STEM центрове (от английски - Science/наука, Technology/технологии, Engineering/инженерство, Mathematics/математика) ще бъдат създадени във всяко училище на територията на страната до 2026 година. Програмата е на стойност половин милиард и се финансира по Плана за възстановяване и устойчивост.
Проектът бе представен от вицепремиера по еврофондовете Атанас Пеканов, който посрещна Селин Гауер, ръководител на Работната група за възстановяване и устойчивост на Европейската комисия, която е на посещение у нас, в Националния STEM център в столицата. На гостите от Брюксел бяха представени изобретения на ученици, които се обучават в подобни училищни центрове.
Предвижда се програмата да обхване всички средни училища, дори и тези в най-малките населени места. Планира се до 2026 година, докогато трябва да бъдат изпълнени всички проекти по ПВУ, да бъдат създадени 2240 такива STEM центъра.
"Целта на този проект е да създадем нова основа в българското образование както за учениците, така и за учителите. Така че те да могат да използват всички тези най-нови технологии и по най-добър начин да са подготвени да предават тези знания на младите хора. По този начин страната ни ще може да използва напълно потенциала си, да бъде на световно ниво в науката и изследванията", заяви Атанас Пеканов.
За обучение на ученици и учители е създаден национален център в София, разполагащ с редица лаборатории, зали и др. Създават се и три регионални центъра в Западна, Централна и Източна България.
За да се възползват от проекта, самите училища трябва да кандидатстват, а няма автоматично да бъдат изграждани подобни центрове. Финансирането пък ще е на брой ученици. Така например по 50 000 лева ще получат училищата с 50 обучаващи се в тях деца, а до 650 000 лева ще стига дотацията към учебните заведения с над 1000 ученици.
Учениците, които проявяват интерес, пък ще могат да избират от пет опции - Роботика и кибер системи, Дизайн и 3D прототипиране, Математика и информатика, Природни науки и Зелени технологии и устойчиво развитие.