Мина почти седмица от посещението на върховния представител по външните работи на Европейския съюз Жозеп Борел в Русия, но горчивият вкус остава. В Москва първият дипломат на ЕС бе обект на класическо мероприятие от съветски тип.
По време на визитата на Борел, Русия експулсира трима дипломати, по един от Германия, Швеция и Полша (впоследствие, съобразно практиката, трите държави отговориха със същото).
Външният министър на Руската Федерация Сергей Лавров отхвърли всякакви съображения, изразени от Борел, спрямо задържането и осъждането на Алексей Навални.
А на съвместната пресконференция на двамата дипломати, естественото продължение на руската държава в публичната среда - акредитираните журналисти - зададоха такива въпроси на европейския дипломат, на каквито Борел едва ли е и подозирал, че ще трябва да отговаря. Лавров, с услужливата и вероятно съгласувана подкрепа на местните журналисти, вкара дипломата на ЕС в обяснителен режим. Ако пресконференцията бе продължила повече, вероятно Борел щеше да се озове в ситуация, в която да обяснява, че не той е отровил Навални.
В същото време, за да добие гротеската още по-пищни форми, френският президент Емануел Макрон, на събитие на Атлантическия съвет, отново изрази добре известната му теза, че диалогът трябва да бъде водещият подход на ЕС спрямо Русия. А това със сигурност не направи услуга на Жозеп Борел, който бе въртян от добре изпитаната руска центрофуга. Впоследствие първият дипломат на Брюксел написа в блога си, че Москва е отхвърлила възможността за конструктивен диалог с ЕС. Но дали Макрон чете блогове?
Каквото направи човек сам на себе си, друг не може да му го стори. Така както знаем, че виновен е не този, който яде баницата, а този, който му я дава. Затова Брюксел сам си е виновен, че се поставя в такава ситуация.
От разпадането на Съветския съюз насам, ЕС не успя да формулира единна и ясна политика спрямо Русия и нейното постсъветско наследство. Спокойно можем да определим дипломацията на Брюксел спрямо Москва като стратегическа амбивалентост. Последното е така поради няколко причини.
На първо място, в ЕС няма споделена оценка за ролята, която Русия може да играе в Европа. Франция, особено в лицето на действащия президент в Елисейския дворец, е толерантна към Москва, Германия - предпазлива, а балтийските държави и Полша - критични.
Всеки път, когато Еманюел Макрон се обяви за сътрудничество с Русия, във Варшава, където русофобията е начин на живот, бият алармата за възраждащия се голизъм, който е готов да принесе ЕС в жертва на амбицията на Франция да бъде посредник между Вашингтон и Москва.
А Германия, чиято икономика е много по-свързана с руската, отколкото е тази на Париж, въпреки това разбира много по-добре от Франция притесненията на държави от Източна Европа, каквито те имат спрямо руското влияние и интереси в постсъветското пространство. Затова и Берлин, който има ниво на сътрудничество с бившите социалистически държави по-голямо, отколкото притежава Франция, предпочита да тупа топката.
На второ място, ЕС няма единна дипломация спрямо Русия. Секторният федерализъм на Брюксел, част от който по принцип трябва да е външната политика спрямо трети държави, просто се проваля, когато става дума за Москва (за Турция също, апропо). Последното е в полза именно на Руската федерация, която предпочита отделна двустранна дипломация с всяка една от страните в ЕС, отколкото със съюза като цяло. Брюксел все още няма отговор на руското "разделяй и владей".
На трето място, в ЕС има тотално разминаване по отношение на това кога Русия може и кога не може да бъде партньор. Така например Берлин осъществява руските енергийни проекти, на които Франция е противник по принцип. Но желанието за дипломатическо партньорство и въвличането на Москва в европейската архитектура за сигурност, което демонстрира Париж, е нещо, което не среща германска подкрепа.
Или казано по друг начин: когато става дума за природни ресурси, германците настояват за прагматизъм в отношенията с Москва. Когато става дума за Източна Украйна и Западните Балкани, в това число и Република Северна Македония, спрямо Русия французите искат прагматизъм.
На този фон най-амбициозната концепция, която ЕС е създавал в последните години - тази за стратегическата автономност на съюза - всъщност е компрометирана от ролята на Русия като основен доставчик на природни ресурси и от ролята на САЩ като основен "вносител" на сигурност на Стария континент. ЕС е в ролята на човека, който твърди, че е самостоятелен, но живее под покрива на баща си и се храни от кухнята на майка си.
Нещо повече, по отношение конкретно на Русия, ЕС е попаднал в клопка.
Германия, под дългогодишното ръководството на Меркел, не проявява доброволен интерес във външната политика и политика за сигурност на ЕС и затова Берлин обикновено реагира реакционно (като отговор на нещо, вече случило се). Германският канцлер просто отказваше да мисли стратегически във външнополитически категории. Зле изработените Мински споразумения, както и тяхната буксуваща реализация, плюс забавената реакция на ЕС спрямо бежанската и мигрантска криза от Сирия и конфликта в Либия, са показателни за това, че Германия просто нямаше своя външнополитическа емпиричност.
Франция, от друга страна, в лицето на Макрон, демонстрира, че може да концептуализира (да даде визия за) ролята на ЕС в регионален и международен контекст и има желание за воденето на външна политика и политика за сигурност.
Споменатата по-горе клопка се състои в това, че Франция е активна, но сравнително толерантна спрямо Русия, а Германия, която е по-скоро внимателна спрямо Москва, е пасивна.
Това разминаване има особено отровни измерения за Централна и Източна Европа. Ако Берлин гледа на държавите от Централна и Източна Европа като на актив, когато става дума за Русия, Париж счита държавите от този регион като за по-скоро пречка и пасив. Неслучайно, когато става дума за този регион, предпочитаният партньор на Москва е Париж.
Всичко това прави така, че когато възникне казус от практическо значение - било Северен поток 2, събитията в Беларус или отравянето на Навални - в ЕС започва един мъчителен процес, който търси най-малкото общо кратно. А неговото намиране е особено трудно, когато имаш, от една страна Франция, Италия и Унгария, а от друга - Полша и балтийските страни.
Последното създава такъв тип политика на ЕС спрямо Русия, с който с лекота може да бъде избърсана прахта от официалните подиуми на руската държава.
За съжаление, Жозеп Борел разбра това от първа ръка.
arso-arsov
на 13.02.2021 в 20:26:31 #47и Другарят Цар да се надриска, по - добър от Наша Милость, не е въэможно и да иска
arso-arsov
на 13.02.2021 в 20:19:01 #46...а Ким Кардашян била станала эа смях...
arso-arsov
на 13.02.2021 в 19:48:42 #45...и те така, че е баэ край тая веселба
arso-arsov
на 13.02.2021 в 19:46:35 #44Бай Доне у Твитеро ви иска да дриска колко си иска А элокобното Бабе
от ярост пак че се насере
coment
на 13.02.2021 в 19:46:29 #43Малоумието на гейропата и наглостта й да се стреми тя да определя какво и как да върши Русия,Лавров ,чрез унижението на борел,казвайки му истината в очите и за двойните стандарти при държането на полицията и за лъжите за всичко що се отнася до Русия,та Лавров директно ги предупреди ,че това не минава и тъй като гейропците имат нужда от Русия,то ако те продължават по същия нахален и некоректен начин,то те ще загубят от отвръщането на руснаците и ориентирането им към Азия.А самия борел след връщането си попадна отново в блатото на измислиците и поде изтърканата песен,което още по—вече го направи нелеп и смешен в очите на хората със здрав разум,които обаче в булгаристана са останали мноооого малко,а за платените слуги на западлото—джурналята като автора на това писание,те изобщо не подлежат на коментар поради прозрачността им и слугуването,или проституирането по—точно към западлото.....
arso-arsov
на 13.02.2021 в 09:12:33 #42Ама нали, Господ дойде поэле элоСловото и Муха на Мед колко и да пърди положението няма да иэмени, пунеже ДЖО , кату гледам, не раэпрява лъжи / Раэни чекове и тем оБРАэни благинки раэпореди беэобраэни
arso-arsov
на 13.02.2021 в 08:14:24 #41СловатА / Това е началото / СА материялна сила / иэбягвайте дА вй кълнат лице в лице/// ...еле па у джулнялята /
arso-arsov
на 13.02.2021 в 04:32:48 #40С сега Америка смърди, щщщЖО интелект да
arso-arsov
на 13.02.2021 в 04:02:38 #39....от Мара и Кели Грейси дека си беха путета чудесна / не каэвам лесни /
arso-arsov
на 13.02.2021 в 03:46:12 #38а бяха времена , когато сите стюардеси се отдаваха във любовта като великите приннцеси УРААА / дълго живял и късно клитора на холивуд раэбрал/ .....учете се деца... идат иэбори и клитори сега...
arso-arsov
на 13.02.2021 в 03:29:46 #37....
arso-arsov
на 13.02.2021 в 02:54:16 #36и энаете ли кво... Алекс е момче добро ...шпионаска тайнна как да лижими гъэа на ПУТИН с л#.йна
arso-arsov
на 13.02.2021 в 02:31:31 #35arso-arsov
на 13.02.2021 в 02:26:54 #34интелект съм уэурпатор, нЯма друг император.... аууу...ама как може така... в хамериканската свобода ....
arso-arsov
на 13.02.2021 в 02:16:22 #33эащото сите стюардеси, бяха готови эа принцеси, а Наша Милость едни, в битката с теэ благини
arso-arsov
на 13.02.2021 в 02:09:58 #32Amado Mio, love me for ever and let's for ever , begin tonight... .И раэни други спомени от Блиэкия Иэток и Сахара
arso-arsov
на 13.02.2021 в 01:55:30 #31нняма врагове, оставам насаме
arso-arsov
на 12.02.2021 в 23:09:12 #30Дорогие Друэья... и ПУТИН и ЦИРИФУТО, решили мешать НАМ нельэя при гова , ураа эа това..
arso-arsov
на 12.02.2021 в 22:36:54 #29Щото ще ревнем...УРААА, освен ЦСКА и ДЖО е нашата съдба
arso-arsov
на 12.02.2021 в 22:25:42 #28...Наша Милость и Циритуто и ПУТИН ни УВАЖАВА и да диша поэволява... / много важно е това, в теэ вирусни времена /