До седмица Министерство на здравеопазването трябва да изпрати в Министерски съвет програма за одобрение за превенция на социално значимите заразни заболявания. Това заяви по време на онлайн семинар "Иновации и добри практики в здравния сектор", организирана от Капитал, доц. д-р Тонка Върлева, Директор на дирекция "Промоция на здраве, превенция на болести и зависимости" в Министерството на здравеопазването. Тя обясни, че програмата обхваща превенция и борба с ХИВ, туберкулоза и вирусните хепатити.

Относно разпространението на ХИВ тя съобщи заради пандемията от коронавирус през 2020 г. намаляват новорегистрираните случаи. РЗИ всеки месец съобщава за изследвани, като за миналата година те са с около 100 000 по-малко - 250 000 души. Единични са случаите на заразени новородени деца от позитивни майки. 98% от новорегистрираните са включени на терапия, а при 84% са с неоткриваем вирусен товар. Програмата на Министерство на здравеопазването предвижда безплатна диагностика и лечение на туберкулоза в 29 болници в страната.

България започва да готви национален план за борба с рак

България започва да готви национален план за борба с рак

Липсвали и програми за ваксиниране на населението

Забелязва се трайно намаление на болните, отбеляза Върлева. Относно хепатит C тя добави, че дефинитивното излекуване е при 95%. Програмата предвижда промени в Закона за здравето, според които всеки здравно осигурен ще получава лечение по Наредба 15. Програмата предвижда и скрининг между 45 и 65 г. чрез промени в Наредба 8 за профилактичните прегледи за всички болести от тази група. За Хепатит B пък се следва индекс на ваксинацията. На неправителствени организации ще се възложи ваксинация и ще се направи регистър на пациентите. Ще има скрининг и на лица от уязвимите групи.

Програмата на Министерство на здравеопазването вече е одобрена от 70% от министерствата, след одобрение от останалите, влиза в МС. По време на форума днес бе отбелязано отражението на коронавирус спрямо диабетно болните. Според проф. Здравко Каменов, началник на Клиниката по ендокринология в Медицинска академия - София, на този етап липсва адекватно лечение, а след прекарване на вируса хипер и хипогликемията стават по-тежки.

Какво показа COVID кризата: Хронично болните встрани, хаос с ваксините, няма интензивни грижи

Какво показа COVID кризата: Хронично болните встрани, хаос с ваксините, няма интензивни грижи

Това стана ясно на онлайн форум "Иновации и добри практики в здравния сектор"

Според научна публикация от днес, направена главно върху данни от Израел, постигането на колективен имунитет срещу коронавирус се поставя под съмнение заради новите варианти на вируса и неравномерното ваксиниране в света. Специалистът поиска пост ковид план и изобщо при пандемии по отношение на диабетноболните. Д-р Каменов каза още, че България разполага с всички медикаменти за болестта, но поиска по-леки условия за изписването им.