Вчера вечерта реших окончателно да напусна партия НДСВ и парламентарната група.
Това е един логичен ход, имайки се предвид моята позиция и несъгласия, няколкократно изразявани публично, в месеците след конгреса през юни.
Ще бъда честен и ще ви представя мотивите си да се откажа от понататъшно участие в партията.

На първо място като формална причина трябва да посоча, че самият лидер Симеон Сакскобургготски ме помоли да го сторя.
Думите му бяха, че явно аз се чувствам неудовлетворен от НДСВ и водената политика, след което ме покани да си подам оставката от членство в партията и парламентарната й група.

Точно това и направих. Отговорих, че наистина не се чувствам комфортно и не съм доволен от посоката, поета от партията, че въпреки всичко той добре формулира ситуацията и аз с удоволствие напускам партията и ПГ на НДСВ.

Малко по-късно общото събрание на членовете на Политическия съвет и на Парламентарната група гласува за изключването на Борислав Великов, Борислав Ралчев, Владимир Дончев и Пламен Панайотов.

Фактическото ми напускане на партията естествено обаче не е единствено в резултат на приканването на лидера. Основната причина е личното ми убеждение, че НДСВ в следствие на редица грешни решения и стъпки постепенно загуби своя идеен облик, изчерпа се като либерален политически проект и започна да води политика на компромиси в тройната коалиция, които обезличават дясноцентристките предложения на партията.
Това според мен закономерно доведе и до драстичната загуба на обществено влияние и отливът на симпатизанти. Местните избори преди месец потвърдиха ниската популярност на НДСВ.

Резултатите от вота според мен, а и по всеобщо мнение, бяха катастрофални. Лично аз смятам, че за тях основната вина и отговорност се носи от Политическия съвет на НДСВ, начело с лидера Симеон Сакскобургготски - заради политиката, която се провежда в момента.

Според представения вчера отчет и анализ за представяне на НДСВ на местния вот - на места са водени две кампании - "част от народните представители са се посветили пълноценно на работата си в регионите в подкрепа на кандидатите на НДСВ, а други са работили против издигнатите или подкрепени от НДСВ кандидати."

Сред примерите за второто бях посочен и аз в Стара Загора. Излишно е да споменавам, че там НДСВ нямаше свой собствен кандидат, а подкрепи борещия се за трети мандат претендент на левицата, кандидатирал се като независим.

Смятам, че там, където е имало работа на представители на партията против подкрепените кандидатури това се дължи отново на недалновидните решения на централно ниво.

На тези избори включването на НДСВ трябваше не да е просто въпрос на участие на база на олимпийския принцип, а да бъде заявка за бъдещото окончателно позициониране на партията в дясноцентристкото пространство.

Безпринципните коалиции и подкрепата на разноцветни, считани за успешни, кандидат-кметове без съобразяване с тяхната партийна принадлежност и управленски принципи и ценности, не спомагаха за реализирането на НДСВ като дългосрочен либерален политически проект.

НДСВ като част от настоящото тристранно правителство, трябваше да се опита да бъде вътрешен рационален коректив и дясноцентристка алтернатива на БСП.
Поради тази причина бе по-логично там, където не издига собствени кандидати партията да подкрепя тези на десните сили, отколкото номинираните от левицата претенденти (па макар и явяващи се на вота под формулата "независим, подкрепен от...").

Естествено, при една такава ситуация, когато се разминават оценките и решенията на лидера и Политическия съвет с очакванията на симпатизантите, когато виждам, че една част от членовете на НДСВ и депутати споделят вижданията на лидера, но пък голяма част от членовете на НДСВ по места споделят моето мнение - явно конфликтът е сериозен. Конфликтът е на идейна основа.

Продължавам да смятам, че една либерална партия, за каквато се определя НДСВ, трябва да решава вътрешните си въпроси на базата на прагматичен вътрешен диалог и дискусия, а не чрез еднопосочно налагане на лидерската воля.

Искам да спомена, че в една демократична политическа сила е нормално да има различни гледни точки и групиране на представители в неформални вътрешни "фракции."
Може би само при тоталитарните политически формации съществува по-стабилно единство, което се дължи главно на факта, че при тях няма поносимост към вътрешната опозиция или опоненти и при набиране на сила на такива, те бързо биват елиминирани.

Вътрешният диалог и конкуренция на идеи, предложения, стратегии и визии за развитие са от изключителна полза за една либерална политическа сила и могат да са демонстрация на нейната виталност, политическа и управленска креативност.

Такъв диалог в НДСВ обаче продължава да не се случва. Затова аз се радвам, че по един такъв цивилизован начин приключих отношенията си с партията и с такава политика, която се води в момента.

Казах пред колегите ми, че НДСВ беше един успешен проект до 1 януари 2007 г.. Той спомогна за премахването на неплодотворното противопоставяне сини-червени, с успокояването на политическата обстановка, с увеличаването на чуждестранните инвестиции, с финансовата и икономическа стабилност и повишаването на жизненото равнище на хората.

Обективните показатели сочат това. Ще посоча още влизането в НАТО и приемането ни в ЕС - една национална кауза и последните от големите цели на прехода.

Със сформирането на тройната коалиция и влизането на НДСВ в нея се осигури спокойствието през последните две години. Смятам, че благодарение на това бяхме приети без предпазни клаузи в ЕС.

С това задачата на този управленски формат беше изпълнена. В момента България се развива добре.
Но отсега нататък гражданите в България се нуждаят от друг проект и нова визия за развитие. Не от тази тройна коалиция. Не от това мижаво увеличение на производителността и конкурентоспособността.

Държавата се нуждае от реформи, стабилизация, натрупване на значителен финансов ресурс, за да може в близките 5 - 10 години българите да разберат, че наистина, с право са искали да влезем в ЕС. Това, което гражданите искат е наистина повишаване на тяхното благосъстояние.

Едва ли в момента хората се интересуват толкова много от това, което става в НДСВ. Има много по-важни проблеми за гражданите на България.
И все пак бих искал да кажа, че ако НДСВ продължи политиката, която води до момента, политика на компромиси и отказ от собствена физиономия, бъдещето е нерадостно.

Ако в НДСВ се замислят за това, че трябва да се водят политики, че либерализмът трябва да надделее над другите виждания, ако има една последователност в действията, то тя може да бъде партия, с която да се партнира. Защото НДСВ стои в центъра.

По отношение на бъдещите ми политически планове бих искал да завърша с уверението, че не съм влезнал в българската политика просто, за да съм верен на някого.
Участвам в нея, водейки се определени идеи, принципи и ценности.

Винаги съм поддържал една и съща кауза - дясната политическа кауза. Отново заявявам, че България се нуждае от нов проект.

Убеден съм, че за да могат българските граждани да почувстват наистина позитивите от влизането ни в ЕС и за да може страната ни да се развива успешно в следващите години, този проект трябва да заложи на една принципна и последователна дясноцентристка политика.

*Публикуваният текст е от Блога на д-р Щерев