Българският вариант на "Златната книга на песните" с четиристишията на Христо Ботев и други български автори - като Никола Вапцаров, Пейо Яворов, Васил Левски, Георги Сава Раковски и др., бе представен официално днес. Събитието се състоя в пресклуба на БТА от екипа, който я е създал - петима души - проф. д. ик. н. и д-р по социология Евгений Сачев, Иван Тренев - журналист и изследовател, Николай Тончев - издателство "Нитон", Христо Дамянов - "Болгар капитал", Николай Симеонов - дърворезбар, и участието на преводачи.

Очаква се през март (първоначална дата 3 март) българската книга да замине за Сорбоната в Париж, а желанието на авторите е тя да се стои в библиотеката в старата сграда La chapelle, за да се види от студенти, докторанти и професори, учители. Инициативата е със съдействието на ЮНЕСКО и френският президент Еманюел Макрон, датата се уточнява с представителите на университета. Обсъжда се с министъра на външните работи Теодора Генчовска книгата да бъде представена първо пред дипломатическия корпус в сградата на МВнР. Има разговори с регионални библиотеки - в Народната библиотека, след това във Великотърновската библиотека, в областните центрове.

Книгата е уникално издание - за нея има изработен саркофаг, на който освен името, изписано със златни букви, стои и осмоъгълна таргозета - соларният символ, който се намира във всички аврамови религии и е един от символите на древните българи. Върху книгата има и златно перо с мастилница. Надписите, както отвън, така и вътре - са от 23-каратово злато.

Намаленото ДДС вдигна продажбата на книги

Намаленото ДДС вдигна продажбата на книги

Браншът се бори със скъпата хартия

Събрахме се с екипа и решихме, че трябва да направим български вариант на известната книга, в която да намери място Христо Ботев. Да може да бъде достъпна до всички посетители на Сорбоната и студенти, поясни Иван Тренев, журналист и изследовател. За него "това е един от най-големите културни дейности и успехи за България и целия екип". Не само ще излезе на сцената Ботев, но се възстановяват културните връзки между България и Франция и столицата на културата Париж, каза Тренев. Оригиналът на книгата е създаден в началото на XX век по инициатива на Сорбоната и се съхранява там. В нея присъстват - Шекспир, Гьоте, Пол Верлен, Шарл Бодлер, Лев Толстой, Александър Пушкин, сред тях и българският революционер Христо Ботев, както и Вапцаров, Яворов. Така българите решават да направят и български вариант на Златната книга на песните с основен акцент Христо Ботев.

Проф. по социология Евгений Сачев добави, че това не е копие, а българският вариант и има откъси на Никола Вапцаров, Пейо Яворов, Г.С. Раковски, а в самата книга замисълът е такъв, че са останали празни и недописани листа в края на книгата - да се дописва във времето. Николай Тончев - издателство "Нитон" смята, че книгата е истинско събитие за българите. Дърворезбарят, изработил книгата, разказа, че кутията - саркофагът, в която е поставена книгата, е моделирана като драперия, композицията на самата книга е изградена от свитъци, които образуват формата на класическа лира - символиката е писаното слово на лирата, изпято от народа. Към работата има и скулптурирано перо, напълно функционално перо и мастилница, надписите са от 23 каратово злато, а Станка Ганева е извършила позлатата на надписа.

Снимка 563554

Източник: news.bg

Авторите днес представиха и малък откъс от втора част на документалния филм "Ботйов отвъд понятното". Премиера ще е на 15 февруари.

Публицистът и сценарист е Иван Тренев, който разказа, че "филмът ще предизвика много въпроси - Кои сме, Достойни наследници ли сме, Кой е той, Дали сме изучавали максималното за него, което може да бъде изискано". За първи път ще се покажат документи, факти и събития, политическата дейност, международната му дейност, дейността му като несравним журналист за България днес, дейността му визионер за една нова България. За първи път ще се покажат документи, които ще докажат идеологическата връзка на Христо Ботев с разбирането на Карл Маркс.

"До днес Ботев беше представен от стари отживели разбирания, че е поет, не е подготвен за прекосяването на Дунав, че едва ли не дори е простонароден поет, това не е така", смята авторът.

Уникална за България археологическа книга излезе от печат

Уникална за България археологическа книга излезе от печат

Книгата на проф. Николай Овчаров за Перперикон събира 16-годишен археологически труд