Около 90% от регистрираните смъртни случаи при египетския лешояд се дължат именно на използването на отрови. Toва заяви в интервю за news.bg Стоян Николов от Българско дружество за защита на птиците във връзка с изготвянето на Национална стратегия за борба с отровите в дивата природа.
Той посочи, че много малки количества от силен пестицид могат да убият огромен брой животни. "Таблетка с размера на хапче аспирин може да убие 20 души, няколкостотин птици и хиляди гризачи. Отровите са опасни субстанции, които нанасят сериозни вреди върху хората и носят риск за живота на хората", предупреди Стоян Николов.
Той участва в работна среща за разработване на национална стратегия за борба с използването на отрови и отровни примамки в България, провела се в София на 26 и 27 ноември.
Една от основните групи животни, които страдат от отровите, са лешоядите, а най-застрашената птица в Европа е египетският лешояд.
Според него ефектът при разпръскване на отрови в дивата природа има каскаден характер. Използва се отрова от едно животно, то умира, а след това идват други животни да го изядат, в резултат на което и те умират. Така ефектът се разпространява по цялата хранителна верига.
Припомняме, че най-скорошният регистриран случай на отравяне на защитени видове бе през септември месец, когато в района на Своге бяха отровени осем белоглави лешояда и един скален орел, а през март 2017 г. в Кресненското дефиле загинаха над 30 белоглави лешояда.
От Българско дружество за защита на птиците предлагат няколко мерки за ограничаване използването на такъв тип отрова. Те са насочени в няколко направления, сред които промени в законодателството, защото, по думите на Николов, има дупки в него. Като проблем от БДЗП виждат и изграждането на нужния капацитет, както и осигуряване на нужния човешки ресурс в институциите.
Освен това трябва подобряване на координацията между отделните институции, тъй като в момента няма единен протокол, който да вменява нужната отговорност и коя институция за какво отговаря. Липсата на такава организация е причина да има толкова малко регистрирани случаи на отравяне, както и да са толкова малко случаите, които да са завършили успешно в съда с наказание за виновните. Установените случаи например в Кресненския и Искърския пролом все още са под въпрос как ще завършат. Много е трудно събирането на доказателства. Трябва да има доизгради и капацитетът в сферата на токсикологията.
Българско дружество за защита на птиците настоява още за образователни и превантивни мерки. Обществото не знае за ефекта от отровите и много хора, които ползват такива опасни препарати, не знаят, че причиняват смърт при застрашени или редки животни от дивата природа, призна Стоян Николов.
Според него трябва да се намерят ефективни начини да се намалят загубите в селското стопанство и земеделието, за да се избегне използването на такива отрови.
В инициативата за изготвянето на Национална стратегия за борба с отровите в дивата природа се работи от години и обединява усилията на природозащитни неправителствени организации и отговорните институции като МВР, БАБХ, агенция "Митници", МОСВ. Идеята е да се постави проблемът за използването на отрови в нелегалните аспекти, защото проблемът съществува от години, обясни Николов.
По думите му този проблем е залегнал като някакъв вид култура, много труден е за идентифициране, поставяне в съда, взимането на решения и нанася огромни щети в биоразнообразието. Проблемът е свързан с три сектора - земеделието, ползването на пестициди в селското стопанство и загубите, които животновъдите търпят от едри хищници, както и в сферата на лова, поясни Стоян Николов.
GolaVoda
на 27.11.2019 в 18:38:27 #3Не съчувствам на тези природозащитници.
GolaVoda
на 27.11.2019 в 18:34:19 #2Изчезнаха даже яребиците и зайците.... пък те се борят за лешоядите..изчезнаха и селсите врабчета..вие колко връбчета сте видели.. пък те се борят за лешоядите.. Що не се борят срещу окрупняването на нивите.. сега у нас формират земеделски блокове от по 50 км2 без нито едно дръвче.. Представене си на тези 50 кв2 даже няма и червеи в почвата.....на фона на това те се борят за защита на лешоядите .. усвояват едни средства.. нищо повече.
GolaVoda
на 27.11.2019 в 18:27:22 #1Никоя институция не отговаря за отровите!! Това е капитализъм. А при капитализма управляват парите.. А парите ги имат едрите, големите, богатите.. Чиновниците са подчинени на началниците си. Началниците им са подчинени на политиците. А политиците имат нужда от пари за да се задържат на власт..тези пари ги дават големите, богатите. Никой чиновник не може да се изправи срещу голяма фирма, срещу едър земеделец.. все едно е да се изправи срещу началниците си. и ще бъде уволнен.. така чиновниците си губят работата си. Затова те прикриват едрите и големите и ако може ще смачкат някой дребен човечец, който едва оцелява..това могат да го направят.. но разбира се така няма да спрат отровите, нито корупцията нито ще гарантират сигурността. Нищо не могат и няма да направят.. А пък писачите дето работят в медиите и те си имат началици, които са подчинени на други..дори на врагове на бълтгарската нация и държава.. И там важи правилото за отровите, срещу които никой няма да направи нищо. Така, че живота е борба винаги и е бил ........и в тази система ..тази борба е борба на губещи. затова и намаляваме.