Случаят "Скрипал" и последвалите реакции далеч надхвърлиха клишираното обяснение "всяко чудо за три дни". Дипломатическият скандал, който се разрази между Русия и Великобритания, отекна в целия свят. България, естествено, нямаше как да остане незасегната и трябваше да вземе отношение по казуса.
Българското правителство излезе с решение, в което се изразява солидарност с Великобритания, но няма да се експулсират руски дипломати, тъй като са необходими още доказателства за руската намеса в отравянето на бившия руски разузнавач Сергей Скрипал и неговата дъщеря Юлия. Така нашата страна, за разлика от повечето държави-членки на ЕС и НАТО, не изгони руски дипломати от своята територия.
Правилно ли бе това решение? Защитен ли бе в максимална степен българският национален интерес?
Отговорите на тези въпроси могат лесно да ни вкарат в клопката на антагонизма "русофилство-русофобство". А къде точно е българският интерес в конфликта между Русия и Великобритания и къде започва фаворизирането, било на Русия, било на нашите съюзници, за сметка на България, е наистина деликатен момент.
Една сравнително малобройна, но гласовита обществена група настояваше България ефективно да се солидаризира с Великобритания и останалите ни съюзници и да експулсира поне един руски дипломат. Правеха се исторически аналогии от преди две десетилетия, когато правителството на Иван Костов, при далеч по-неблагоприятно геополитическо позициониране на България (страната ни още не бе член нито на ЕС, нито на НАТО), прояви куража да изгони руски дипломати за шпионаж. (Същото правителство, в рамките на един мандат изгони и турски дипломати за намеса във вътрешните ни работи, а също принуди френското правителство да отзове шефката на визовата служба в посолството на Франция у нас мадам Натали Коломбел - за недопустимо отношение към български граждани).
Само че има една подробност. Навремето Иван Костов изгони конкретни лица за конкретни действия срещу България. А сега трябваше да се гонят руски дипломати "по квота" и "за идеята" (нещо като "символичната война", която Царство България обявява на САЩ и Великобритания в края на 1941-ва година). Ако нашите служби имаха данни срещу някого, нямаше да се чака отравянето на Сергей Скрипал. И нали никой не си представя външният ни министър Екатерина Захариева да привика руския посланик и да поиска оттегляне на n на брой служители на посолството, като той сам си избере кои да бъдат?
Нека да разгледаме и другата ситуация. Решението на българското правителство по този случай има огромна обществена подкрепа (88% по данни на агенция "Галъп"). Но тази подкрепа не означава автоматично, че това решение е правилно.
Ако Бойко Борисов имаше политическата воля да застане плътно до нашите съюзници (и да се конфронтира с Русия), нямаше да търси "безспорни доказателства", а щеше да действа, както при екстрадирането на Абдуллах Буюк в Турция, например. Очевидно такава политическа воля няма, а има притеснение (или направо страх). Явно все още е пресен споменът от февруари 2013г., когато първият кабинет "Борисов" бе свален от власт след улични протести, зад които стоеше "дългата ръка на Кремъл". И при такива обществени настроения управляващите решиха, че е по-добре да избягват открита конфронтация с Русия, защото биха могли отново да паднат от власт и да бъдат заменени с едно напълно зависимо от Москва правителство. Което, със сигурност, би било по-зле за България.
Дали Русия щеше да реагира така, ако бяхме изгонили един или няколко нейни дипломати? Най-вероятно не (поне не само заради този случай). Но остава неприятното усещане, че българското правителство, без да е пряко зависимо от Москва, се оказва заложник на доминиращите русофилски настроения у нас. И няма готовност да "играе твърдо" срещу Русия, когато това се налага, независимо че разполага с подкрепата на съюзниците от ЕС и НАТО.
Що се отнася до обвиненията. че с това решение България поставя под въпрос лоялността си към съюзниците и принадлежността си към Запада, то тези обвинения са твърде пресилени. Експулсирането на дипломати има по-скоро символичен ефект (а води и до реципрочно връщане на български дипломати), докато решението за изграждане на "Северен поток 2" например, в доста по-голяма степен подкопава "единството на Европа спрямо външната политика на Русия". И не е ли най-малкото лицемерно, редица западни държави да гонят руски дипломати, а в същото време "Газпром" да е основен спонсор на Шампионската лига по футбол? А България е потвърдила и лоялността си към съюзниците, и европейската си принадлежност в много по-голяма степен в момента, когато спря проекта "Южен поток".
В заключение: трябваше ли България да гони руски дипломати заради случая "Скрипал"? Като че ли да, но не е фатално, че не го направи. Русия със сигурност ще (ни) предостави втори шанс...
V4Vendetta
на 12.04.2018 в 08:14:09 #18Искам да припомня на автора, както и на коментиращите тук няколко неща... Помните ли Ирак преди войната със САЩ? Една държава, която се управляваше тоталитарно, но имаше достатъчно пари народа и да живее добре, а и да привлича чуждестранни работници с висока квалификация. Сега какво представлява Ирак? Едни руини и нефт, заграбен от американски и английски компании. Хората масово бягат от там. Какво направи Великобритания? Фалшифицира една епруветка и показа пред ООН, че Ирак притежава химически оръжия. По-късно, Тони Блеър уж се извини за лъжата. Това съсипа цяла държава и унищожи нацията и! Още ли вярвате на британците? Няма вечни врагове. Има вечни интереси.
House MD
на 11.04.2018 в 11:11:56 #17Какво общо има геополитиката със който и да е спортен форум?
jasentcho
на 10.04.2018 в 20:24:16 #16"Взема се решение да се съобразяват с времето и с обстоятелствата, па и с келепира, ако е "рекъл господ". За Русия "ще пущаме по едно: нашата освободителка, братския руски народ, да живей Царя Освободителя (бог да го прости), ама инак, като видим зор, ще си караме пак старата 3адунайская губерния"" Цитат из сборника разкази "Бай Ганьо" от Алеко Константинов. Първо издаване 1895 година.
Хирам
на 10.04.2018 в 09:55:04 #15Обтекаема и неясня позиция на автора. Всичко виждат, че Боко е уплашен, с основание. Готвят ни война. Англоамериканците. Ясно е за всички. В случая постъпи правилно, но очевидно натиска е голям. Ако гледа народа, ще заложи на Русия и ще се сниши и ще откаже всички оферти за коалиции за война, това се иска от нас засега. Ако послуша обещанията на такива отпадъци като цецо, ако се бои за парите си-ще лае в хора на юдите на баба тереза. А Боко е умен и знае- *** глава затрива. Късно е да го сменяме вече, нещата се движат много бързо, засега държи волана правилно, дано не го изпусне, че иде завой....
58eng
на 09.04.2018 в 23:10:45 #14Васко пък се пази да каже нещо за Путин,да не му секне вдъхновението ...внезапно!
1abv1
на 09.04.2018 в 22:16:22 #13"1Мей излъга за скрипал.Всички го знаят,но я подкрепят като зомбирани мишки." Зомбирани мишки - много добре казано!
А зомбираният плужек, автор на тази статия, точно това се опитва да внуши - че българите трябва да забравят всички принципи на справедливост, морал, истина, достойнство и да плюят на националната чест, само и само да покажат кучешка привързаност към чужда страна, която се държи като гамен и лъже на международно ниво! Рядък боклук и антибългарин е автора. Даже ми е неприятно да му употребявам името.
halo
на 09.04.2018 в 21:47:01 #12batnasko на 09.04.2018 в 17:51:29 ============================= Батпеде*раско, излиза, че твойте "живи" родители гонят стотака... Сега разбирам защо така отчаяно защищаваш идеологията на БСП(К), крушата не пада далеч от дървото, нали?
А и началника е от Крушовица, така де.
Кастело Белведере
на 09.04.2018 в 20:24:48 #11Българите и преди 6 века са били пред изчезване, хем са били 4 пъти по-малко, па не са изчезнали. Ама и да изчезнат, човечеството няма да загине, и слънцето пак ще изгрява. Никой не плаче за шумерите, финикийците или римската империя. А историята не е нито славна, нито неславна, просто е .. история. Славна или не е просто персонализиран етикет, сложен от колективното его. Но с минало не се живее. Нито с бъдеще. Истинският живот е в момента, в който си поемеш дъх. Нито преди, нито след това. Язък , че е още пълно с люде живеещи в миналото, с красние науш-очници.
58eng
на 09.04.2018 в 20:12:16 #10Стъкмистика ли видях? Къде комунетата "четат" стъкмистика?
58eng
на 09.04.2018 в 19:33:47 #9Насе,твоите са пред изчезване и връзката с путинска Русия ,също! Самият Путин я реже,със злобата си към БГ. Още малко и всички путинофили ще сте аут,идва това хубаво време,та потърси кофата с боята...
1abv1
на 09.04.2018 в 18:41:07 #8"когато първият кабинет "Борисов" бе свален от власт след улични протести, зад които стоеше "дългата ръка на Кремъл"." Ей гиди, нагъл лъжец. Аз пък си спомням, че хората тогава излязоха на протести заради повишаването цената на тока. Явно се лансира нахалната теза, че щом имаме справедливо възмущение на обикновенните хора, то това е задължително по вина на Кремъл. Авторът е с тенденциозна антируска настройка. Да ме извини, но няма как да се поставя сляпата "солидарност" пред морала и справедливостта. Не може ние автоматично да се съгласяваме и да поддържаме всяка мръсотия, лъжа и гадост, извършени от европейските държави, само защото сме им съюзници. Всяка солидарност трябва да си има разумните граници. Великобритания излъга нагло и ние можем само да сме щастливи, че не застанахме твърдо на страната на измамата и манипулацията. Но явно имаме антибългари, за които робския слугинаж и лизането на западни зад.ници е много по важно от честта и моралните принципи. Пфу, погнусен съм от това леке, което е написало тази статия.
Кастело Белведере
на 09.04.2018 в 17:53:54 #7За съжаление пъпната връв с Русия, зашита на 9/9/44 още не е напълно скъсана. Но младите не знаят руски език, съвременната руска култура няма с какво да ги привлече, за руски стоки и дуна не може да става, растат с европейско възпитание, посещават и учат в Европа. Така, че всичко е само въпрос на време. Хубавите работи бавно, с търпение стават.
halo
на 09.04.2018 в 16:32:31 #6" Ако нашите служби имаха данни срещу някого, нямаше да се чака отравянето на Сергей Скрипал." ========================= Г-н Петров, дипломатите са ясни, но какво да правим с "петата колона" ? Да строим затвори (загуба на пари и време) за да ги съберем там? Правителството просто постъпи в стил "Търпение му е майката". Просто чакаме естественото измиране на определен "електорат", след което една Партия НЯМА да влезе в парламента.
"Младите" партийни активисти (все по-малко на брой) нищо чудно хората да ги подкарат с шутове.
dimitar-stoychev-KC5RE27Q
на 09.04.2018 в 16:03:30 #5Интересно, европейските ценности включват ли лъжата,като израз на подкрепа.Приехме отказа от южен поток,но това остава за наша сметка.Отказа от АЕЦ белене също.Защо американските централи не намалят цената примерно за награда.Противо поставянето на САЩ и Русия защо трябва да е и за сметка на България?Ако солидарността бе основателна и в защита на страна членка на ЕС и НАТО да.Но заради геополитически интереси на САЩ или Англия и използване на лъжи и манипулации не е редно да ни принуждават.
simeon-bulgaria
на 09.04.2018 в 15:59:53 #4Statiata e vidimo ednoposochna! V dneshno vreme kato chuia konservativen v Bulgaria - razbirai Putinofil. Carsvto Bulgaria - ei mnogo stanaha viarvashti i monarhisti vsichkite komunisti v Bulgaria. Mnogo zalko
tolstoy
на 09.04.2018 в 15:51:18 #3Не се ли малко наакахте с тази измишльотина?
QWE
на 09.04.2018 в 15:14:39 #2ВТОРИ ШАНС?? За какво? Та кой е предупреден още през 2009-та год. на първата си среща с Путин? С онова - "15 години ви чакахме за Бургас-Александруполис. Кажете НЕ. и да приключваме темата.".. Кой през 2010 год. ТРИ пъти подписа за ЮП, та чак ББС излезе със заглавие - "Кученце подпечата газовите проекти на България". Чий парламент прие, че ЮП е обект с национално значение, ама 2014-та от трибуната на същия тоз парламент каза - "Не знам какво пише в договорите!". И що не си проверите, че от обаждането на агент Гоце за ЮП до появата на ТП изминаха... Познахте!! Нови 15 години.И кой сега ще бъде първия и май единствен губещ? Та само с пускането на първата тръба на ТП изчезва транзита през България и едни над 350 млн на година за Булгартрансгаз. А по тръбата ТЕСЛА от плана Юнкер, България е забодена като крайна точка на СП2.
psp_11
на 09.04.2018 в 14:32:23 #1В заключение: трябваше ли България да гони руски дипломати заради случая "Скрипал"? Като че ли да, но не е фатално, че не го направи. ========= Фатално в политиката може да е, когато направиш нещо, а не когато не го направиш..