Бившите вицепремиери Румен Овчаров и Евгений Бакърджиев още не могат да се разберат кой е подписал съответните договори с Руската федерация и какви са последиците от тях за България.
А Калин Янакиев от ДСБ направо се изхвърли, че страната ни "се управлява не от българското правителство и българския президент, а от колониалната администрация на Путин"!? (Като че ли някой друг, а не правителството на Иван Костов продаде на безценица "Нефтохим" на "Лукойл" по времето на мандата на Сергей Степашин).
От друга страна същият е против включването на третия реактор на атомната електростанция "Козлодуй", защото "Европа няма да позволи нищо подобно"!
Тоест, излиза че колониалната администрация е разположена не в Москва, а в Брюксел!
И там решават дали българите ще стоят на топло или студено и дали ще работи нашата промишленост!
Излиза че именно ДСБ е компрадорска партия! И критиката срещу правителството на Станишев, което направи стратегически избор в полза на сътрудничеството с Руската федерация в енергийната сфера си е чиста демагогия!
Като изход от газовата криза се разглежда свързването на българските, румънските и гръцките газотранспортни системи.
Според министъра на икономиката и енергетиката Петър Димитров проектирането и строителството на съединителния участък на газопровода Хасково - Комотини ще отнеме не повече от година.
А заместник-министърът на външните работи Милен Керемедчиев твърди, че финансирането на този проект ще бъде единствената помощ от страна на ЕС, на която реално може да разчита България във връзка с газовата криза.
На срещата на високо равнище в Будапеща премиерът Станишев лансира идеята за получаване на недостигащото количество газ от Азербайджан, поради нуждата от диверсификация на източниците.
Той се аргументира с възможността от нова ескалация на руско-украинския конфликт.
А неговото следващо разгаряне е въпрос на време, тъй като в Украйна, от една страна, предстоят избори, а от друга, там етно-религиозните противоречия се изострят.
Което неминуемо ще доведе до подялбата й на 3-4 части. Всъщност роденият в Херсон Сергей Станишев, с многобройни роднини в Крим, знае това по-добре от всеки един от нас и затова търси алтернативни варианти.
Въпросът е доколко е целесъобразен изборът именно на Азербайджан като доставчик на газ за страната ни? И как той ще достигне до нас?
След петдневната война в Грузия тази страна става изключително рискова като партньор в този род споразумения. Там четирите области Аджария, Джавахк, Сванетия и Мингрелия са фактически автономни и слабо зависят от централната власт в Тбилиси.
И без това слабата икономическа инфраструктура на страната беше на практика унищожена от руската авиация.
Компактно живеещите национални малцинства все повече се ориентират към абхазкия и осетинския варианти. Аджарите в Аджария, арменците в Джавахк, азърбайджанците в Сванетия не желаят повече да имат нищо общо с компрометирания режим на Михаил Саакашвили.
Очертава се верижна реакция на августовските събития. От друга страна, прекомерните амбиции на сегашните управляващи в Тбилиси не изключват нов опит за силов вариант на разрешаването на вътрешните противоречия в страната.
Това би било началото на края на грузинската държава. А една гражданска война (която далече няма да бъде първата в съвременната история на Грузия) означава опасност от разрушаване на тръбопроводите.
Същото се отнася и за Република Турция. Два дни преди началото на грузинско-осетинския конфликт, Кюрдската работническа партия взриви нефтопровод в източната част на страната. Това беше отмъщение за наказателните операции на турската армия в Северен Ирак.
Наложи се износът на азърбайджански нефт срочно да бъде пренасочен по тръбопровода към Супса и по железопътната линия към столицата на Аджария Батуми.
След началото на войната обаче двете грузински пристанища станаха неизползваеми и беше прекратено функционирането на газопровода Баку - Тбилиси - Ерзурум (сега на територията на Турция) и на нефтопровода Баку - Супса.
В крайна сметка, част от азербайджанския нефт беше пренасочен към нефтопровода Баку - Новоросийск.
Този маршрут се очертава като най-сигурен и за доставката на газ за България, имайки предвид сключените споразумения с Руската федерация в началото на миналата година.
Има и още един вариант за построяване на тръбопровод, който да свърже Азербайджан и България.
Той може да бъде реализиран след евентуално урегулиране на ситуацията около Нагорни Карабах и подписването на дългосрочен мирен договор между Баку и Ереван.
Тогава тръбата би могла да мине през Армения, азербайджанския анклав Нахичеван и отново през Турция.
Вече са налице проекти за включването на Нахичеван към газопровода Баку - Тбилиси - Ерзурум и за строеж на железопътна линия от Нахичеван да турския град Карс.
Последната може да се окаже излишна, ако бъдат отворени границите на Азербайджан и Турция с Армения. Ако тя стане транзитна страна за азербайджанския нефт и газ, рискът за възобновяване на военните действия в Нагорни Карабах намалява до минимум.
Освен това, тогава се минимизира транспортно - енергетичната зависимост на Нахичеван от Иран, която може да се окаже фатална при евентулна атака от страна на САЩ, или Израел срещу иранските ядрени реактори.
Има обаче две пречки за реализацията на този проект: първата е крайният реваншизъм и категоричната непримиримост на Баку по карабахския проблем; втората е продължаващата партизанска война в Източна Турция, чиито край не се вижда.
Тоест, най-сигурен проект за нашата страна, който изключва повторение на ситуацията от началото на януари, си остава все пак споразумението, сключено между Първанов и Путин преди 1 година.
bo4man
на 05.02.2009 в 18:30:39 #9хората от Азербайджан се казват азербайджанци а не азЪрбайджанци, и в Грузия има провинция Мегрелия а не както там го беше написал Гошко Що се отнася до съществуването на Грузия то няма място за притеснение , те са свикнали постоянно някой даги нападаи да им отнема територии от персийците до съветите през турци и други варвари
Бай Пенчо
на 04.02.2009 в 16:43:54 #8Газ най-вероятно няма да има от никъде, но такива "анализатори" като този ще ни обясняват пак "защо" и "как". Всичко се прави - за да не се направи нищо !!!!
MIKIMAX
на 28.01.2009 в 18:28:18 #7"Той може да бъде реализиран след евентуално урегулиране на ситуацията около Нагорни Карабах и подписването на дългосрочен мирен договор между Баку и Ереван." ............................. На всеки, който заговори за Набуко, трябва да е ясно едно, че става дума за газ, който да се доставя от бившите републики на СССР - Азербайджан, Туркменистан и т.н., които и в наши дни са с твърде сериозна зависимост от бившата метрополия. Което с прав текст означава, че имплицитно (скрито) реализирането на този проект в много висока степен зависи от добрата воля на Русия. В това число и като директен доставчик или политически балансьор. И тъй като няма безплатен обяд, Русия трябва да получи някакъв бонус. Какъв е той, остава да се гадае. От друга страна идеята доставчик да е Иран е свързана с другия голям играч - САЩ. И докато двамата голями играчи - Русия и САЩ, все още анонсират и играта не е започнала, ентусиазмът, а още повече - реалните планове, са повече от неуместни и безсмислени...А ролята на нашите лидери е просто бутафорна или в добрия случай - в миманса. Политическите игри - войни, конфликти и разните заигравания от страна на същите важни играчи в този регион, са част от анонсиранията в голямата игра, залогът за която са много милиарди.
Lomski
на 28.01.2009 в 15:08:43 #6Трябва да се мисли за алтернативни енергийни източници. Вятър и слънце имаме достатъчно. За момента енергията придобита по този начин е скъпа но това много скоро ще се промени.
Спарко
на 28.01.2009 в 10:33:36 #5Ще получим ли газ от Азербайджан? - НЕ !
Хуго Гроций
на 28.01.2009 в 10:23:45 #4В последно време много хора се разделиха с русофилството си, но авторът на тази статия видимо не е от тях. Силно ангажирана и слабо аргументирана позиция е нещото, което се набива в очи.
Бойчо
на 28.01.2009 в 10:23:35 #3Има логика в този анализ макар и изводите за Украйна и война срещу Иран да ми се струват малко прекалени. Иначе е вярно, че за съжаление всички възможни алтернативи на руския газ минават през размирни райони. Май най-добрия вариант за нас е разширяване на хранилището в Чирен, изграждане на още едно подобно до Галата и построяване на терминал за втечнен газ на пристанището във Варна или Бургас, за да внасяме газ с танкери от страни като Алжир.
Минувач
на 28.01.2009 в 10:18:21 #2Интересно ми е мнението на този човек, който е завършил специална школа в СССР. Ето ви точната хронология за затварянето на блоковете и виновността на всички правителства: По времето на Димитър Попов с нея се спекулираше, за да се отпуши западното финансиране на България, спряно поради мораториума върху плащанията по външния дълг, наложен от двете предишни правителства на Андрей Луканов. По инициатива на МААЕ правителството охотно се съгласи да преговаря за спешна помощ за подобряване сигурността на “старите” съветски реактори, които биха могли да бъдат заплаха и за Запада. Целта бе постигната. Западната финансова блокада бе пробита, като за “Козлодуй” бяха обещани извънбюджетни “безвъзмездни” помощи в неуточнен размер. В резултат “Козлодуй” получи политическия етикет “опасна АЕЦ”, без дори да е правена международна техническа експертиза. Кабинетът на Димитър Попов си отиде набързо и не успя дори да консумира обещаната помощ. През 1992 г. на политическия небосклон блесна за малко правителството на Филип Димитров, което не свърши нищо за “Козлодуй”, освен че прозяпа как Г-7 взе назаем несправедливия етикет от МААЕ и го залепи върху политическата си присъда, че няколко атомни централи в Източна Европа не могат да бъдат осъвременени на разумна цена. Сред тях бе и “Козлодуй”. През 1993 г. правителството на Любен Беров се опита плахо да възрази, но подписа протокол за помощ от 24 млн. екю (разчетната единица преди еврото) срещу ангажимент за затваряне на малките блокове към края на десетилетието. То допусна важна грешка, като отказа да спре още през зимата първи реактор, за да бъде изследван от западни специалисти. По-късно през пролетта те се увериха, че по него не само няма пукнатини, както го набеждаваха, но е преосигурен с двойно по-дебел метален корпус. Никой не обърна внимание на резултатите, защото сделката вече бе сключена. При Жан Виденов централата сякаш бе оставена на мира, но часовниковият механизъм, отброяващ дните й, продължаваше да цъка. Младият премиер, който съумя набързо да се постави в международна изолация, нямаше нито един симпатизант в Европа, от когото да поиска подкрепа за преразглеждане на незаслуженото демонизиране на “Козлодуй”. Освен това той внесе кандидатурата на България за ЕС през 1996 г. и изпитваше неудобство да дразни Брюксел, когато започваше пазарлък дали страната да бъде включена в петото разширяване на съюза. Иван Костов, когото мнозина смятат за първия предател на “Козлодуй”, всъщност продължи започнатото от своите предшественици, като приведе обещаното от тях в действие. Той жертва първи и втори реактор чрез споразумение те да спрат през 2002 г. (след неговия мандат), за да започне присъединителни преговори и да отърве държавата от визовия режим на ЕС. Животът на трети и четвърти реактор бе разсрочен за след 2002 г. и това си бе направо подарък за правителството на Симеон Сакскобургготски. Той почти без замисляне обеща да ги затвори през 2006 г., само и само да приключи по-бързо трудната преговорна глава “Енергетика”. Така България влезе в ЕС през 2007 г. с четири спрени реактора (малките от по 440 мгвт). Останаха й двата от по 1000 мгвт. Повече няма какво да се реже от “Козлодуй”, за да се уреждат пазарлъци с Брюксел. Пък и Еврокомисията не иска да спираме други реактори. Тя настоява да арестуваме мафиотски босове и корумпирани партийни любимци. Какво да прави сегашният премиер Сергей Станишев, като не може да жертва бандити и спонсори, заслужили недосегаемост още от зората на демокрацията? Много просто: да шантажира Брюксел, че ще пусне спрени реактори, ако Еврокомисията продължава да му извива ръцете. Така “спасяването” на “Козлодуй” би свършило същата работа за гарантиране на кабинетно спокойствие, както и жертването на реактори.
nono
на 28.01.2009 в 10:17:08 #1Гоцко-партенката.Има ли изобщо политик,който да е свършил нещо достойно в тази държава?!Всичките са партенки на много ниско ниво!