Европейската комисия съобщи, че е получила докладите, които България и Румъния трябваше да предадат до края на този месец.

В тях се удостоверява как страните изпълняват ангажиментите си в критичните области, най-вече правосъдие, вътрешните работи и борбата с корупцията.

Говорителят на комисията Марк Грейк съобщи, че следващият месец Брюксел ще изпрати у нас експертна мисия, която да удостовери постигнатия напредък.

Допълнителната експертна мисия ще бъде осъществена заедно със страните членки и ще продължи една седмица. Целта й ще бъде да установи на място изпълнението на отделните показатели от мониторинговия механизъм.

За да може да се получат най-пълни и най-подобни данни ще се разчита на разнообразни източници на информация, включително и на неправителствени организации, заяви Маркс Грейк.

Проверките ще се разпростират и в области, предизвикали загриженост при последните оценки на готовността ни за членство, каза още говорителят и посочи конкретно селското стопанство и безопасността на храните.

Марк Грейк припомни, че Европейската комисия ще изготви свой доклад през юни.

Той ще бъде представен на Европейския съвет и на Европейския парламент и от тях ще зависи дали ще бъдат активирани някакви предпазни клаузи.