Една батальонна бойна група не може да защити националната ни сигурност. Това заяви пред БНР о.р. ген. Димитър Шивиков, бивш командир на 61-ва механизирана бригада.
Той изрази учудване, че президентът и министърът на отбраната, които са професионални военни, правят анонси, че не са запознати с термина батальонна бойна група и тепърва предстои изграждането на такава.
Шивиков посочи, че контингентите от армията ни, които участваха в мисиите в Ирак и Афганистан, по същество са били батальонни бойни групи, базирани на основата на един пехотен или механизиран батальон, усилен с формирования от родовите и специални подразделения на българската армия - сапьори, свързочници, артилеристи, специални сили.
Той подчерта, че и в момента страната ни разполага с необходимите видове бойна техника - т.нар. бойни машини на пехотата. Друг бил обаче въпросът, че те са на 35-40 години.
Шивиков уточни, че могат да бъдат използвани, но проблемът е, че бихме срещнали трудност в осъществяване на комуникациите със съюзниците.
По негови думи осигуряването на необходимата надеждна свръзка между формированията в съюзен формат е отговорност на военния щаб на НАТО.
"Българската армия има своя боен опит от участието в Ирак, когато участвахме със същата тази бойна техника, но използвахме комуникационни средства, предоставени от САЩ, които бяха водеща страна в т.нар. коалиция на желаещите", посочи той.
halo
на 15.02.2022 в 00:16:25 #2Явно нашата марийка е била в армията...
maria-ivanova
на 14.02.2022 в 20:40:50 #1Условието да ни приемат в НАТО, не беше да имаме определено въоръжение, а по скоро да нямаме. Тук във форума има и военни, които по-добре от мене знаят какво тотално разформироване на войскови части и унищожаване на техника се случи, докато сведоха армията ни под санитарния минимум, все едно, че сме страна участвала и загубила война. И сега какво? Ах, каква изненада! Ами така е, държавата България изпълни това, което НАТО нареди, не се чудете, че няма войскови ресурс.