Валутният борд трябва да остане в страната докато България стане част от Европейския съюз (ЕС). Това каза министърът на икономиката Петър Жотев на пленарната сесия посветена на връзката между реалния и финансовия сектор на Икономическия Форум за Югоизточна Европа.

По рано при дискусията изпълнителният директор на ОББ Стилиян Вътев каза, че много от проблемите на банковия сектор произлизат от наложените силно ограничителни мерки от правителството след банковата криза през 1996 година. Петър Жотев изтъкна факта, че ликвидността в банковия сектор е около 40 процента което е над изискваната от закона и следователно банките сами се ограничават в инвестициите си.

Частният сектор в икономиката не е стабилен, но той произвежда 70 процента от БВП на страната, съобщи министърът на икономиката. За периода от началото на годината до юни месец кредитите от банковия сектор са се увеличили с 248 милиона лева в сравнение с миналата година. По-голяма част от тях са инвестирани в реалната икономика. "Булбанк" и ДСК се очаква да се включат в този процес в бъдеще, каза още Петър Жотев. Според него, би могло държавата да подкрепя по-активно дребния и среден бизнес, а също да се коригират пропуски в данъчната система и да се изведе на светло “сивия” бизнес, който е с размери 35 – 40 процента.