Подписът под документа от молдовска страна сложи вицепремиерът и министър на външните работи и евроинтеграцията Андрей Стратан. Такова споразумение България вече е подписала с Украйна, Грузия, Армения и Азербайджан, съобщават от Министерството на външните работи.
Министър Калфин е първият български външен министър, който е на официално посещение в Молдова от нейната независимост, обявена преди 15 години.
“За Молдова опитът на България в евроинтеграцията и нейната подкрепа за европейското ни бъдеще е от изключително голямо значение. Много ви благодарим и високо ви ценим”, каза министър Стратан по време на пленарните разговори.
“България подкрепя Молдова не само в европейския й път, но и във всички форми на регионално сътрудничество”, каза от своя страна министър Калфин. Според него регионалното сътрудничество е подготовка за евроинтеграцията на всяка страна.
Молдова е член на Процеса за сътрудничество в ЮИЕ и е включена в Политиката на добросъседство на ЕС.
В момента страната изпълнява Плана за сътрудничество с ЕС, който ще продължи до края на 2007 г.
За 70% от населението на Молдова единственото бъдеще на страната е членството в ЕС, сочат статистиките.
Евроинтеграционната политика на Молдова е на пряко подчинение на президента на страната. В Кишинев работят и подпомагат работата в това направление експерти от прибалтийските републики и Полша.
Българската диаспора в Молдова наброява около 90 000 души, като около 5 000 от тях имат и български паспорти. Само в Тараклия живеят около 28 000 етнически българи, а в столицата Кишинев те са около 9 000.
Българският език се изучава в 35 училища в страната.
Всяка година отбелязването на Деня на славянската писменост и култура – 24 май, започва с изпълнение на химна “Върви, народе възродени” на български език, отбелязва с гордост Олга Гончарова, директор на Бюрото за междуетнически отношения в Кишинев.
Министър Ивайло Калфин положи венец на паметника на българските опълченци. Именно в Кишинев, през 1876-1877 г. са се сформирали първите опълченски дружини, участвали в Освободителната война.
Утре първият ни дипломат бъде приет от президента на Молдова Владимир Воронин и от министър-председателя на страната Василе Тарлев.
Той ще се срещне и с ръководствата на българските организации в Молдова и ще дари книги за лицея и за българската библиотека “Христо Ботев” в Кишинев.