но постижима" е дефинирано постигане на инвестиции в научна и развойна дейност в размер на 1.5% от БВП.
По странната логика на политическата практика, точно един месец по-късно, Парламентът прие закона за Държавния бюджет за 2011 г., в който е формулирана основната цел, обхващаща мандата на същото това правителство - „ориентиране на публичните разходи в посока на стимулиране на факторите, ускоряващи икономическия растеж в съответствие с обновената Лисабонска стратегия". Като първа стъпка за увеличение на публичните инвестиции в наука, те са намалени на 0.18 % - почти двойно! За образование - също! Бюджетните прогнози за следващите две години утвърждават същите нива. Текстове за приоритета на науката, иновациите и качественото образование не съществуват.
В нормална държава, разбира се, за министъра на науката и образованието не би имало друг достоен ход, освен оставка. Обаче нормална е държавата, в която всеки министър се грижи за развитието на поверената му обществена сфера, не и България!
Информационното общество ни дава възможност да надникнем в стенограмата от заседание на Министерския съвет на 5 май 2010 г., на което се обсъжда Рамкова позиция на Република България във връзка със стратегията "Европа 2020".
„СЕРГЕЙ ИГНАТОВ: България е на последно място по иновации и конкурентоспособност в Европа. Предвид финансовата криза и практиката през последните години, смятам, че повече от 0,6 на сто ние няма да достигнем. Това означава при нас да очакваме да навлезе нова култура, но не виждам как за тези десет години ще има такава драстична промяна, която ще доведе до това.
ТРАЙЧО ТРАЙКОВ: В тази точка са заложени за иновации от 0,6 на сто, с което ние твърдо не сме съгласни. Според Европейската комисия минималното за България би трябвало да е 1,4 на сто. Европейската цел 2020 е 3 на сто. Ние смятаме,че трябва да е между 1,4 на сто и 2 на сто.
БОЙКО БОРИСОВ: Приема се точка 6 с предложението на Трайчо Трайков".
Потресаваща безпомощност!
След като е ясно, че научната и образователната политика са непонятни територии за настоящия министър, нека се опитаме да видим, как се проявява поне като администратор. Над 80% от изследователската дейност в страната се провежда в БАН и Софийския Университет, там се подготвят и най-високо квалифицираните специалисти и очевидно това са основните му партньори в реформата.
Избрани страници от диалога с БАН:
„Казано бе в прав текст, на срещата в Цюрих, че академии в този вид няма да има в Европа. Защото изследователските звена ще са част от вузове. Това е европейската политика". (30 януари 2010 г.).
Асоциацията на ръководители на европейски научни съвети (EUROHORCs) отговаря - "Ролята на академиите не е била главен въпрос за разглеждане на работната среща на високо равнище в Цюрих". Или не е разбрал или е излъгал!
„БАН все пак ще има бюджет за 2011 г., докато Австрийската академия на науките от 1 януари няма да получава бюджет по решение на австрийското правителство." (09 ноември 2010).
Беатрис Карл - министър на образованието и науката на Австрия отговаря - „Точно обратното, австрийската академия на науките се причислява към ключовите области, при които не само няма да има намаление, а ще има увеличение на бюджета". Или не е разбрал или е излъгал!
„Аз просто не знам защо учените на академията стоят по два месеца в неплатен отпуск, а всъщност в сметките на БАН има 20 млн. лева". (22 ноември 2010).
Има, но това са средства на възложители по договори, а не пари за заплати. Или не е разбрал или е излъгал!
„Смятам да се приложи следният механизъм - да дадем право на институтите да сключат истински рамкови договори с избрани от тях университети. Те да формират общ научен съвет, да координират изследователската и учебната си дейност" (01 февруари 2010).
Това право винаги се е ползвало във всичките му аспекти. В отчета на БАН за 2009 са отбелязани 70 000 лекционни часа, 33 000 часа упражнения в различни университети. Тук просто не е прочел и не е разбрал!
„Дадохме пари на БАН, а академиците си гласуваха пенсии от по 2400 лева". (13 май 2010).
Това са възнаграждения, определени от Министерския съвет, след пенсиониране на академиците и нямат нищо общо с БАН. Тук е разбрал, но просто е излъгал!
„Ще се сложи край на практиката, когато печелят проекти институтите, един процент от тях да отива към централно управление" (22 ноември 2010).
Никога, никакъв процент от спечелени проекти не е отивал в централно управление. Знае, но просто лъже!
В едно отворено писмо, публикувано наскоро, пише: „Министърът не притежава качества, които да му позволят да се справи със сегашните проблеми пред висшето образование и науката. Той опитва да противопоставя средното образование на висшето, учителите - на преподавателите в университетите, асистентите - на професорите, изследователите в БАН - на университетските преподаватели. Използва политически инсинуации или по-скоро клевети...". Може би ще помислите, че това писмо е на БАН, но не е! Писмото е на Академическият съвет на Софийския университет.
Съобщение на МОМН: „На 10 януари министър Сергей Игнатов организира среща на действителните членове на Академията. На срещата министър Игнатов ще представи Стратегията за наука и ще постави началото на дискусията по нейното приемане".
Срещата се състоя. Мислите, че Стратегия беше представена? Лъжете се! И на следващата среща, насрочена за 24 януари, няма да бъде представена.
В едно обаче Сергей Игнатов е несъмнено прав - не може да се очаква нова култура по отношение на науката, иновациите и образованието. Особено при този министър - истинската кадрова катастрофа на ГЕРБ!
dk
на 30.01.2011 в 20:07:04 #23Не го съдете толкова строго Игнатов! О т него се искат реформи, те така ги разбират реформите - да се изгонят едни и да се сложат други хора(свои разбра се), като се гони краен резултат извършване на реформа в определен срок. Реформа заради самата реформа. Като Евгени Минчев - известен с това, че е известен. Дайте задачи на БАН, искайте им резултати. А така като слон в стъкларски магазин, да влезеш и да ломиш е крайно глупаво. Най-печелившата позиция е проекти, задачи, резултати, пари. А другото е от Лукавия, абсолютна хунвейбинщина, както се изрази един коментирал преди мен.
Олаф БГ
на 27.01.2011 в 10:13:49 #22До djikata Д(ж)ийка, къде е бил ли? Сега, човека посочва 5-6 конкретни лъжи на Игнатов. А в съседната статия боко тиквата кадрува аверчета. И к'во, ти като си тука, кво направи? Що сега не му помагаш, на автора? А ако се беше обадил той 5 години по-рано, к'во нямаше да му е наред, за да не го подкрепиш. Принципен въпрос е зададен: ИЗЛЪГАЛ ЛИ Е ИГНАТОВ? Коментирай това, а не чувствата си...
Кроасанж
на 26.01.2011 в 13:37:35 #21Значи момчета мили промити които така стръвно защитавате герб от "комунистите" , кога ще осъзнаете че те самите са тези презряни комунисти от които толкова ви е страх. Извадете си бутонките от ушите и си махнете горнището на анцуга ,за да може да виждате пред себе си.Партиите на са ви футболни отбори.Тва че пиара на герба е такъв не значи че всички трябва да се превръщате вкупом в полупримати и да се впускате в борба с комунизма. Никой от тези които псуват БАН не знаят какво е БАН , а бога ми ,питам се дали знаят какво е книга , и още по любопитно как са се научили да пишат във форум. Вие момчета не знаете какво е наука и как се осъществява тя и никога не сте се и замисляли колко е полезна подобна дейност , още повече в една държава където населението е на 80 процента под средната интелигентност. Аз бих се срамувал да излизам на улицата ,а камо ли да излагам мислите си в писмен вид ако бях на мястото на хората тук които се оправдават с "комунистите" за това че са жалки неграмотни мишки и поради недостиг на интелектуална енергия не могат дори да осъзнаят от какъв шанс ги лишават унищожавайки образованието в България. Любезния министър ,за нещастие достигнал само до същия еволюционен праг като своите поддръжници очевидно е крайно некомпетентен ... обаче хората без да четат статията виждат отдолу думата "комунист" и захапват веднага ... жалки сте момчета , гнус ме е от такива
Олаф БГ
на 26.01.2011 в 10:22:39 #20Абе "mind", ако изобщо имаш някакъв майнд. Игнатов просто изкопира елементи на няколко чужди модели за организацията на даването на степени, което е в изгода на НБУ и с това приключи. Той произхожда от семейство с дълбоки ДС корени, а самият университет като алтернатива тогава бе създаден и поддържан именно защото ни натискаха да имаме такава. Да не мислиш че друг, а не компартията (в задкулисната и форма) създаде и поддържаше този "университет"? Днес постепенно той ще промени характера си, и ще стане един от многото, като пернишкия. Това бе просто контролираната алтернатива тогава. Игнатов е НЕАКТУАЛЕН като цяло. Идеята египтолог да ти оправя науката в страна където има спешна необходимост от сериозни иновации и спешно технологично обновяване е глупава, и е възможна евентуално при ръководители - полицаи. Това показва, че ББ няма зад гърба си реална подкрепа от заинтересованите среди, освен полицай, силоваци и кариеристи.
netLady
на 25.01.2011 в 21:52:02 #19Абе, mind, какви са тия хунвейбински нагласи?
mind
на 25.01.2011 в 13:18:34 #18Единствения недостатък на Игнатов е че действа прекалено бавно. Досега трябваше да е приключил с реформата във висшето образование и БАН, но явно не успява засега да се справи с окопалите се комунисти агенти на бившата ДС, които стискат здраво кокала и не пускат. Необходими са повече кураж и решителност пък ако трябва да се започне от нулата дори. Всички агенти на ДС в БАН и СУ трябва да бъдат изхвърлени оттам за да се спре със саботирането на реформите .
smirn0ff
на 24.01.2011 в 17:34:55 #17БоБо да ти пикая в устата и сера на главата изчадие такова!
Pierre
на 24.01.2011 в 11:56:30 #16bluе fаn,
Чоко
на 23.01.2011 в 14:58:25 #15Игнатов настрои цялата "научна" общност в България срещу себе си, бръквайки в спящия мравуняк на дебелоглавите ни "учени" конформисти. Реакцията им е нормална. Подкрепям усилията му.
Yoda_science
на 23.01.2011 в 13:53:35 #14Разсъжденията относно качествата на Игнатов, поставят въпроса за качествата на другите и направеното преди тях. Това е човекът, който доведе до промяна в закона за научните степени и звания от 1971 г, който и до сега се оспорва. Явно е, че според някои най – доброто е създадено досега – 75 % от научните съвети да са хабилитирани, развитието на научния потенциал да зависи от хабилитираните лица, ръководители на научни договори да са само хабилитирани лица, изобщо всичко да зависи от тях и това за вечни времена. Основен измерител е публикацията, а не реалното внедряване, никакво отчитане на модерните науки, включени в преподаванията, равни заплати за всички асистенти, доценти и професори, това май не е на Игнатов. Не е ли редно да се даде най-после възможност за пряко хабилитиране, резултат на собствени усилия и научна работа и необвързване с работно място, както е при докторантурата, а не някой да реши да направи конкурс "ако има натовареност", а в същото време да работи на 3-4 места, където четат едни и същи лекции.
мирча
на 22.01.2011 в 21:32:59 #13Когато се твърди нещо, трябва да се докаже. Такива приказки, на ангро (имам предвид коментара на astro) имат за цел да унижат хората на науката, да ги оплюят и да оправдаят престъпното отношение на управляващите към българската наука. Г-н Аврамов с факти доказва несъстоятелността на аргументите на министър Игнатов, но astro игнорира тези доказателства и си знае неговото...... Имам чувството, че astro изобщо не е прочел статията, нито има намерение да я коментира конкретно, а използва случая да излее злобата си срещу тези хора. В БАН, както навсякъде в общественния живот на страната, има много нерешени въпроси, анахронизми и недомислия, но не е работа на Сулю и Пулю да изказват авторитетно мнение и да се правят на съдници от последна инстанция. Така, както е недопустимо чужденци да ни дават акъл как да оправим България, така и проблемите в науката трябва да се решат от хората на науката.
Капитан Петко Войвода
на 22.01.2011 в 21:18:10 #12ЗАКОН ЗА НАСЪРЧАВАНЕ НА НАУЧНИТЕ ИЗСЛЕДВАНИЯ Обн. - ДВ, бр. 92 от 17.10.2003 г.; изм., бр. 36 от 04.04.2008 г.; изм., бр. 74 от 15.09.2009 г., в сила от 15.09.2009 г.; изм., бр. 82 от 16.10.2009 г.; изм. и доп., бр. 83 от 22.10.2010 г.
Капитан Петко Войвода
на 22.01.2011 в 20:52:10 #11Астро: "Това правителство е първото което се опитва да размърда статуквото в БАН..." -------------------------------------------------------------------------------------------- Това "размърдване на статуквото в БАН" трябва обаче да стане въз основа на утвърдена стратегия за развитието на науката в България и на Закона за инвестициите в научните изследвания. Иначе няма никаква гаранция, че това ще доведе до нещо по-добро за страната. Има една утвърдена стратегия в Европа и тя е Лисабонската. Ние като член на ЕС е редно да се обърнем към нея и да вземем всичко което може да подобри ефективността в дейността на българските учени и преподаватели и повиши благосъстоянието на нацията. За голямо съжаление, действията на нашите управляващи по-скоро показват игнориране на тази надеждна за Европа научна политика...
А и не зачитат сегашния Закон за инвестициите в научните изследвания!? 
Astro
на 22.01.2011 в 20:36:23 #10Това правителство е първото което се опитва да размърда статуквото в БАН в който е възприета социалистическата система и въобще манталитет "работиш без да ти плащат". По различни проекти има хиляди евро като работещите по тях младежи получават минималните държавни заплата а командировката в чужбина се смята за манна небесна за която се целува ръка. А за хората които нямат научни проекти и въобще не е ясно за какво им се плаща с години в БАН и как оцеляват с мизерните заплатки няма да говорим. Може би работят на второ място! По повод голямата научна продукция на БАН - половината отчетени научни публикации са направени в чужбина или са просто отбиване на номера и нямат отношение към развитието на научната база и образованието в България. Разбира се професор Аврамов както и голям процент от работещите в БАН въобще не разчитат на държавната заплата и затова няма интерес от промяна на статуквото!
мирча
на 22.01.2011 в 16:04:48 #9Не искам да обиждам никого от коментиралите статията на г-н Аврамов , но темата не е, както се казва, за „всяка уста лъжица”. Всеки да коментира всичко и то от гледната точка на последна инстанция, си е чисто недоразумение. Всяка жаба трябва да си знае гьола.
psp_11
на 22.01.2011 в 15:28:46 #8Отлично, даже много добре.. Интересно ми е някой знае ли, с кои страни (освен Австрия) сме подписали договор за обмен на студенти без такси в Университетите?
Капитан Петко Войвода
на 22.01.2011 в 15:05:17 #7Поздравления за д-р Аврамов, крайно време беше да се появи такава критична статия. Когато фактите говорят и боговете (и сатаните трябва) да мълчат! Не знам обаче колко тя ще клъвне хлъзгавия дебил СИ и подкрепящите го. Все още не го еня че 8000 учени по света (вкл. много световни научни лауреати) критикуват тъпата и геноцидна политика на управляващите
. Но Видов ден ще дойде!
Bozo Kosmev
на 22.01.2011 в 12:27:37 #6Интересно тия статии дали в БАН ги броят за научни публикации...
Bozo Kosmev
на 22.01.2011 в 12:25:35 #5Извън всякакво съмнение е, че една млада партия като ГЕРБ, натоварена с толкова голям кредит на електорално доверие, ще има кадрови проблеми при управлението на страната ------------------ Друго си е да е някоя стогодишна партия, а?
ptitsa
на 21.01.2011 в 23:50:10 #4Лъчко, не ти отиват такива статии. По-ти отиваше едновремешното ти мото: не мога да изчукам всички жени, но си струва да опитам. Също и партийното членство. Сега си станал един скучен, явно изпълняваш нечии поръчки, това не си ти. Че Игнатoв е недоразумение е ясно. Но и че вие нищо няма и не можете да направите - още по-ясно.