Омбудсманът Диана Ковачева поиска от депутатите изричен текст, който да забрани на банки и ЧСИ да вземат компенсациите заради COVID-19. Става въпрос за компенсациите, отпускани заради COVID-19 по програмата "Запази ме", които са в размер 24 лв. на ден за периода на неплатен отпуск, а след декември 2020 г. - 75 на сто от месечния осигурителен доход за октомври 2020 г.
Поводът Ковачева да се включи в днешното заседание на комисията с конкретно предложение, са увеличаващите се жалби, сигнали и телефонни обаждания до институцията на омбудсмана, в които граждани се жалват, че отпусканата им от държавата финансова помощ, заради засегнатата трудова дейност от пандемията, се удържа от банките и превежда на ЧСИ-та. Така хората реално остават без никакви доходи, не могат да покриват най-неотложните си нужди.
Като аргумент омбудсманът подчерта, че средствата, давани по програмата "Запази ме", се определят като компенсации с постановление на Министерски съвет на работници и служители, осигурени в икономически дейности, за които са въведени временни ограничения за осъществяването им.
Омбудсманът информира народните представители, че по проблема вече се е обърнала към Камарата на частните съдебни изпълнители и Асоциацията на банките в България, от които е получила разбиране за извънредната и социална насоченост на средствата, но са представени и аргументи за липсата на изрично правно основание за изплащането им на гражданите, при условие че банковите им сметки са запорирани.