През последните дни пожарите в амазонската тропическа гора се превърнаха във водеща международна новина. Държавници и знаменитости започнаха да споделят снимки с тревожни послания, актьорът Леонардо ди Каприо обяви, че дарява 5 милиона долара за борба с пожарите, а темата бе обсъждана дори на форума на Г-7 в Биариц. Именно там френският президент Еманюел Макрон предложи от името на Г-7 финансова помощ на Бразилия в размер на 20 милиона долара за справяне с природното бедствие.
От своя страна бразилският президент Жаир Болсонару отхвърли помощта и обвини Франция, че се държи със страната му като с колония. Впоследствие уточни, че ако Макрон му се извини, може да подновят разговорите. Междувременно Бразилия прие техническа помощ от Израел, Еквадор и Чили, а десетки хиляди бразилски войници се борят с огнените стихии.
Международни природозащитни и климатични активистки кръгове обвиняват Болсонару, че неглижира проблема и толерира обезлесяването на амазонската джунгла. Обвиненията са, че опожарените гори впоследствие се използват за пасища (Бразилия е най-големият износител в света на телешко и говеждо месо) или се превръщат в земеделски площи (страната е също така крупен износител на соя). Твърди се, че с бездействието си бразилските власти поощряват фермерите да палят горски територии, а също така и да се секат гори. Горските пожари пък предизвикват увеличаване на въглеродните емисии, което от своя страна водело до климатични промени.
В действителност ситуацията е доста по-различна в сравнение с това, което загрижените активисти се опитват да ни внушат. Да, броят на пожарите и площта, която обхващат, са доста по-големи в сравнение с предишни години, но това не означава автоматично, че положението е в по-голяма степен критично от обикновено.
Горските пожари са естествено природно явление, и далеч не е задължително да са предизвикани умишлено. По този начин гората се "подмладява" - изгарят сухи дървета и листа, след което на тяхно място израства нова свежа растителност. Колкото "по-стара" е гората (тоест, дърветата са по-изсъхнали), толкова по-голяма е вероятността през сухия сезон да избухне пожар. Усилията за предотвратяване на пожар в такава местност водят дотам, че дърветата изсъхват още повече, което увеличава вероятността от (по-голям) пожар през следващата суша.
Ефективен метод за предотвратяване на пожар е т.нар. "санитарна сеч" - изсичането на стари изсъхнали дървета. По този начин гората се "подмладява", без да се стига до пожар. Естествено, когато става дума за огромни масиви (амазонската екваториална гора се простира на площ от 5,5 милиона квадратни километра), тоталният контрол е на практика невъзможен. Което води до ежегодни пожари в различни части на Амазония.
Обезлесяването на амазонската гора е несъмнен факт, но въпреки това тя е далеч от изчезване - именно поради последващото възстановяване на част от териториите, засегнати от пожари и дърводобив. Други части се превръщат в пасища и земеделски земи, изгражда се инфраструктура, появяват се селища, развива се минното дело, но всичко това се извършва с мисълта да не се погуби изцяло природното богатство на тропическата гора, уникално не само за Бразилия и останалите държави в региона, но и за целия свят. Още в края на 80-те години се появяваха тревожни статии за намаляването на площта на амазонската джунгла, но ако темповете, които тогава се обявяваха, бяха продължили, досега тази тропическа гора да е изчезнала напълно.
Още от 1965 г. (началото на "превземането" на Амазония от модерния човек) в Бразилия датира законодателство, според което частните собственици на земя са задължени да поддържат част от нея под формата на гора, като за Амазония този дял достига 80%. Отделно, превръщането на гори в пасища или земеделски земи води до намаляване на количеството на валежи в съответния регион, което прави икономически неизгодно "конвертирането" на земята с цел развитие на земеделие и животновъдство.
На практика, сблъсъкът е геополитически - между застъпниците на теорията за растяща опасност от климатична катастрофа и онези, които не вярват на апокалиптичните прогнози и просто искат да развиват местната икономика, без да стават заложници на нечии обсесии. Флагман на първите е френският президент Еманюел Макрон, а бразилският му колега Жаир Болсонару дори е изразявал намерение да извади страната си от Парижкото споразумение за климата.
Отделно, да предложиш 20 милиона щатски долара помощ на 9-ата икономика в света, с БВП от 1,8 трилиона долара за миналата година, е... Особено, ако тази помощ е свързана с други изисквания, които бразилската страна може да приеме като натиск и изнудване.
Природните стихии в Амазония рано или късно ще бъдат овладени - по един или друг начин. Шумът по темата обаче едва ли ще секне.
Иначе, пожари бушуват и в Африка, бушуваха и в Сибир. Това, което мнозина премълчават обаче е, че през последните десетилетия пожарите по света намаляват и то устойчиво (според анализ на НАСА спадът е с 24% за периода между 1998-а и 2015-а година). За същия период горските масиви на планетата са нараснали значително - заради увеличените въглеродни емисии (растенията абсорбират въглероден диоксид чрез фотосинтеза и го превръщат в органични съединения, а колкото повече въглероден диоксид има в атмосферата, толкова повече биомаса се "произвежда"). Елементарна ботаника, но къде по-престижно е да се проявява загриженост и да се спасява света от евентуален катаклизъм...
И накрая, един любопитен факт. Мнозина от алармиращите за случващото се в Амазония, публикуваха в социалните мрежи... стари снимки от минали пожари. Тук едва ли има какво повече да се добави.
Хирам
на 04.09.2019 в 11:35:48 #13всъщност огромната нужда от обработваеми зами идва от свободните продажби извън Бразилия - главно в ЕС. Ако се предприемат мерки на ниво Европейски съюз, където да се поставят ограничения на вноса, в зависимост от наличните гори в Бразилия и степента на използване на този ресурс, тогава ще се ограничи проблема. Не може да отваряш вноса от една страна, като така унищожиш малките производители, за сметка на големите търговци, от които валят рушвети за партии и политици, а от друга страна да лицемерничиш с фръцкане по форуми и медии и предлагане на жълти стотинки. Свободната търговия е бич за нормалните хора по света, напълно ясно е това. От това печелят само огромните рептилски корпорации.... а тази статия е манипулативна и решително следва да се отхвърлят внушенията в нея. Санитарна сеч в джунглата? Извинете? Сухи дървета в джунглата, и клонки, които да се замозапалват? айде стига бе човек, това не е Борисовата градина, осъзнай се!
fruzhin-shishman
на 03.09.2019 в 21:34:06 #12За да напишеш подобна статия вариантите са два: 1. Или си природно ограничен и нямаш никакъв хабер от влиянието на определени процеси върху климата на планетата или 2. Си платен. "Подмладяване на гората" и "Санитарна сеч" са леко несъвместими когато става дума за гора на възраст от 55 милиона години., заемаща площ колкото половин Европа. Тя за тия години се е подмладявала все с пожари и сеч, нали... Площ, която между другото е намаляла с 20% за последните 40 години (откак човекът реши, че ще я завладява) и тенденцията е да продължава да намалява. Това е тропическа гора, не е някоя горичка в разградско да кажем "е, нищо бе, тя пак ще си поникне". Тук унищожението и има ТРАЙНИ последици за климата в региона и това, което ще поникне на нейно място ще е всичко друго, но не и същата гора. Отделно от тези пожари биват погубвани цели животински видове, както и се решават в негативна посока съдбите на ред индиански племена. Абе направо да не го гасят пожара. Още 8 месеца да си гори. Нищо, че е рекорден. К'во и е на гората? Има още 5 милиона кв. км. за горене. Ехе-е-е...
LoneRanger
на 31.08.2019 в 14:02:04 #11Isidorius B. и hlebar. Поздравления, хора. Правописната Ви култура е много над моята. Нямате нито една правописна грешка в няколкото поста долу. А аз откривам по няколко в моите, веднага щом ги постна. Въпросче: Сигурни ли сте, че не сте един и същ човек? Друго въпросче: Сигурни ли сте, че не си изкарвате прехраната с писане. За News.bg например?
LoneRanger
на 31.08.2019 в 13:57:44 #10Ето Ви и снимки. Игнорирайте мърлявият вид на децата и измъчените лица на възрастните (фотографът още тогаа е търсил онзи ъгъл, който предизвиква най-голям шок), но вижте прахоляка. https://allthatsinteresting.com/dust-bowl-pictures Да си играеш на руска рулетка с Майката-природа е опасно занимание и може да свърши по непредвидени, но лоши начини... Както и да е. Чакам първият, който ще каже, че снимките са фалшиви и са дело на Сорос :-)
LoneRanger
на 31.08.2019 в 13:45:16 #9Сигурно сте наясно, че в редките случаи, когато в Сахара вали, вали порой като да те убие. И сигурно сте чували за прословутите пясъчни бури. Може би по-малко от Вас са чували за прословутото американско "разораване на целините" - довело до т.нар. "Dust bowl". https://en.wikipedia.org/wiki/Dust_Bowl Ако не ви се чете Уикипедията, изгледайте началото на филма Интерстелар с Матю Макконъхи. Той е фантастика в която човечеството е принудено да напусне земята заради екологична катастрофа. Интересното вътре е, че има откъси с възрастни хора, които описват катастрофата - пясъчни бури, пясък в чинийте докато ги редят по масите и пр. Това описание не е правено за филма. Всъщност са реални и смразяващи спомени на реални хора, които си припомнят въпросния Dust Bowl. Ситуацията е преодоляна, когато откриват че могат да правят дълбоки кладенци и да точат вода от огромните запаси стотици метри надолу. Само че към момента тази вода започва да се изчерпва поради прекалената и употреба за земеделски цели. Каква е връзката с Амазония? Това ги чака бразилците. Когато я изсекат ще открият, че са променили времето над нея и че дъждовете, които изобилстват по Екватора, ги няма вече. А когато вали, че прилича на Библейския потоп всеки път...Няма спечели земеделието им, а ние европейците пак ще сме на печалба. Ще си измием ръцете и ще идем на плаж под тропическите палми в Норвегия. Щеше ми се да е смешно или абсурдно...
hlebar
на 31.08.2019 в 12:55:49 #8Селското стопанство на Франция и страните в Западна Европа е едно от най-силно субсидираните в света. Не му трябват конкуренти, особено такива, които се развиват успешно и динамично. Неслучайно направиха предложение да блокират споразумението за свободна търговия с Южна Америка, когато се видя, че Болси няма да им играе по свирката. И действително, ако срещу тези 20 милиона, Бразилия спре да увеличава селскостопанските си добиви примерно за 10 години, западноевропейските фермери ще спечелят 20 милиарда.
LoneRanger
на 30.08.2019 в 13:59:21 #7Ако е честен човек, той ще е първият такъв държавник в последните има-няма 6 хиляди години. Не честността му поставям под съмнение. За да се управлява държава не ти трябва честност, а АКЪЛ. Ако знаеш само онези с коланите с експлозиви в Афганистан какви честни хора са. И са убедени, че се жертват за правдива кауза. Само че са безобразно ТЪПИ! ... По което си приличат с Болсонару и Тръмп. Всъщност тези двамата правят наш Бойко (Господ здраве да му дава) да изглежда като умен и опитен държавник ;-). Тринадесет Българии в изсечени гори за под 30 години, хора. За какво говорим тука. За честност или за безразсъдство?
Izidorus B.
на 30.08.2019 в 01:01:46 #6Жаир Болсонару е честен човек и достоен президент на Бразилия. След корумпираната овца Дилма Русеф и левия *** Лула да Силва , Жаир Болсонару е точният човек, който ше въведе ред в Бразилия и ще в измъкне от клоаката, завещана от левите крадци. Бразилия НЯМА да попадне в мръсните лапи на Сорос и глобалистите.
LoneRanger
на 29.08.2019 в 20:23:51 #5За който не знае кои са братята Кох. https://baricada.org/2017/07/31/koch-brothers/
LoneRanger
на 29.08.2019 в 20:18:38 #4Е тука направо ме хвана! Няма накъде, напрво веднага си признавам, че аз и другите зелено-клонящи хора работим до един за Джорж Сорос, Дядо Коледа, Лекс Лутор и Фантомас. Независимо за кого работя обаче, фактите са ясни. Бразилците палят гората най-редовно от години. И сега с таз кратуна за президент, те направо се оляха. А ти да не си случайно автора на статията? Я кажи за братята Кох, които инвестират въглищните, петролни и химическите си милиарди в Републиканската партия и в частност в онази другата куха лейка Доналд Тръмп?
Izidorus B.
на 29.08.2019 в 19:29:34 #3Аз категорично подкрепям автора на статията ! Много шум и много крякане се вдигна за Амазонската джунгла от всякакви екологични активисти и храненици на Джордж Сорос, които си изкарват надника с постоянен алармизъм по медиите. Глобалното затоплистко-климатично лоби всъщност НЕ СЕ ИНТЕРЕСУВА истински от климата. Тези хора използуват климата, за да наложат норми на поведение на целия свят и за собствени икономически интереси. Защото борбата с многократно преувеличените "климатични промени" е жесток бизнес за 100 млрд долара. Да, правилно ме чухте - зад климатичния активизъм всъщност стоят хищнически икономически интереси. Доказателства за това - колкото искаш! Създателят на климатичния алармизъм Ал Гор е сред най-големите инвеститори в "зелена енергия", с колосални печалби през последното десетилетие. Много други водещи политици на Демократическата партия, както и крупни милиардери са инвеститори в компании за "Зелена енергия". /ще посоча конкретни имена при запитване/. Така че нямаме истинска климатична криза, а имаме изкуствено създадена медийна шумотевица, зад която стоят хищнически финансови интереси.
LoneRanger
на 29.08.2019 в 14:55:24 #2Може би е моментът да организираме бойкот на Бразилски стоки. Телешкото, както отбелязва и авторът, е основен износ. Да им цапнем едно мито от 25% ? Тъкмо ще стимулира местната индустрия?
LoneRanger
на 29.08.2019 в 14:48:08 #1Статията е изпълнена с неточни факти. Авторът се е позовал на тези неточни факти, за да подкрепи бомбастичната си теза, а именно, че всичко е наред, няма климатични промени и птичките си пеят щастливо в Амазония. В действителност, от 1990 година до сега , горите на Земята са намалели по площ от 31.6% от цялата суша на 30.6%. Т.е. загубили са площ, равна на 1% от сушата на земята. https://data.worldbank.org/indicator/AG.LND.FRST.ZS Цялата площ на Земята е приблизително 510 100 000 квадратни километра (освен ако авторът не иска да оспори и това, че Земята е кръгла). От нея 29.2% са суша. Тоест сушата е 148 949 200 квадратни километра. 1 % от сушата, което е площта на изсечените и изгорени гори от 1990 година насам, е 1 489 492 квадратни километра, или с други думи ПЛОЩ, РАВНА НА 13.5 БЪЛГАРИИ! Дишайте спокойно хора, продължителността на живот, на която се радвате в момента, може да се окаже непостижима за Вашите деца и внуци... И това ще е благодарение И на президента Болсонару, както и на други безкрайно ТЪЖНИ смешници.