България и Индонезия се споразумяха на остров Бали да бъде открито почетно консулство, съобщават от Министерството на външните работи.
За това се договориха външният ни министър Екатерина Захариева и индонезийският топ дипломат Рътно Марсуди.
Индонезия вече има двама почетни консули в България. Към септември 2018 г. на финален етап е даването на съгласие на българската страна за назначаване на трети почетен консул у нас.
Последният случай, при който се наложи България да се намеси активно с консулска подкрепа на няколко десетки наши сънародници в Бали, бе при изригването на вулкана Агунг. Тогава координацията бе поета от кризисен щаб в посолството ни в Джакарта в съдействие с консулските служби на други държави от ЕС, намиращи се на остров Бали.
Според външния ни министър почетното консулство ще помогне да се реагира по-адекватно при такива ситуации.
Марсуди поздрави Захариева за успешното председателство на Съвета на ЕС.
Захариева и Марсуди обсъдиха редица актуални въпроси от международния дневен ред, сред които Близкоизточният мирен процес, миграцията и борбата с радикализацията.
Индонезия е най-голямата ислямска страна в света. 87 на сто от нейното 262-милионно население изповядват исляма. През 2014 г. Индонезия осъжда остро ИДИЛ и забранява разпространяването на нейната идеология на територията на страната.
Външните министри на България и Индонезия констатираха, че въпреки положителната тенденция в стокообмена, потенциалът на двете страни предполага много по-значително увеличение на търговията.
За 2017 г. двустранната търговия възлиза на 58.1 млн. щатски долара, от които 19.2 млн. износ и 38.9 млн. внос. Индонезия е най-голямата икономика в Югоизточна Азия (АСЕАН) и 16-та в света. Член е на Г20.
Дипломатическите отношения между България и Индонезия са установени на 20 септември 1956 г. Българското посолство в Джакарта днес функционира като регионален център. Посланикът на България в Индонезия се акредитира и за Сингапур, Малайзия, Бруней и АСЕАН.
58eng
на 21.09.2018 в 22:14:02 #1Жектоко,защо не виждам името?