Една батальонна бойна група не може да защити националната ни сигурност. Това заяви пред БНР о.р. ген. Димитър Шивиков, бивш командир на 61-ва механизирана бригада.

Той изрази учудване, че президентът и министърът на отбраната, които са професионални военни, правят анонси, че не са запознати с термина батальонна бойна група и тепърва предстои изграждането на такава.

Шивиков посочи, че контингентите от армията ни, които участваха в мисиите в Ирак и Афганистан, по същество са били батальонни бойни групи, базирани на основата на един пехотен или механизиран батальон, усилен с формирования от родовите и специални подразделения на българската армия - сапьори, свързочници, артилеристи, специални сили.

ГЕРБ след заявките на Петков за НАТО: А защо бюджетът за отбрана е едва 1,73% от БВП

ГЕРБ след заявките на Петков за НАТО: А защо бюджетът за отбрана е едва 1,73% от БВП

От партията на Борисов се противопоставиха на вчерашни изказвания в пленарна зала

Той подчерта, че и в момента страната ни разполага с необходимите видове бойна техника - т.нар. бойни машини на пехотата. Друг бил обаче въпросът, че те са на 35-40 години.

Шивиков уточни, че могат да бъдат използвани, но проблемът е, че бихме срещнали трудност в осъществяване на комуникациите със съюзниците.

По негови думи осигуряването на необходимата надеждна свръзка между формированията в съюзен формат е отговорност на военния щаб на НАТО.

"Българската армия има своя боен опит от участието в Ирак, когато участвахме със същата тази бойна техника, но използвахме комуникационни средства, предоставени от САЩ, които бяха водеща страна в т.нар. коалиция на желаещите", посочи той.

Решението на кабинета Петков: Отбранителната ни стратегия ще е на база българската армия

Решението на кабинета Петков: Отбранителната ни стратегия ще е на база българската армия

Решението по напрежението НАТО - Русия в Източна Европа - за деескалация