Мониторинг от РЗИ-Хасково показва, че чистотата на водата в град Хасково е в съответствие с изискването на наредбата. Това каза министърът на регионалното развитие и благоустройството Гроздан Караджов в отговор на парламентарен въпрос на депутата Емил Георгиев от БСП. Той обаче призна, че въпросът стои пред държавата десетилетия и все още не е решен. Водата не е замърсена с манган, но не съответства на новите европейски изисквания, каза министърът.
Караджов добави, че над 1.8 млн. лв. са нужни за реконструкция на вътрешната водопроводна мрежа и аварии. А през 2021 г. е направено проучване на яз. "Тракиец" за изследване на водата. Сметката показва, че са нужни близо 30 млн. лв., обособена е и територия за ВиК-Хасково, ще се разгледат и повърхностни източници, ще се определят конкретни обекти за финансиране със средства от европейските фондове, докладва Гроздан Караджов.
Припомняме, през септември 2021 г. стана авария в помпена станция в Хасково и жителите на част от града и няколко близки села останаха без вода, а от местното ВиК-дружество предупредиха хората да не ползват водата за пиене.
Аварията беше отстранена, но остана забраната да не се пие водата, докато се установи дали всички показатели са в норма.
Месец по-късно смениха ВиК-Хасково.
А самият казус с повишеното ниво на уран във водата на Хасково е от началото на април месец 2017 година.
Тогава излязоха наяве не само повишените стойности на отровния елемент във водопроводната система, но и имаше обвинения от страна на БСП, че и предишното правителство на ГЕРБ е знаело за опасността, но не е уведомило населението от страх от недоволство и намаляване на предизборните резултати. Тогава здравните власти в Хасково увериха, че са взети всички мерки и опасност за населението няма. От Федерацията на потребителите в България обявиха, че превишените нива са още от октомври 2016 година, но това е останало скрито.