"Нашата идея е, че не можем едновременно да проверим всички и да ги глобим, но рано или късно ще стигнем до всеки един." За това се закани директорът на Столичния инспекторат Веска Георгиева пред журналисти, след като присъства на откриването на новата автоматична мобилна станция на Столична община за измерване показателите на атмосферния въздух.
Тя се надява, че гражданите също ще спомогнат за подобряване качеството на атмосферния въздух, като спазват и сроковете за изхвърляне на едрогабаритни отпадъци.
От няколко години работят още 6 станции, които измерват качеството на въздуха. За това Георгиева е доволна, че общината има нова мобилна станция за качеството на атмосферния въздух, която е с много модерно оборудване.
Освен меренето на качеството на атмосферния въздух, трябва да се знае откъде идва замърсяването. През различните сезони на годината замърсяването на въздуха идва от различни източници и това се натрупва особено през зимния сезон и създава проблемите, за които всички знаем, посочи Георгиева.
Столичният инспекторат контролира част от замърсителните източници в рамките на наредбата за чистотата и управлението, за организацията на движението, зелената система и т.н. Не цифрите са най-важното, а най-важното е, че трябва да се спазва дисциплина и изискванията. За тези, които не спазват изискванията, санкциите са много големи. Например, за юридическо лице в строителен обект санкцията е до 20 000 лв., предупреди Веска Георгиева.
Според нея, когато се налагат санкции, те трябва да бъдат възспиращи. Не във всеки сезон на годината строителните обекти са най-важните замърсители, но сега, както е в момента - при влажно и кално време - са с много голям принос за качеството на въздуха. За миналата година са наложени 60 броя актове, а през настоящата година, в която строителството кипи на пълна пара, са направени 288 проверки и са съставени 7 акта.