Избирателните комисии още не бяха успели да отворят всички урни, а Марешки вече се предложи. С неговия бизнес-профил можеше да погледне и към здравеопазването, и към енергетиката. Той скромно реши, че става за министър на икономиката. ДПС също побърза да даде заявка, че в името на пустата стабилност ще подкрепи бъдещо управление. "Патриотите" вече са се показали като успешна патерица, на който ги поиска, сега само чакат оферта. Симптоматично за онова, което ни очаква от тук нататък.

За БСП хипотезата съставяне на кабинет е близка до нула. Големият печеливш Борисов вече има почти успешен опит в съмнителни от принципна гледна точка и неустойчиви конфигурации. Социалистите само са си патили от подобни експерименти. 125-годишната партия няма право да протяга ръка към ДПС - предишните заигравки с хората на Доган ù струваха много - избирателите може и да са простили, но не са забравили. Независимо че родните националисти са невинни като втора група в детската градина в сравнение с някои техни европейски събратя, едва ли ПЕС ще погледне с много добро око на подобно коалиране. Общото между социалистите и аптечно-бензиновия новопредставен депутат с мераци за министерско кресло е толкова, колкото пресечните точки между пингвин и бяла мечка. Единственият вариант пред ръководството на "Позитано" 20 е експертно правителство с широка подкрепа по основни приоритети - националната сигурност, здравеопазване и образование, икономически растеж, демографски проблеми, председателство на ЕС. И други. Но подобни кабинети като правило по нашите географски ширини не виреят. Бързо залиняват, не раждат изобилни плодове.

ГЕРБ е играл танц със саби с Яне Янев и неговата РЗС. Нищо не му пречи да танцува с политическия наследник Марешки (навремето част от проекта "Ярешки"). Борисов вече е разчитал на "златния пръст" на Волен Сидеров. Сега съдбата му подарява три пръста - кой от кой по-златни. Дано не се окажат в конфигурация с един преобладаващ. В миналия парламент патриотите бяха скромни в претенциите си, но тогава трудно можеха да се доредят от реформатори и азбукари. Ако този път не са много алчни - може да се споразумеят. И варненският политически дебютант ще се присламчи, ако не му пипат министерството на икономиката. Подобна коалиция е напълно възможна и вероятно приемлива за електората на ГЕРБ. Резултатът на партията на Борисов показва, че неговите поддръжници гласуват безкритично, склонни са да подминават всички негативи на двукратното упражнение в управление. И да подкрепят безрезервно. Е, не чак Цецка Цачева...

Борисов е спокоен, че може поне веднъж да не наруши дадена дума и да не прави коалиция с ДПС. Защото знае, че винаги, когато трябва, ще има мълчаливата, но не и безвъзмездна подкрепа. Защото на представлявания от Карадайъ Ахмед Демир Доган му трябват силни достове, един враг в лицето на Местан му стига.

Тройна безпринципна коалиция ГЕРБ-ОП-"Воля" би донесла илюзия за стабилност. Нищо чудно времевият ù хоризонт да е по-дълъг от скептичните прогнози, но със сигурност няма да е равен на цял мандат. Обединението в т. нар. Обединени патриоти се държи на съвсем крехките нишки на политическото оцеляване, зле прикритата нетърпимост между лидерите е доста по-силна от съединителната тъкан между уж националистическите формации. И Симеонов, и Каракачанов, и Сидеров не веднъж са демонстрирали, че бягството от потъващ политически кораб е дисциплина, с която могат да печелят рекорди. Няколко клиентелистки бизнес партии в историята показаха, че дори изненадващото изстрелване към висшия законодателен орган не е в състояние да ги задържи задълго единни. И парламентът започва да се пълни с независими. Едва ли "Воля" ще е изключение.

А и Борисов не е онзи харизматичен политик, който влезе във властта на бял кон, а се оказа, че пази тунингован мерцедес от 60-те години в гаража си. Напоследък придоби лошия навик да се прави на обидено дете и да хвърля оставка веднага, щом нещата тръгнат наопаки.

Изборите не донесоха резултат, който да гарантира стабилност на управлението. Въпросът е - на колко компромиси, на колко задкулисни и подмасови сделки ще отиде партията, която ще се нагърби с управлението. Стабилност е мантрата, която повтарят всички политици. Но в политиката освен това има и понятие като морал, чест, собствена физиономия, вярност към членовете и симпатизантите и обещанията. Резултатите от предсрочния вот показаха слаба чувствителност на избирателите към подобни категории. Но това е до време. Народът е казал: един път стомна за вода, два пъти... Някои изтеглиха печелившата карта за трети опит. Може да е фатален за тях. Други вече са се пàрили от неправилни целувки с неправилни партньори... Ще видим, наддаването вече е започнало.