След почти 10-месечна летаргия пиарите на кабинета най-накрая решиха да направят нещо, с което да заслужат сочните си „възнаграждения". И това бе уникалната за нашия политически живот Национална среща с медиите „ОТКРИТО УПРАВЛЕНИЕ"!
В рандевуто с журналистите на най-високо ниво участваха според възможностите си премиерът Пламен Орешарски, лидерът на БСП Сергей Станишев и шефът на ДПС Лютви Местан.
Всеки един от „Светата Троица" бе толкова открит в отговорите си на журналистическите въпроси, че се налагаше питанията да се повтарят от колегите ни по няколко пъти. Но това не бе най-големият кусур (казано на майчиния език на един от „откритите").
Най-големият проблем на замислената като голямо медийно събитие Национална среща с медиите бе, че тримата участници в нея удивително напомняха на героите от известната басня „Орел, рак и щука". Всеки дърпаше с все сили в своята си посока!
До края на продължилата близо три часа (при планирани два!) пресконференция тримата участници в нея - Орешарски, Станишев и Местан - така и не успяха да подредят своите отговори и наистина да докажат, че те са триото, управляващо държавата.
Напротив, разнобоят в думите на всеки един от тях на множеството повтарящи се заради неизчерпателни отговори питания на журналистите само затвърдиха съмненията, че не тримата, а някой съвсем друг дърпа конците на управлението на България.
И затова много по-точно отговарящо на действителността наименование на Националната среща с медиите би било „СКРИТО УПРАВЛЕНИЕ". Нека, бъдат честни!
В потвърждение на горния извод говори и факта, че всеки път, когато от нечия уста на журналист излизаше името на Делян Пеевски, независимо към кого бе отправян въпроса, и тримата отговарящи ги втрисаше като при тежко болни от сибирска треска.
Впрочем, дали поради журналистическа злонамереност, или поради управленска немощ, но темата за Украйна се превърна в една от основните на срещата с медиите. Сякаш не в Москва и Вашингтон, а в София се намира ключът за решаване на кризата.
От друга страна, пък, като се замисли човек може и да е така! Иначе как да си обясним онова, което и Орешарски, и Станишев, и Местан не можаха да обяснят нито на тези, които ги питаха, нито на зрителите на БНТ 1 - какво дири Вигенин в Киев?!
Защото опитите, със задна дата, да се „легитимира" посещението му със „загриженост" за българите в Украйна само предизвикваха усмивки в залата и пред екрана. Като е толкова „загрижен" за нашенци защо не отиде първо при тях, а после в украинската столица? И като се прави на „месия" защо не отиде да се срещне с кримските българи в Симферопол, които наистина са застрашени, ами кацна във все още спокойната Одеса?
Всъщност, в типично негов стил, от целия този напън да се обясни със „зовът на кръвта" визитата на Вигенин, единствен се опита да се възползва лидерът на ДПС. Той не само се обяви в защита на дипломат № 1 на София, но и дръпна чергата към себе си.
Щом България иска запазване на правата на българите в Украйна, в това число правото да използват майчиния си език като регионален, то това право трябва да се даде и на неговите хора, а не да го глобяват с по няколкохиляди лева за „изтървани" изречения!
Местан направи на идиоти Орешарски и Станишев - те мълчаха, той направи на идиоти и „братята" журналисти - и те мълчаха. Не знам колко благословии е отнесъл от гледащите го пред телевизионния екран или слушащите го по националното радио. Ако е направено пийпълметрично „замерване", може и да разберем. Въпросът е съвсем друг!
Толкова ли не се намери в залата поне един читав българин, който да обясни на Местан, че у нас по конституция няма малцинства! И, следователно, за никаква употреба на „майчин език" на избори или за каквито и да било други права и дума не може да става!
Явно Иванчо Хаджипенчович е хвърлил повече от семето си, отколкото се предполагаше, та никой не възрази на наглите лютвиместански мераци! Народ ли сме все още?
Впрочем, така остана неизяснен и въпросът за отношението на „откритото управление" към политиката на Русия към Украйна, и по-специално към полуостров Крим. Разбирам, че въпросът зададен в този формат е, меко казано, „некоректен". Та нали лично Владимир Владимирович откри този начин да си общува с медиите, когато му се прииска!
Неколкократно повторените заклинания от тримата, че ние сме за териториалната цялост и интегритета на Украйна единствено затвърдиха съмненията, че българското правителство няма своя собствена позиция по украинската криза.
Независимо от образното сравнение на Станишев с двата големи воденични камъка (САЩ и Русия), които като нищо щели да ни премажат, ако се стигнело до започването на военни действия между тях.
Не по-малко „открита" бе и социално-икономическата част от „разговора" около кръглата маса в зала 3 на НДК.
Поех отговорността да стабилизирам страната след близо четири години на управленски волунтаризъм. Четири години на икономика в депресия, тенденция за нарастване на дълговете, особено в сектор енергетика. Нарастващ брой български домакинства бяха обезверени, притиснати от нарастваща бедност и социално отчаяние, каза премиерът Пламен Орешарски.
Като го слушам - или живеем в различни държави, или някъде съм си забравил мерцедеса. Ама за какво ли и да го търся, ще си купя друг, и без това заплатата ми стана „огромна", откакто властва!
Иначе, не мога да не се съглася с казаното от Пламен Орешарски, че най-острият дефицит е спазването на закона. Орешарски е добър финансист, може би най-добрият в България. Но много лош премиер, защото от него нищо не зависи. Как да управляваш с екип, който ти го реди Доган?
Затова трудно ми е да преглътна реченото от Лютви Местан: Ще продължим да отстояваме плоския данък! Десятъкът си е данък от времето на турското робство, остава ни само да очакваме и други „благини" от онова време...
Въпреки, че не липсваха и нови обещания, като това на лидера на БСП Сергей Станишев, който заяви: Очакваме политиката на социално размразяване, която започна от първия ден на правителството, да продължи...
Социалната политика, хъм какво беше това? А-а-а-а, да, теглене на заеми с ниска лихва и моменталното им усвояване от „правилните лица"! Каквото може да ти обещае Станишев, никой не може да ти го изпълни!
Вярно е, че той си признава, че е направил грешка преди 8 години и сега ще се реваншира на малките земеделски производители. След като ги уби, ще ги възкресява...
Но дори и той не може да реши проблема, че у нас няма потребление, а правителството щяло да стимулира бизнеса. Пита се, в тази ситуация какъв може да е този бизнес, който изобщо няма нужда от потребление?
След като няма пари, кой да купува? Защото, ако поразгледаме из социалната мрежа ще да видим, че докато ние имаме 0.8 % ръст на БВП, което е практически минус, има държави с по 2-3% ръст, а прибалтийските правеха по 5-7% през миналата година! Така е, кризата за едни е възможност за други!
Черешката на тортата на Национална среща с медиите „ОТКРИТО УПРАВЛЕНИЕ" обаче бе провъзгласеното от самите Станишев и Местан намерение да се даде възможност на главните редактори на различни медии, в срок от един месец, да направят предложения за проект на Закон за медиите.
Звучи добре, докато не се сетиш, че 2/3 от тях са на Пеевски и на майка му. Значи, законът ще е на Пеевски. Боже, опази!
ванче
на 14.03.2014 в 18:04:05 #3румънците в Румъния НЕ ги интересуват сънардониците им в България, това се използва само като „оръжие“ с цел втора кражба на Южна Добруджа. За това се използват и многобройните влашки/румънски цигани, които са твърде по-многобройни от румънците, и които ни българските румънци, ни румънските румънци не ги смятат за румънци а само за румъноезични цигани. Но те са единственото „румънско малцинство“ в Южна Добруджа и също се и умножават бързо, цигански се умножават, така че с малка помощ от мюсюлманите там ще стане хубаво ново Косово, особено ако продължавате да бъдете руският троянски кон в ЕС и НАТО. http://www.rgnpress.ro/rgn_14/categorii/politic/12511-problema-romanilor-din-bulgaria-discutat-de-titus-corlean-i-omologul- su-din-bulgaria.html Romanian Global News уточнява, че в България живеят около 160 000 ромънци, които са подложени на агресивен асимилаторски процес, лишени от елементарни права за опазване на идентичността. От друга страна румънската държава действаща почти в съучастие със българските власти, като възпрепятстват финансирането и третират некоректно молбите за помощ от страна на ромънските общности в България. В същото време 10-те хиляди българи в Румъния са представени в Румънският парламент, имат училища на майчин език, църкви в които се служи на български и щедър бюджет който те използват за опазване на българска си идентичност. Всички досегашни преговори с българските власти с оглед ромънските общности в България остават безрезултатни. Сигурно че има реални проблеми, установяването морска граница, свързана с газови находища и може би, както разбрах, с намерението на Румъния да получи морска граница с Турция, може би да направят заедно газопроводи като обикалят България. Ще се срещнете в международния съд с Румъния, както направиха украинците и изгубиха, въпреки че имаха най-добрите аргументи: по-дългото крайбрежие. Румънският „аргумент“ (несъществуването природни водни източници на Змийски остров => това не е остров а голям камък, скала!!! би трябвало да спечели на румънците и половината площ от всички пустинии по света). Румъния никога няма да се съгласи с изгубенето на Южна Добруджа. Очевидно че те не могат да поставят открито въпрос но чакат удобен момент в бъдеще. Демография там върви в тяхната полза. Вие обаче можете да прочетете училищните книги по „история“ одобрени от официалната румънска институция: Министерството на образованието но и трактатите по „история“ на румънската „Академия“ (друга публична, официална институция, субсидирана от румънското правителство), публикувани под егидата й и/или в издателството й, където се говори за Южна Добруджа като част на идилична Велика Румъния, като „изконна румънска земя“, за годината 1940 като за трагична година на разрушаване Велика Румъния, през която „грабителските“ съседки на румънците: Съвестския Съюз, Унгария и България са им грабили териториите. За „агресивната асимилация“ румънците в България, може да се направи сравнение с българите в Румъния, които са рязко намалили в последните преброявания и, разбира се, и в действителност. Когато румънците обвиняват българи, унгарци, украинци за неспазване правата на румънското малцинство (това би важило особено за Унгария и Украйна защото в България, както в Франция и Гърция, няма национални малцинства) трябва да се отговори че Румъния не признава аромунското малцинство, въпреки че има препоръчение на Съвета на Европа от 1997 за защита на аромунската култура и език (точно така, не диалект!). Освен това, Румъния не и дава териториално-етническа автономия на почти напълно унгарския район съставен от окръзите Ковасна, Харгита и част от Муреш, въпреки че има такива автономии в Италия, Испания, Великобритания и т.н. (освен това, тази област е и анклавизирана в средата на Румъния, няма опасност за сепаратизъм).
Driver 1
на 11.03.2014 в 22:09:42 #2Браво !
halo
на 11.03.2014 в 17:57:58 #1Браво Еков !
