Милен Велчев Парламентът започна обсъждането на Закона за ратификация на втората сделка за външния дълг. Поради важността на проблема, депутатите от СДС поискаха дискусията да се предава пряко по БНР и БНТ.

Според министъра на финансите, операцията е по-елементарна от онази, проведена през март по замяна на брейди с еврооблигации, но е подобна и след нея се очаква България да намали с 238 милиона долара главницата на дълга. Правителството очаква външният дълг на страната ни да спадне до 60 процента спрямо Брутния вътрешен продукт, заяви министър Велчев при представянето на сделката пред депитатите. По думите му, България ще спечели от сегашната втора по ред сделка 87 милиона долара и ще намали в нетна стойност дълга си с 238 милиона.

Според финансовия министър, за последните 12 месеца, от 75 процента, спрямо Брутния вътрешин продукт, външният дълг е бил намален до 61 на сто. Със сегашната сделка и спадането на нивото под 60 на сто, спрямо БВП, страната ни се надява да изпълни критериите от Маастрихт, необходими за влизането ни в Европейския паричен съюз, заяви Велчев преди началото на дебатите.

Правителството, в лицето на Министерството на финансите ще направи всичко възможно за максимизиране на печалбите за България, последната дума ще бъде наша и ние ще сме в пълното си право да изберем и обема на сделката, и цената, по която тя ще се проведе, така че да защитим максимално интересите на страната си, каза още финансовият министър. Бившият финансов министър Муравей Радев призова депутатите да не дават съгласието си за ритификацията на сделката за външния дълг. Според депутата от СДС, ако сделката бъде сключена, България ще загуби 2.5 милиарда далара за периода 2003 – 2005 година. Разходите на страната ни по обслужването на външния дълг, след първата сделка от март месец през тази година и след сключването на новата сделка сега, ще нараснат на 7.7 милиарда долара за времето до 2015 година, което прави около 2.5 милиарда повече, отколкото ако проветилството не сключи сделка, каза Радев. Той посочи, че правителството на ОДС не си е позволило подобна брокерска авантюра и припомни, че по негово време брейди-облигациите са били изкупувани срещу 75 цента на облигация, докато в момента кабинетът ги търгува срещу 92. Това е чиста загуба за България, констатира синият депутат.