Координационният съвет на браншовите организации в архитектурно-строителния сектор в България скочиха срещу писмо на министъра на околната среда и водите Петър Димитров. Писмото на министъра на околната среда е от 18 септември и гласи всички инвестиционни инициативи, без значение какви са те, дали са малки и големи и къде се намират, да бъде направена преценка за въздействие върху околната среда.
Браншовите организации подготвят отворено писмо от 10 страници към премиера Димитър Главчев и президента Румен Радев за отмяна на писмото на МОСВ.
Председателят на Камара на архитектите в България (КАБ) архитект Владимир Милков обясни на пресконференция в БТА, че писмото на екоминистъра предизвика хаос в целия инвестиционен проект. По думите на Милков готови инвестиционни проекти не могат да получат разрешение заради писмото, разпространено от МОСВ. И даде пример, че дори един човек да иска да си направи ограда, лятна кухня или външна тоалетна в двора, трябва да иска да му бъде направена оценка за въздействието върху околната среда от РИОСВ, които и без това са претоварени.
Още че на 25 октомври от КАБ са искали среща с екоминистъра във връзка с неговото писмо и след разговор с представител на кабинета на ведомството е станало ясно, че писмото не е пристигнало на бюрото на ресорния министър.
Архитект Милков подчерта, че КАБ винаги е подкрепяла и заставала плътно за политиката за опазване на околната среда и водите. Според браншовата организация е недопустимо административната намеса да се основава на писма на ръководители и министри на ведомства. Не прави чест на видни еколози и експерти, писанията, които публикуват и във Фейсбук, и са обидни не само за архитекти, инженери и строители, а са обидни за честните експерти и еколози, които искат честно да упражнят професията си, допълни архитект Милков. Той не е съгласен с твърденията, че архитектите са корумпирани и чрез строителството перат нечестни пари.
КАБ и всички останали браншови организации са твърдо за опазване на територията на околната среда и водите в България.
Зам.-председател на Камара на архитектите Борислав Борисов заяви, че архитектурно-строителният сектор ще се обърне към премиера Димитър Главчев да съдейства за премахването на това указание, издадено от МОСВ - всички инвестиционни инициативи, без значение какви са те и къде се намират да бъде направена преценка за въздействие върху околната среда.
"В писмото ни до премиера Димитър Главчев ще настояваме спешно и бързо да отмени указанието, за да се възстанови нормалната практика за всички обекти, които не застрашават биологичното разнообразие и запазване на околната среда", настоя Борисов.
Инж. Георги Шопов, председател на Националната асоциация на строителните предприемачи (НАСП) в България коментира административната и законова обезпеченост на писмото на МОСВ. Един закон не функционира сам по себе си, а има връзка с други закони и нормативни актове и когато не е изследвано въздействието на закона, се получават гафове, посочи инж. Шопов. С това писмо министърът иска да внуши, че такава преценка трябва да важи за цялата територия на страната, което е абсурдно, разкритикува той и отново повтори примера на архитект Владимир Милков, че един ремонт на оградата не въздейства на околната среда.
Инж. Марин Гергов, председател на Камара на инженерите в инвестиционното проектиране (КИИП) подкрепя борбата срещу административната тежест и корупционните практики. Според него трябва да се създаде регистър, свързан с Агенцията по кадастър, от който да става ясно от коя територия трябва да се иска оценка на въздействието за околната среда.
Главният архитект на община Правец арх. Мариела Андреевска заяви, че проблемът, създаден от указанията на министъра на околната среда, става повсеместен за всички общини и блокира процесите по устройството на територията, инвестиционните процеси. Самото писмо е написано едностранно. Арх. Андреевска даде и съвет на министъра на околната среда и водите - ако например ресорният министър даде указание на Изпълнителна агенция по опазване на околната среда, при всяка нейна публикация в електронния регистър за приета и одобрена защитена зона, да бъде изпращано уведомление до конкретната община и до Агенцията по кадастър със съответния административен акт, общините служебно могат да отразяват териториалния обхват на защитената зона или територия.
projekt
на 07.11.2024 в 16:08:16 #1Всичко е точно. Администрация и корупция... Ръка за ръка Всичко се купува и продава