57% от социалните работници са без защитни облекла. Това показа анкетно проучване на САС "Подкрепа" проведено в периода февруари - март 2020 г. В него става ясно, че едва 43% от анкетираните имат адекватна, работеща система за оценка на рисковете и алгоритъм за ограничаване, при установен източник на риск. Само двама от всеки пет социални работника смята, че има достатъчно приспособления за работа и подходящо оборудване за опазване на здравето си.
Припомняме, че на 30 април бе регистрирано огнище в дома за деца във Видин.
Случаи на заразени с коронавирус имаше и в дома за възрастни хора във Видин.

Източник: САС „Подкрепа“
Повече от половината анкетирани социални работници (52%) изразяват мнение, че най-сериозният недостатък в системата е недофинансирането, което не позволява да бъдат обезпечени в пълен обем необходимите дейности и възнагражденията на персонала. Тук изпъкват проблемите от размитата отговорност за осигуряване на финансирането на социалните дейности по общините.
Най-висок процент от отговорилите (44%) посочват, че приоритет за предоставяне на компетентни грижи e въвеждането на допълнителни стимули за работниците. В тази категория попадат: повишаване на възнагражденията (28%); повишаване стойността на нощния труд (28%); осигуряване на храна на работното място (15%); допълнителен отпуск (11%); транспорт от и до работното място (11%); преминаване на 7-часов работен ден (7%).

Източник: САС „Подкрепа“
Като най-удовлетворително възнаграждение представителите на общия персонал посочват това от 1000 лв. (55%), а сред анкетираните представители на специализирания персонал е очаквано то да бъде 1200 лв. (44%). В диапазона от 1200 до 1500 лв. са отчетени очаквания от 5% от общия и 15% от специализирания персонал, а над тази сума процентното съотношение намалява, съответно с 3% за общия и с 5% за специализирания персонал.
46% смятат, че текучеството на опитните кадри, мотивирано от ниското заплащане и лошите условия на труд, не позволява нормалното функциониране на системата.
За 77% от социалните работници най-сериозният проблем в тяхната професия е емоционалното натоварване. Над 1/3 смятат, че са натоварвани с несвойствени за длъжността задължения. Това илюстрира високият риск от бърнаут в професията.

Източник: САС „Подкрепа“
От синдиката поставят акцент върху това, че в сферата е нужно да се инвестира в човешкия капитал и предлагат:
- Да бъдат разработени минимални национални стандарти за всеки вид социална услуга - ясно и точно дефиниране на процесите и резултатите от индивидуалната работа на всеки специалист и условията за нейното извършване.
- Да се предвиди точно дефиниране на видовете социалните услуги и на очакванията за качество, с цел защита на потребителите, предвид все по-голямото търсене на разнообразни форми на подкрепа.
- Ясно определение за качеството на услугите, чрез което да могат да се идентифицират уменията на работещите, потребността им от допълнителна квалификация и подобряване на работната среда.
- Ясното дефиниране на социалните услуги, с оглед разработване на нови финансови стандарти, съдържащи стойностни параметри за осигуряване на добра грижа и подобряване условията на труд.
- Създаване на национална комисия за стандартизация на социалните услуги, която да има водеща роля при развитието на системата за оценяване на качеството. Стандартите да подлежат на периодично преразглеждане, с цел включване на нови подходи в работата и утвърждаване на добри практики, включително и чрез консултации и подлагане на критична оценка от страна на професионалната общност.
- Необходимост от сериозно инвестиране в човешкия капитал, чрез разработване от МТСП, съвместно със синдикатите на нови регулаторни рамки и форми на социална защита на работещите в сферата на социалните услуги, за:
- осигуряване на пълно спазване на принципите за приемливи условия на труд в сектора, адаптирани към спецификите на работа с различните целеви групи (лица с психични разстройства, умствена изостаналост, лица с тежки физически увреждания, семейства и деца в риск и др.);
- недискриминация;
- социална закрила (въвеждане на намалено работно време и допълнителен платен годишен отпуск на работещите, определяне на по-висока категория труд, възможност за защита при работа при специфични условия и рискове);
- защита на здравето и безопасността;
- социален диалог за приемливи възнаграждения и по-специално, равностойно заплащане за равностоен труд, полаган от специалисти в сферите на социалните услуги, здравеопазването и образованието (медицински сестри, рехабилитатори, кинезитерапевти, педагози, възпитатели, психолози, логопеди и др.)