Според прогнози на Центъра за икономически изследвания на селското стопанство (САРА) през 2017 г. цените на оранжерийните домати и краставици ще превишат значително тези от миналата година. Очакванията са ръстът да се движи между 10 и 27 процента.
Българските зеленчуци от оранжерия излизат обикновено в края на февруари и март, когато вносните отдавна са на пазара.
Големият проблем винаги е свързан с конкурентните цени, въпреки че като качество родната продукция превишава значително вносните краставици и домати.
Според САРА средните изкупни цени на българските оранжерийни зеленчуци тази година ще бъдат около 1,10 лв/кг при доматите и 1,9 лв/кг. при краставиците.
България като южна страна с близост до Турция, която е в топ 5 на производителите на домати и 2-а сред най-големите износители в света след Мексико, е силно повлияна в ценово отношение.
Ако в Северна Европа цените на едро на домати през април са около 1,50-2 евро/кг, в България са между 50-80% по-ниски, се посочва в анализа, цитиран от sinor.bg.
Открояваща се необходимост пред българското зеленчукопроизводство е създаване на публични предприятия, които да работят като логистични центрове за събиране, сортиране и управление в търговията.
Осъществяването на идеята трябва да се подпомогне чрез публичните фондове, посочват икономистите.
Неотдавна испанското Министерство на земеделието се отбелязва, че изоставането в иновациите е ключова причина за загуба на позиции в сравнение с Холандия и Мароко.
Отбелязва се, че за последните 10 години Мароко увеличава износа на домати 3 пъти, а Холандия надминава по износ Испания.
Добивите на домати в Испания са по-ниски от тези в Холандия и Франция и дори Мароко.
Добивите от оранжерийни домати в Южна Испания са около 9,5 т/дка, като производствените разходи за 2015-2016 години възлизат на около 0,55 евро/кг. Най-висок дял имат разходите за труд (50%), пестициди (12%) и торове (9%).
Разрастването делът на търговските вериги доведе до значителни ползи за потребителите, но затвори бизнеса на много от малките магазинчета. Това не важи в пълна степен при пресните зеленчуците.
Излизането на Великобритания от ЕС, според Rabobank ще доведе до 8% увеличение на цените на храните там в рамките само на транзитния период. Предполага се, че Обединеното Кралство ще въведе между 15-20% импортни мита за зеленчуци и плодове, като най-силно ще бъдат засегнати Холандия и Испания, които внасят 65% от стоките на ЕС в страната.