Над 75% от родителите в България не знаят какво правят децата им в интернет и не разговарят с тях на тази тема.

Това подчерта координаторът на националния център за безопасен интернет Георги Апостолов по време на дискусия под надслов: „Компютърът - моят приятел".

Над 80 на сто от малолетните и непълнолетните у нас ползват интернет.

Между 40% и 60% от учениците са излизали на среща с човек, когото познават само от виртуалното пространство, посочи Апостолов, цитиран от БНР.

По думите му, през последната година на горещата телефонна линия за безопасен интернет са постъпили сигнали за над 20 видеоклипа за насилие между деца. Единици са случаите за незаконни клипове със сексуално съдържание, направени от непълнолетни.

„Броят на сигналите, които пристигат в българската гореща линия, са между 100-150 месечно, но от тях обикновено не повече от 5 до 10 сигнала касаят детска порнография и в 99% от случаите това са чуждестранни сайтове", заяви Георги Апостолов.

"В България няма такива засечени, освен когато са линкове към такива чужди сайтове или свалени от чужди сайтове фотографии, които се публикуват на някакви аматьорски страници", съобщи още Апостолов.

Според Георги Апостолов образователната система трябва да се заеме сериозно с обучението по безопасен интернет, насочено към учениците. За по-малките деца най-важен е подходът на родителите.

„Много е важно родителите да говорят с децата за интернет, въпреки че те разбират вече по-малко от своите деца, но детето ще бъде много радостно, че мама или татко се интересуват", коментира координаторът на националния център за безопасен интернет.

"То ще покаже какво умее, ще бъде отворен един канал за комуникация и следващият път, когато детето нещо го смущава в интернет, то свободно ще може да им каже", каза още Апостолов.