Преди повече от двадесет години италианският политолог Джовани Сартори в книгата си „Теория на демокрацията" говори за вземането на участие в избори чрез просто натискане на бутони „да", „не" и „въздържал се" на индивидуален видеотерминал, който дава информация за подложените на гласуване въпроси.
Днес техническият напредък изпреварва това далновидно предложение и позволява гласуването на избори чрез Интернет. Един от най-успешните опити в това отношение е този на малката балтийска страна с нелеко и сходно на българското минало - Естония.
В момента северната държава е определяна като „балтийски тигър" и се намира в топ десет на „Индекса на глобализацията", а Световната банка поставя Естония на седемнадесето място от 175 икономики по леснота на правене на бизнес и на шесто по безпрепятственост на търговията през националните граници.
За двадесет години естонците направили от „пустинята" - нещо, докато други - „нещото" превръщали в пустиня. В момента страната е и сред най-напредналите в прехода от индустриално към информационно общество, а самият достъп до Интернет е обявен за фундаментално човешко право.
Всички тези данни ни карат да се замислим, дали изобщо е възможен вече паралел между балтийската и нашата балканска страна? Според редица икономисти, това е просто един бутафорен блясък, който, казано поетично, ще рухне с трясък в условията на глобална икономическа криза. За съжаление прогнозите за тотален застой не подминават и България.
На наша територия поне нямаме „щастието" да разполагаме със стаен конфликт, какъвто несъмнено съществува между естонския и руския етнически елемент.
Напоследък името на прибалтийската страна се спряга все по-често в българското публично пространство, в контекста на дискусиите за въвеждане на електронното гласуване. По тази точка, както и на тема „електронно правителство", паралел би бил неуместен, а за да бъдем още по-точни и откровени - нелеп.
Естония е първата страна от Европейския съюз, която е провеждала избори по електронен път, но говорейки за път, трябва да сме наясно, че той е извървян за цели 8 години. Ето защо, повдигането на темата за въвеждане на гласуване по Интернет за предстоящите през лятото избори в България, е едно най-обикновено игродумство.
Първата стъпка по посока въвеждане на електронно гласуване, е създаването на нормативна база. В Естония това е направено още през 2002 г., докато у нас единственото сторено, е внасянето на два идентични проекта за Закон за електронното гласуване от народните представители Иван Костов и Асен Агов през 2004 г. и 2005 г. В днешните условия е наложително преразглеждането на някои от основните постановки в проекта, а именно:
чл. 2. (2) За да могат да гласуват електронно, избирателите подават заявление и декларация по този закон.
Едва ли процедурата по подаване на заявление и декларация ще увеличи достъпността до изборите или ще насърчи по някакъв начин участието на гражданите.
Естонските власти са решили радикално този проблем чрез издаването на лични документи от ново поколение, които съдържат лични данни, сертификат за идентичност и напълно безплатен електронен подпис.
Именно чрез него става удостоверяването на самоличността на гласоподавателя.
За да бъде разчетена идентификационната карта е необходим специален четец и драйвери за свързването му с персонален компютър.
Според статистиките такива карти притежават над 800 хиляди души от имащите право на глас естонци.
Тази инвестиция на естонските власти ще има ефект в дългосрочен план върху намаляването разходите за провеждане на избори.
У нас е под въпрос радушното посрещане на идеята за вграден в личните документи чип. Твърде е вероятно тя да развихри въображението на редица почитатели на конспиративни теории в българските Интернет-форуми.
Въпреки това, трябва да се примирим с неизбежното, ако желаем да сме част от съвременното информационно общество.
- чл. 4. Гражданите гласуват по избор или само електронно, или само с хартиени бюлетини.
В Естония концепцията за електронно гласуване позволява на гласоподавателя да използва както виртуални, така и хартиени бюлетини, като предимство имат вторите.
Ако гражданин е гласувал по електронен път, но реши да подаде гласа си по стандартния начин, то за валиден се счита този му вот, а електронният се анулира.
Освен това при електронното гласуване е предвидена възможността за повторно гласуване. Избирателят има на разположение три последователни дни, в които може да упражнява правото си на вот и то колкото пъти иска.
В крайна сметка се зачита последно заявеният вот, а останалите се изтриват.
В мнозинството от случаите, естонците осъществяват гласуването по Интернет от дома или работното си място, а най-активно е гласоподаването в часовите интервали 9-12 часа и 18-21 часа.
Чл. 12. (1) Избирателите имат право да гласуват електронно само на избори за:
- народни представители в обикновено или велико Народно събрание;
- президент и вицепрезидент;
- представители на Република България в Европейския парламент.
Този текст не дава право електронното гласуване да се използва при провеждането на местни избори, а именно при тях най-лесно може да бъде тествана сигурността на системата.
Точно тя е основният обект на атаки от страна на противниците на електронния вот, а нейното усъвършенстване би способствало за покачването на доверието на българските граждани към новия начин на гласуване и за по-активното му използване на последващи избори.
Въвеждането на Закон за електронното гласуване, както и изграждането на ефективно електронно правителство са крайно належащи, предвид възможността за спестяване на стотици хиляди евро на българските данъкоплатци в условията на глобална икономическа криза.
Гласуването по Интернет ще позволи на българите в чужбина и на тези, които са в неравностойно положение да упражнят по-лесно правото си на вот, но това, което не бива да забравяме, е мисълта на Йосиф Сталин, според която не е важно кой и как гласува, а кой и как брои гласовете.
Arhangel
на 18.05.2009 в 12:52:04 #14А сега нека уважа изказаното и написаното от теб мнение по въпроса за електроното гласуване! Да съгласен съм с това което си писал и казал но има едно голямо Но! В нашата скъпа България която се оправлява от Комуноиди 65 г. за какво можем нормално да мислим и,говорим? Ти дане мислиш,че има демокрация в България?!Аз виждам,че в страната ни няма никаква демокрация! Ще кажеш как нали сега сме в демокрация?! Но виж какво ще ти кажа сега! Ти някъде по света да си видял Кон да роди Крава Ще отговориш няма! Ами като няма тогава някъде да си видял Комунист да вземе да прави демокрация?! Няма. Ами като няма тогава за каква демокрация говорим в България? Така и, за какво електроно гласуване можем да говорим?! Те най-напред ще го използват,ще го проучат най,най внимателно дали може да се маниполират с него изборите за тяхна полза и,дали няма опасност друг без тяхно знание да вземе,че да пренареди така нещата,че да загубят власта! Защото те знаят,че винаги има опаснот да паднат и да загубят власта веднъж за винаги което нещо рано или късно ще стане!!! Но те следват пътя на другаря Ленин а, не на Сталин дето си го цитирал най- накрая! Какво им беше казал едно време Ленин?! За да управляваш трябва да предвиждаш поне 20 години напред в бъдещето! И те точно това правят но за полза тяхна а,не за полза народу
Arhangel
на 18.05.2009 в 12:23:38 #13Тоше,ами България е между Гърция,Турция,Румания и бившата Югославия Ти, не живеешли в Българи Или се,питаш като един който бил в центара на гората къде е гората А, той бил в самият център на гората
Тодор Райков
на 17.03.2009 в 19:51:40 #12Много е жалко, че хубав сайт като News.bg става трибуна за просташките изблици на хора с хомосексуални наклонности като Вас.
Lazarov
на 17.03.2009 в 11:39:31 #11Ей, политологче невръстно, да си взимаш мижавата статийка и урунгелската физиономия и както казаха в друг коментар - на боклука. Е такива пикльовци като теб най ги обичам. Ще ми пишеш ти за Естония! Ти си видял Естония колкото си видял и гола жена - на картинка! Няма и да ги видиш, като те гледам на какво приличаш! Айде бегай и да не ми се правиш много на отворен, че ще те еба.
Тодор Райков
на 16.03.2009 в 23:10:32 #10Драги анонимни драскачи, за ваше щастие тепърва ще имате възможност да се наслаждавате на моите писания, а защо не и снимки. Ще се радвам, ако по такъв начин помогна за разрешаването на сериозните ви ментални проблеми. По-добре е за всички нормални хора да седите и ръсите простотиите си в Интернет, отколкото да им се наслаждаваме в "реалния живот". Благодаря на всички останали за подкрепата и стойностните коментари.
ТеодорДечев
на 16.03.2009 в 14:44:53 #9Всъщност, статията на Тодор Райков е с предостатъчно ясна теза, която е много добре защитена и балансирана. Нещо повече – написаното със сигурност е съвършенно нова информация за повечето читатели. Разбира се, има отделни хора, които се занимават с въпроса професионално, но те нямат навика да пишат за широката публика. Не съм специалист по мъжката хубост, но със сигурност мога да кажа, че младият г-н Райков има целият необходим потенциал да се изгради като сериозен политолог – представител на новото поколение млади учени в българската политология и социология, които може би ще успеят да реабилитират прекрасните си специалности, омаскарени от амбулантни продавачи на нагласени демоскопски предизборни идследвания. Дано да има и необходимите нерви да го стори.
revolution ?!
на 15.03.2009 в 18:13:34 #8Каква е тая снимка бе
TY3APE
на 14.03.2009 в 23:32:29 #7Леле, тоя колко е грозен!
samoray
на 14.03.2009 в 09:07:52 #6Колкото до изборния туризъм, не съм казвал, че трябва да съществува, не приемам че с една несправедливост можем да компенсираме друга. Аз съм за това да изкореняваме колкото се може повече несправедливости вместо да влизаме в някакви игри - да приемаме реципрочни мерки на някаква неправда и да ги трупаме една върху друга.
samoray
на 14.03.2009 в 08:56:01 #5Kosio Много хубаво мнение, самият аз щях да казвам, че го няма личния анализ на автора а каточели са използвани само извадки от тук, от там. Разбирасе не мога да се съглася с гласуването от чужбина, защото тези хора в голямото си болшинство нямат достъп до политическите събития в страната, а според мен всеки акцент(действие на някой политик) е важен за да се види възможността му за справяне със ситуации, изтървани реплики, отношение към хората и тн. Особенно трябва да се внимава с напоследък популярните лидерски парти, като ГЕРБ, ДСБ, Атака, НДСВ, ДПС.... защото те не се подчиняват на никакви исконни принципи и политическа последователност, заявени цели а се подчиняват на моментните интереси на лидерите си! Наистина хората в чужбина милеят за родината но мисля, че нямат достатъчно свежа информация за събития, дори и да имат изключително трезва и здрава преценка, просто не могат да я приложат заради неосведоменост. Колкото до старите хора, аз считам, че в мнозинството си са озлобени към младите и новото време и са комплексирани от натрупани проблеми, съвсем не виждам в тях мъдреца от приказките, дори напротив, контактувал съм с много възрастни хора и ужасяващото е, че при 90% няма и помен от мъдрост и такт, просто всеки се е качил в някаква изкривена от бичовете на времето кула и вижда света и събитията само от там...и съди с доста изкривен аршин, като не приема в никакъв случай чуждо мнение, камоли на по-млад човек. Не искам такива хора да определят "съдбата" ми, което пак е преувеличено защото правителството няма толкова голяма власт над хората, колкото си мислим и ни се иска да е, положението в което е всеки един зависи 95% от него самият и 5% от политиците пример: Дали една пенсия ще е 180 или 190лв не е от решаващо значение, важно е преди да си пенсиониран какво образование имаш и респективно какво си работил. Така е със всички единици в обществото, работата е там, че ние сме свикнали да обвиняваме някой друг за собственото си положение. Това за работниците, за бизнеса обаче е важно защото обществените поръчки минават през партийни интереси а това са огромни суми.
samoray
на 14.03.2009 в 00:33:34 #4Браво за статията, тези млади хора трябва да сменят комунистическите муцуни в политиката. Не съм съгласен обаче с интернет гласуването защото никой не може да гарантира 100% защита от хакери, и 2 дава се шанс да се правят груби манипулации във вота - тези които не са гласували много бързо се виждат и може да се наместят като гласове за някоя партия, не че иначе е изключено но се изискват много повече усилия. Другото което е, че не искам хората от чужбина да решават съдбата на жителите тук, както и пенсионерите но това е друга тема, те хората са манипулирани и формовани със специфичен начин на мислене, зомбирани и не разсъждават вече особенно трезво, както каза Борисов, те живеят повече в миналото и го карат на спомени от колкото в настоящето, да не говорим че повечето са с единия крак в отвъдното и който е със всичкия си го вълнуват съвсем различни неща. Няма значение за мнението на автора, единственото важно за него е да си задава въпроси и да развива свои отговори и концепции, да се прилагат готовите формули дадени в училище, да се мисли повече от повече ъгли.
pointzero
на 13.03.2009 в 21:07:28 #3мисълта на Йосиф Сталин, според която не е важно кой и как гласува, а кой и как брои гласовете. ---------------- е те тука е разковничето на българското гласуване.
baba Gica
на 13.03.2009 в 17:23:34 #2На това ли ви учат там далеч,да питате :Де е-България:ами тя е в България бе ,търси там некъде из планините,може и да я откриеш.
drunk-ula
на 13.03.2009 в 17:08:16 #1Туй момче-"политологче-плагиатче" май се пообъркало. Интересно к'ви са му учителите? ... днес Естония е в 10-ката (заедно с Латвия) на страните с най-разгромена икономика, вследствие на "плиткоумие, алност и глобализация"