Няма нито едно дело, което да е постъпило в специализираните съдилища и да не е образувано веднага, а да е поставено "на трупчета".
С изявление от Специализираната прокуратура и Апелативната специализирана прокуратурата опровергават думите на началника на политическия кабинет на правителството Лена Бориславова в телевизионно предаване.
Прокуратурата заявява, че по такива специфични теми обществеността очаква изказванията да бъдат компетентни и да съдържат верни твърдения - такива са твърденията на Лена Бориславова както за делата на трупчета, така и за забавените срокове.
Също така определя като подвеждащо и намерението "делата, които са започнали в спец съда ще бъдат довършени в най-кратки срокове".
Това обещание спецпрокуратурата намира за несъобразяване с принципа на разделението на властите и непознаване на коментираната материя, особено що се касае до най-сложните и обемни дела, които са на производство и ходът им зависи от множество фактори. Подобни изказвания на представители на изпълнителната власт и то с използване на негативни внушения, касаещи работата на съдилищата, е в разрез с върховенството на закона във всяка демократична държава.
В тази връзка от спецпрокуратурата обясняват, че всички дела, които постъпват в българските съдилища, в т.ч. в специализираните такива, се образуват и се разпределят на съдебните състави още в деня на постъпването им или най-късно в следващия работен ден. Този процес се отчита електронно в общата "Единна информационна система на съдилищата" в Република България, данните от която се отразяват незабавно във Висшия съдебен съвет, а всеки български гражданин може да се осведоми чрез нея за образуване на делото.
Популизмът и пропагандата по темата за специализираното правосъдие, целящи уронване на престижа му, с оглед постигане на обществено търпимото му ликвидиране, не са подходящи спътници на целената съдебна реформа, която изисква задълбоченост, прозорливост и много сериозен експертен потенциал, заявяват още от прокуратурата.
Припомняме, от намеренията за съдебна реформа предишните два парламента успяха да върнат Бюрото за защита отново към Министерство на правосъдието и гласуваха, но само на първо четене законопроекта за закриване на спецсъдилищата. За по-дълбока реформа обаче и 47-мият парламент ще трябва да търси конституционно мнозинство, каквото няма.
Всички изявления и намерения от страна на политическите партии за реформи от прокуратурата се посрещат с париране като намеса и преминаване на границите за независимост на властите. Неведнъж от държавното обвинение се изпращали сигнали и в европейските институции, в които се предупреждава за това.
maria-ivanova
на 20.01.2022 в 22:36:35 #1Тя би се изказвала компетентно, ако можеше. Желанието не е като моженето, още по-малко е като правенето. Но не се притеснявайте за такива като нея. Те са залегнали здраво и упорито пълзят нагоре.