Това, което се случи на конгреса на Кубинската комунистическа партия несъмнено даде поне частичен отговор на въпросите, които измъчваха кубинското и световното обществено мнение, или поне тази негова част, която се вълнува от съдбата на Кубинската революция.
Дали можем да го наречем промяна е спорен въпрос. Защото изглежда става дума по-скоро за завръщане към ситуацията в първите години на революцията, когато все още социалистическият й характер не беше толкова ясно подчертан и про-съветската й ориентация оставаше скрита.
На гражданите са възвърнати част от тези икономически свободи, с които те са се ползвали до момента, когато по съветски образец в страната започва налагане на ограниченията, характерни за СССР и социалистическия лагер от 60-те и 70-те години на ХХ век.
Възможността за покупко-продажба на жилища дава възможност кубинците сами да определят местожителството си и да търсят работа там, където наистина има. Защото им предстои да се сблъскат с един забравен преди повече от половин век проблем - безработицата. Тя започва да се усеща реално най-вече сред жителите на Хавана.
Налице е и по-голяма свобода в избора на професия и в нейното предлагане на пазара на труда. Например предлагането на всички туристически услуги вече ще може да достига пряко до туристите, без да минава през съответните държавни агенции. Така ще се появи конкуренция, която би трябвало да повиши качеството на туристическия продукт.
Ще има възможност да се отварят и малки заведения, които ще разнообразяват живота на туристите. Това се отнася най-вече за Стара Хавана, където все още има какво да се види. За другите кубински градове същото важи в по-малка степен, защото диктаторите Мачадо и Батиста са хвърляли всички усилия да поддържат столицата и много не са се интересували от провинцията.
През последните десетилетия братята Кастро се опитаха да променят положението, но силите им не стигнаха до края и контрастът остана. Хавана и провинцията са като две различни държави - нещо много типично за епохата на пост-социализма.
В момента голямото предизвикателство пред кубинските комунисти е да съхранят спокойствието и сигурността, с които са свикнали съвременните кубински поколения. Ще им бъде много трудно, на фона на масовите съкращения в държавния сектор. Явно по спешност ще бъдат разкрити нови работни места, но този път вече в „полу-частния сектор", който няма да закъснее да поеме тези функции. В такъв случай обаче на кубинците ще им се наложи да се научат наистина да работят поне 8 часа и то по начин, който да им оправдава заплатите.
Навремето в Куба беше популярен следният виц - излиза Фидел на площада и призовава хората: „Стига сме пели и танцували, хайде да работим!" И те му отговарят като в песен: „Хайде да работим!", „Хайде да работим!" и танцуват в такт с песента. Вицът скоро ще бъде забравен.
Промените, които предстоят в страната, ще се отразят и на обществените отношения. Отсега нататък най-вероятно ще се подхожда по-отговорно и към създаването на семействата. Социалното разслоение, което неминуемо предстои, ще премахне досегашната практика към бързо сключване на брак и също толкова бързото му разпадане, без сериозни административни пречки. Защото вече брачният договор ще бъде обвързан и с формата на собственост, както е навсякъде по света.
Навремето академик Кирил Василев по време на лекциите ни учеше че при капитализма бракът е бил преди всичко „икономически съюз между мъжа и жената". Естествено, в духа на времето, твърдеше, че при социализма това е „основната клетка на обществото". Сега обаче на младите и на средна възраст кубинци, на които им предстои да оформят официално отношенията с партньорите си, ще им се наложи да се замислят и върху икономическата основа на съвременното семейство. И може би ще започнат да подхождат по-отговорно към създаването му, както е навсякъде по света.
Няма никакво съмнение, че в Куба ще бъде приложен китайско-виетнамският икономически модел - пазарна икономика, в съчетание с монопол на комунистическата партия върху властта. Друг е въпросът доколко тя ще бъде комунистическа, след като самият Фидел заяви, че „кубинският модел не работи дори и в Куба!" Така или иначе, тя ще си остане партия на властта и в страната поне на този етап ще управляват същите хора, които изнесоха на гърба си революцията и битката при Плая Хирон. Поне такива са резултатите от „изборите" на приключилия вече конгрес на Кубинската комунистическа партия.
Както се очакваше, бяха преизбрани престарелите активисти от така наречения „втори ешелон", които изместиха „първия ешелон" на средното поколение след идването на власт на Раул Кастро. И стана ясно колко необосновани бяха прогнозите на редица набедени специалисти по кубинската тематика (включително и български), които твърдяха, че след оттеглянето на Фидел, Раул също ще отиде в политическото небитие, а тройката Рикардо Аларкон - Карлос Лахе - Роберто Робайна ще провеждат реформите в страната. Последните двама отдавна са отстранени от постовете си. На поста министър на външните работи Роберто Робайна беше заменен от Фелипе Перес Роке, а той съответно от БруноРодригес. Тоест, подстъпите към властта в Хавана остават ветровити!
И все пак, няма никакво съмнение, че Кубинската комунистическа партия ще удържи положението и ще продължи да управлява страната. Защото Кубинската Революция е символ на латиноамериканската левица, особено на фона на левия завой в Латинска Америка. За богатите и могъщи латиноамерикански държави, управлявани от леви правителства като Венецуела, Бразилия, Аржентина и т. н. няма да бъде проблем да поддържат стабилността в малката Куба, която ще гарантира приемствеността между революционерите от 60-те години на ХХ век и сегашните социално ориентирани латиноамерикански президенти.
Тоест, в „задния двор" на САЩ ще продължи да се развива един политически процес, който рано или късно ще доведе до загубата на статуса на единствената свръх-сила от страна на Вашингтон. И той ще върви паралелно с един демографски процес - постепенната латиноамериканизация на североамериканския гигант и налагането на испанския език в южните щати и в Ню Йорк.
Великата страна след десетилетия вече няма да е същата.
Трезвият глас
на 05.05.2011 в 14:14:01 #18"И от любимо място за отдих на богатите американци се превърна в най-големия публичен дом, място за отдих на колекционерите на женски п... сърца. " Към "заварчика": Да, преди 1959 г Куба беше любимо място за почивка на богати американци, които превърнаха Острова в публичен дом и в Бананова република. Американската мафия трайно бе пуснала корени там и остана неприятно изненадана от Революцията. После дойде морската и икономическа блокада. Учудващо е как Куба толкова години успя да устои на жестоките репресии на американския империялизъм. Но нямаме ли чувството, че Република България се превръща от САЩ в същата бананова република, с тази разлика, че ние и банани нямаме? А какви ценности ни останаха? Здравеопазването е унищожено, Образователната система също, индустрия, селско стопанство .... всичко е разбито. И какво ни остана? Да подаваме молби по Европроекти в Брюксел ... но и това не правим. Цели региони загиват в България - Северозападна България, Странджа-Сакар, Лудогорието и много други. Но пък си имаме демокрация и можем да избягаме някъде по света и там да започнем всичко отначало.. е, които успее, разбира се.
сеирджия
на 26.04.2011 в 16:13:44 #17Despair | 26.04.2011 09:47 Куба ще я насочат по българският модел на демократизация! ----------------------------------------------------- Тя сама се е насочила, приятелю! По скоро я насочиха команданте Фидел, Че Гевара и другите Кремълски свирки. И от любимо място за отдих на богатите американци се превърна в най-големия публичен дом, място за отдих на колекционерите на женски п... сърца. Туристите ходят там, за да си оти... починат. С внучките на гордите революционери. Ако знаеха ония за какво ги призовават на борба, Фидел и Че щяха да бъдат обесени за оная им работа! Тъпа история - след като си махнал диктатора, да набуташ страната в друга дълбока дупка... Писах по-надолу какво я чака Куба според мен. Никой не и е крив !
Despair
на 26.04.2011 в 10:47:38 #16Куба ще я насочат по българският модел на демократизация! Той вече е изпитан и е чудесен за ликвидиране на държавност и самосъзнание на народ, живеещ на такава "таргет" територия. Бъдещето на остров Куба е подопечна територия на САЩ, за провеждане на социални и други обществени експерименти, каквато е била до 1959 г. Много от кубинците - около 3% ще са доволни от демократизирането. Толкова са и у нас, що годе успяващите българи, разбира се в различна степен и брой - от сигурни за прехраната и бита си, до живееши в страхотен лукс. Този модел, за сега устройва глобалистическите нагласи на световният капитал и има бъдеще!
чепатия
на 25.04.2011 в 09:57:27 #15аз наскоро ебах една арабка от Оман - много добра изкъртих я. НАТО ги бомбардира арабите ,аз ги шибам
мирча
на 24.04.2011 в 23:15:12 #14сеирджия "В Китай започва грандиозна поземлената реформа. Държавата е готова да позволи на фермерите да прехвърлят правото си на ползване на земята на трети лица, заявява китайския президент Ху Дзинтао." Имаш право, има промяна, но тя се отнася до правото на ползване, но не и до собственост върху земята. Интересувам се много от Китай и ти ме насочи към нещо ново, за което съм ти благодарен. Държавната собственост върху земята е много важно условие за развитието на инфраструктурата на китайските градове. Затова, ако отидеш след Шанхай в Хонг Конг, разочарованието е пълно. Хонг Конг е все едно Ню Йорк. Тесни улици и сгради като кутии за моливи набучéни една до друга. Защото терените са частна собственост и предмет на спекулации и безбожно оскъпяване при всеки инфраструтурен проект. Ако се интересуваш как изглежда един голям китайски град (Кантон) в you tube виж on the road guangzhou city center transport project.
сеирджия
на 24.04.2011 в 18:12:50 #13Разказа ми го познат китаец, който преди около месец си беше ходил за две седмици. Предадох просто думите му. Просто нямаше как да не ни разкаже нещо за Китай, след като го питаме - как е там? Смееше се, че в момента китайските селяни разполагат с много повече пари от гражданите. И се тюхкаше за чичо си, че на времето не взел земята обратно, защото не пожелал да инвестира в нея, нещо, което било задължително условие. Сега, вика, чичо си скубе косите. И други интересни неща разправя, но те нямат връзка с темата. Ако той е лъгал, значи и аз съм лъгал. Ако е така, съжалявам!
мирча
на 24.04.2011 в 11:36:22 #12@ сеирджия Много ми е интересно от къде имаш тази информация за Китай. Преди година бях там и нещата със земята не стояха така. Земята, незовисимо от предназначението й беше държавна. За да построиш нещо върху нея или за да я обработваш трябваше да я вземеш под формата на концесия за определен брой години. За земеделската 30 години. За жилищните сгради беше безсрочна. За чуждите компании които местят производствата си в Китай беше максимално 60 години. След 60 години всичко построено става собственост на китайската държава.По този начин се избягва разграбването на Китай от Западните страни, както е било преди Мао да вземе властта в Китай. Земята беше държавна и продължава да бъде такава.Информацията ти не мога да разбера от къде е. В нета можеиш да намериш много писано за това. Не е необходимо да ходиш в Китай.
сеирджия
на 23.04.2011 в 18:59:25 #11А за статията - добре я е изтипосал тоя път, ама в последния куплет свирката нещо просвирва в друга гама и фалшивичко! Естествено, че няма вечни свръх сили! Естествено, че и САЩ ще отстъпят някога на второ място, както Британия на времето. Но то едва ли ще е заради испаноговорящото си население. Езика на който се говори не определя възхода и падението. Латино-американците в САЩ са май едни от най-активно работещите, и без тях ако не цяла Америка то поне селското стопанство да се е сринало. Както и други сфери на икономиката, свързани с тежък, непивлекателен труд. А паралелите между Куба и Китай - къде какъв модел действа и ще действа ... Куба и Китай си приличат само по първите букви на имената. Защо ? - Китайците са страшно работливи, кубинците, както и автора признава - мързели. Явно в Китай въпреки комунизма се е запазила традиционната за всички други народи работливост.- Поради огромната конкуренция за всяко работно място. - В китай земята е върната обратно на селяните още преди 30 години /след като Мао беше я взел преди това/. И тази земя се експлоатира здраво, не като в Куба /па и у нас/. Как се изхранват милиард и кусур население? Странното за мене е, че в момента в Китай отново се провежда колективизация на земята. Да, провежда се на съвършено друг принцип - държавата ИЗКУПУВА земята от селяните, на принципа искаш - продаваш, не искаш - не продаваш. Цената е добра и хората масово продават. Защо го правят, не знам. Като закон на природата е отдавна доказания факт, че дребните производители работят по-ефективно от едрите. Колкото повече се разраства едно предприятие, толкова производителността на труда спада. Та, времето за танци в Куба свърши, дойде ред да се сърба комунистическата попара ... Но сега, накъде ? Да се седи още в комунизма е самоубийство, да се върви към капитализъм - пак зле - докато отново се научи народа, че за да живее добре, трябва да се труди, ще минат десетилетия, а до тогава ... Какво ? - Мизерия, престъпност, корупция, и сочене с пръст наляво и надясно - тоя ни е виновен, оня ни е виновен! А бе, като при нас сега ...
dk
на 23.04.2011 в 18:46:18 #10А бе Коларов, разбираш ги тия работи! Я кажи сега ББ на кого прилича по-вече - на Батиста или Мачадо? И той американско протеже, и той гледа само за столицата, и той нехае за провинцията.
чепатия
на 23.04.2011 в 08:07:36 #9King | 22.04.2011 23:16 ---------------------------------
д-- р Коларов ще полети към Куба да пие вода от извора
Кинг, да не бачкаш на кораби? 
сеирджия
на 23.04.2011 в 07:41:35 #8King | 22.04.2011 23:16 --------------------------------- Ей, Кинг,
Свежо, свежо !
Развързвай по-често езика във форума, Кинг !!!
aranzibal
на 23.04.2011 в 01:09:29 #7Куба и Колумбия са номер 1! Юни месец се готвя за Колумбия отново. В Куба е най-хубаво през зимата, 30 градуса през Февруари и най-хубавите плажове на света.
мирча
на 22.04.2011 в 23:58:09 #6Докато комунистите са на власт, няма да има друга мафия в Куба. По своята структура партията е мафия и няма да допусне коонкуренция. Ще стане като в Китай. Туристическият бизнес, включително хотелиерството и ресторантьорството и търговията на дребно ще бъдат в частни ръце изцяло. Бях един месец в Китай и освен при пътувания с влак и самолет, навсякъде си имах работа с частни услуги За туристите това е много добре, защото съществува пълна сигурност. В Шанхай можеш да се разхождаш навсякъде по всяко време без да се опасяваш, че могат да те ограбят или да ти се случи нещо още по-лошо. Полицейското присъствие е много осезателно.
borkovn
на 22.04.2011 в 23:56:30 #5Чичо доктор нещо е сбъркал аудиторията в мое лице ПАК.Вече няколко пъти засичам негови опити за манипулация.Не е друго,защото другото е глупост.А той не е глупав.Прави се на независим наблюдател на действията на шайката убийци които са яхнали Куба.Любимият му Че е масов убиец,също като братята Кастро.За тези изверги светът нямаше и да чуе ,ако нямаха подкрепата на СССР и Русия сега, чичо докторе.Това последното е най-важно,а не омайването на слабоосведомени хора.
don_reas
на 22.04.2011 в 20:50:53 #4Кинг, ето перфектна идея - иди там на секс туризъм

iridium2009
на 22.04.2011 в 20:31:42 #3стопер
на 22.04.2011 в 20:19:19 #2Коларов пак се осра!!
Да ви кажа ли кво ще стане!
Куба ,ще се напълни с чужденци,всякакви новобогаташи,и мафиоти.Ще се завърне единствено лошото!!Хазарт,проституция....!!!Отприщи ли се това-спиране няма!!Толкова хасиенди ще се построят,толкова казина,барове....Куба ,в частност Хавана,чисто геогравски има всички условия ,да се превърне в столица на хазарта и разврата!!
Горките кубинци ще забравят много бързо Кастро,Че и сие!!
Модерните технологии ,ще ги погълнат за отрицателно време!!
Та така другарю Коларов....-Москва няма да е най-скъпия град
Може и да обезлюдее...
Доста рашки,ще предпочетат климата,разврата,и свободата на острова.... 
Uzunov
на 22.04.2011 в 20:14:32 #1Да направят като в Китай,няма да сгрешат