За 14-та поредна година Германо-Българската индустриално-търговска камара (ГБИТК) награди фирми, допринесли за развитието на българо-германските икономически отношения през изминалата година. Това издание на церемонията се състоя в аулата на СУ "Св. Климент Охридски".
Наградата бе връчена в четири категории - голямо предприятие, малко и средно предприятие, корпоративна социална отговорност и иновации. Общо 32 бяха номинираните предприятия, като членството в ГБИТК не било условие за участие.
Две български и две германски компании са тазгодишните победители.
Наградата в категория "Голямо предприятие" спечели "Витте Аутомотив България" ЕООД.
Немската компания с инвестиции в Русе е лидер в производството на затварящи и заключващи механизми и системи за достъп в автомобилната индустрия. "Витте аутомотив" започва дейността си в България през август 2008 г. в гр. Русе и досега са инвестирани над 20 млн. евро.
В категория "Малко и средно предприятие" Наградата на Германската икономика получи "АМК задвижваща и управляваща техника" ЕООД.
Компанията в Габрово има оборот от 4,35 млн. евро за 2017 г. (с 34% повече спрямо 2016 г.). Причина за разширяването на производствените мощности е стартирането на серийно производство за нов немски клиент. 95% от годишния оборот на фирмата се реализира чрез клиенти в Германия и Словения.
В категорията "Корпоративна социална отговорност" призът отиде при "Лидл България" ЕООД енд КО.КД.
Компанията поставя началото на нови социално отговорни инициативи и затвърждава дългогодишни свои такива, например:"Ти и Lidl за по-добър живот" е най-голямата социално отговорна инициатива на "Лидл България". С помощта на своите клиенти компанията събира фонд в размер на 252 741 лева, с които поема ангажимента да финансира социално значими проекти в следните 4 области: образование, околна среда, култура и историческо наследство и здравословен начин на живот.
За "Иновации" наградата взе "Елпром Троян" ЕООД
Електромоторният завод е лидер в производството на широка гама асинхронни еднофазни и трифазни електромотори с възможност за асемблиране на дивайс и интерфейс. Мобилната технологична лаборатория, разработка на "Елпром Троян" - "Интелигентен Дигитален Мониторинг" ("SMART digital monitoring") може да бъде поставена като приложение към всеки електромотор, за да бъдат следени в реално време всички основни параметри на двигателя на ниво лаборатория с цялата произтичаща от това прецизност и точност. Използването на тази индивидуална лаборатория позволява непрекъснато наблюдение на работата на електромотора по всяко време, колкото и отдалeчен да е той, в каквато и среда да се намира.
Победителят във всяка една от категориите е определен от жури, съставено от представители на ГБИТК, Министерство на икономиката, Министерство на Външните работи, СУ "Св. Климент Охридски", Industry Watch, Института за пазарна икономика, Института за икономическа политика, Консултативния съвет "Индустрия" към ГБИТК и медиите.