Държавният глава Румен Радев удостои с висши държавни отличия изтъкнати дейци на българската наука и култура. Сред наградените бяха проф. Кирил Топалов, Георги Йорданов, Людмил Ангелов, Васил Банов и проф. Любомир Стойков, съобщават от президентството.
Радев изтъкна, че безспорните постижения на петимата отличени са олицетворение на българския дух, интелект и талант, обединени в една цел - развитието ни като модерна европейска държава с богата култура и традиции, с висок интелектуален и творчески потенциал. Президентът посочи, че държавните отличия са израз на признанието на обществото за посветеността и всеотдайната работа на дейците.
По дуимите му петимата общественици са посветили воля и енергия за духовно единение на нацията. Държавният глава открои и значимия им принос за формирането на умения и знания у младите хора, които да продължат делото им в името на България.
Проф. Кирил Топалов бе награден с орден "Стара планина" първа степен за изключително големи заслуги в областта на науката и обществената дейност. От 2002 г. Кирил Топалов е професор по българска възрожденска литература в СУ "Св. Климент Охридски". Висок принос имат изследванията му върху проблематиката на българската и гръцката литература през XVIII и XIX век.
В периода 1998 - 2002 г. е посланик на България в Гърция, като допринася за изграждането на доверие за осъществяването на важни за страната ни стъпки, включително приемането в Европейския съюз и НАТО. Носител е на Големия кръст на ордена на Феникс за заслугите му за развитието на българо-гръцките отношения. От 2013 до 2019 г. е посланик във Ватикана и Суверенния Малтийски орден. Проф. Топалов е носител на най-високите държавни ордени на Ватикана, Суверенния Малтийски орден и Черна гора.
Георги Йорданов бе отличен от президента Румен Радев с орден "Стара планина" първа степен за изключително големи заслуги в областта на българската култура и изкуство. Той е бивш министър на културата, науката и просветата на България. Под негово ръководство е построен Националният дворец на културата, участва и в организацията на честванията по повод 1300 години от основаването на българската държава. Георги Йорданов е сред радетелите за създаване на Националния дарителски фонд "13 века България" и има висок принос към популяризирането и съхраняването на българските духовни ценности и признание от ЮНЕСКО. По време на церемонията от името на Георги Йорданов отличието получи дъщеря му.
Людмил Ангелов, Васил Банов и проф. Любомир Стойков пък бяха отличену с ордени "Св. св. Кирил и Методий" - огърлие. Людмил Ангелов е сред най-изтъкнатите български пианисти, получил международно признание като един от големите съвременни интерпретатори на Шопен. Той е първият българин лауреат на Специалния приз на престижния конкурс "Фредерик Шопен" във Варшава и е участвал многократно в известните Шопенови фестивали. Свирил е като солист с най-престижните европейски оперни и филхармонични оркестри.
Васил Банов е сред изтъкнатите актьори на българското кино и театър. Филмографията му включва близо 100 роли в кино и телевизионни продукции като "Иван Кондарев", "Записки по българските въстания", "Капитан Петко войвода", "Хайка за вълци" и много други. На театралната сцена едни от най-запомнящите се негови превъплъщения са в "Малки трагедии" на Пушкин, "Боряна" от Йовков, "Тримата мускетари" по Дюма, "Женитба" от Гогол, "Дърво без корен" от Хайтов, "Железният светилник" от Талев, "Когато гръм удари" от Яворов и други. Носител е на Наградата за цялостен принос в киното на филмовия фестивал "Златната липа" и на Наградата "Златен век" - златен печат на цар Симеон Велики. От името на Васил Банов отличието получи Радостина Чаушева.
Проф. Любомир Стойков е сред утвърдените български журналисти, културолози и медийни експерти. Той въвежда в българското висше образование дисциплината "Фирмена култура и комуникация", а по-късно и предметите "Бизнес комуникация", "Управление на връзките с обществеността", "Култура и медии", "Лайфстайл журналистика" и "Имиджмейкърство". Проф. Стойков е основател и ръководител на магистърската програма "Връзки с обществеността" в УНСС. Създател е на телевизионната модна журналистика в България, като основава, пише сценария и води първото българско телевизионно предаване за мода.