Министерство на правосъдието инициира допълнителни мерки за ускоряване на процедурата за придобиване на българско гражданство, съобщава пресцентърът на правосъдното министерство.сн. emaxpress
Решението е взето във връзка с публикации в медиите, че процедурата за получаване на българско гражданство е бавна, че гражданите чакат по няколко години, за да бъде решена молбата им и че в различните звена на отделните ведомства, обвързани с процедурата за даване на българско гражданство има нарушения и корупция.
Заместник-министърът на правосъдието Жанета Петрова, след проведена среща с министър Божидар Димитров, е предприела анализ на цялостната процедура за получаване на българско гражданство, за да се набележат конкретни мерки за ускоряване на работата.
Към момента в дирекция „Българско гражданство" на МП има 60 хиляди молби за разглеждане, установи се, че предстои да бъдат решени молби от 2006 година. Работата на дирекция „Българско гражданство" към МП и на Междуведомствения съвет за българско гражданство е изключително затруднена поради това, че над 60% от документите, удостоверяващи български произход, са неавтентични. Това налага експертни проверки, които забавят хода на преписките.
Министерство на правосъдието смята за необходимо да предложи отпадане посредничеството на фирми при подаване на молбите и това да става само лично от гражданите; а когато става дума за граждани, живеещи в чужбина, молбите да се подават в дипломатическите и консулските представителства на България.
Процедурата за получаване на българско гражданство включва разглеждането на молбите и в други ведомства, в това число и в Агенцията за българите в чужбина.
Ще бъде направено предложение от Министерство на правосъдието до участващите в производството ведомства за отделянето на допълнително служители, които да обработват по-бързо молбите за българско гражданство.
Министерство на правосъдието смята за необходимо да предложи отпадане посредничеството на фирми при подаване на молбите и това да става само лично от гражданите; а когато става дума за граждани, живеещи в чужбина, молбите да се подават в дипломатическите и консулските представителства на България.
Така ще се създаде възможност още в началото на процедурата да бъдат отстранени невалидните, неточни или непълни документи и ще бъдат ограничени възможностите за корупционни практики в хода на процедурата за получаване на българско гражданство.
nini
на 19.08.2009 в 12:16:23 #5по мое мнение, тъй като съм била в сферата на работа с чужди граждани, в България искат да се завърнат само старите граждани т.е по-възрастните от любов към родното , а младите идват с някакви планове за печалби , които почти никога не се осъществяват.
nini
на 19.08.2009 в 12:11:26 #4вярно ли е че желаещия да придобие българско гражданство трябва да пребивава в Бългалия 6 месеца от годината.
don
на 18.08.2009 в 07:41:41 #3Новото правителство да се занимае веднага с най-перспективните "нови" граждани: тия от Молдова, Банат, Албания и Косово. Много по-лесно е да върнеш хора, живеещи в мизерия отк по-скорошните емигранти на Запад-загубена карта. Първите пазят българщината като светиня над 100 години, докато последните се претопяват за едно-две поколения.Усилията да се насочат натам ... 1. с възмножно най-шумна рекламна кампания, информираща всички наши сънародници за предимствата на живота в Родината, вкл възможността за лична реализация 2. уреждане на гражданство за не повече от година 3. оземляване на всички желаещи да работят в селското стопанство и ориентация при намиране на работа и започване на частен бизнес Точно тези българи ще спасят България от циганизацията случваща се с пълна пара извън големите градове. Новите българи, идващи от селца и паланки едва ли ще се юрнат да живеят в бетонното гетото София, ако могат да си намерят работа в някое китно градче с добра инфраструктура и чист въздух.
mindo
на 18.08.2009 в 06:44:35 #2Мибналата година мои познати отидоха в Канада - чакали са 6(шест)години...
Mишугa
на 17.08.2009 в 17:46:25 #1Не обезценявайте българските документи... 80% от тези които изявяват желание да ги имат,го правят по съвсем други причини,последна от които е,да се имат за българи ...