Причината за инциденти с асансьорите не се дължи само на дефицита на специалисти, но и на липсата на отговорност на собствениците спрямо съоръженията. Това каза за news.bg председателят на Фондация "Асансьорна безопасност" Емануела Флорошка.

По думите ѝ никой не припознава асансьорите като своя собственост в жилищни сгради, където проблем е разплащането с доставчиците на различни услуги и поддръжката на асансьорите.

Според Флорошка не е ясно колко са асансьорите в страната, а информацията в Електронния регистър към Агенцията за метрология и технически надзор няма как да е представителна. Има асансьори, за които не са сключени договори за техническа поддръжка. От друга страна е предвидено съоръженията, записани в този регистър, да са в експлоатация. Тази информация ще бъде въвеждана от частните фирми, които упражняват технически надзор, допълни тя.

Спецсъвет мисли върху безопасността на асансьорите

Спецсъвет мисли върху безопасността на асансьорите

Цели се взаимодействие между ДАМТН и асансьорните организации

Съществуват и съоръжения, които не се водят на договор, отбеляза Флорошка. Когато собствениците се затрудняват да плащат абонаментна поддръжка, се отказват от договорните отношения, създават се устни договорки за поддържане "на черно". Именно тези асансьори няма да бъдат част от електронния регистър, смята Флорошка. Така няма да се разбере къде съществуват опасни асансьори.

Наред с това и не е напълно ясно какъв е недостигът на асансьорни техници у нас, които да поемат поддръжката.

Според нея абсолютно е възможно да стане лукс използването на асансьор, ако в държавата не се реализира прием по професионалното направление асансьорен техник , защото тогава и фирмите, които се занимават с такъв тип дейност, ще станат екзотично явление и няма да са в състояние да обслужват страната.

Факт е, че държавата и бранша биха могли заедно да създадат по-добри условия за бъдещите си служители.

Няма да има кой да поддържа асансьорите

Няма да има кой да поддържа асансьорите

До няколко години страната ще остане без техници

От фондацията се опитват да насърчат подрастващите да се насочат към специалността, като организират обучения за безопасното ползване на асансьорите.
"Децата индиректно се запознават с тази професия, като основната цел е превантивна, така че децата да не изпадат в опасна ситуация. Когато децата имат възможност да се запознаят лице в лице с професията, има вероятност да се генерира интерес, изрази надежда Флорошка.

"Имаме деца, които проявяват сериозен интерес към асансьорите и на майките им е трудно да ги извадят от кабините", каза още тя и е убедена, че има потенциал, но е важно той да бъде уловен.

Фондацията е подготвила предложения до Министерство на регионалното развитие и благоустройството за промени освен в Наредбата за асансьорна безопасност. Част от предложенията са свързани с допълнителна квалификация в бранша, включително и познаване на нормативната уредба.
"За нас контролът трябва да бъде доста по-сериозен", акцентира Флорошка.

Според наблюдения на фондация "Асансьорна безопасност" преустройство на съоръжения или изменения се правят без необходимата документация, въпреки че тя трябва да бъде заверена от техническия надзор. Както при автомобилите, след преустройство асансьорите също трябва да преминат през технически преглед, което да гарантира качествения ремонт.
Често обаче поради незнание от страна на и на собствениците, и на фирмите тези стъпки се прескачат.

Контрол над товара на асансьорите искат пострадали при инциденти

Контрол над товара на асансьорите искат пострадали при инциденти

¾ от асансьорите у нас са произведени по технология от миналия век