Заради обилните валежи и сравнително топлото време популацията на комари и кърлежи тази година е по-голяма. Това съобщи в интервю за Дарик Огнян Миков от Националния център по паразитология.

Експертът посъветва, когато сме навън, да използваме специални препарати за предпазване от комари, наречени репеленти, а когато сме в дома си - мрежи на прозорците. Някои от продуктите, които може да поставим в контакта, за да пазим стаята от насекоми, вършат работа, други - не, допълни експертът.

Обикновено препаратите, с които може да се напръскаме срещу комари, действат до шест часа, обясни Огнян Миков. Ако спортуваме активно, заради обилното потене действието им се намалява до час-два.

Въпреки по-големия брой кърлежи и комари тази година, сериозна заболеваемост заради ухапванията от тях не е регистрирана. Според паразитолога д-р Румен Харизанов, ако сме по-чувствителни, може да получим локална алергична реакция, която се изразява в по-силен сърбеж и зачервяване.

В съседните ни страни като Гърция и Турция може да се срещне заподнонилска треска, но обикновено тя протича леко като лятно вирусно заболяване. По-сериозна опасност има за много възрастни хора и малки деца.