От години Франция очакваше България да се представи пред широката публика, да изложи богатствата и археологическите си съкровища, да вкусим вината й и преди всичко да ни разкрие достойнствата си там, където е най-силна.

През октомври 2006 г. това най-сетне се случи.
Българската „операция чар" постигна успех с откритата изложба „България, изкуството да живееш" и забележителната експозиция на тракийски златни съкровища.

Франция най-сетне ще открие, че българската история няма какво да завиди на други европейски страни. Време беше!

Това пише в свой анализ Франсоа Фризон-Рош, доктор по политически науки в Националния институт за административни науки на Франция, във връзка с настоящата работна визита в Париж на премиера Сергей Станишев.

През 1989 г. Френсоа Митеран, продължава Фризон-Рош, френският президент-социалист, установи тесни и здрави връзки с Желю Желев, българският президент, който не беше социалист.
Надмогвайки различния си политически произход, двамата държавници ратуваха за сближаване, което изглеждаше ползотворно и за двете страни. Ветровете на българската вътрешна политика сториха тъй, че връзките отслабнаха в продължение за период от много години, без да разберем нито как, нито защо.

С възкачването на либералното правителство начело със Симеон Сакскобургготски през 2001 г. и последвалото скоро след това посещение във Франция на новоизбраният тогава президент на България Георги Първанов, двустранните взаимоотношения получиха нов тласък.

Понастоящем повече от 5000 българи учат в най-добрите френските университети и се радват на добър успех.
Възражда се старата традиция част от българския елит да завършва образованието си във Франция.

През последните петнадесетина години Франция неотклонно подкрепяше България.
Едва ли е случайно, че френският парламент единствен в Европа ратифицира договора за присъединяването на България и Румъния към ЕС с пълно единодушие.

Посещението на българския премиер Сергей Станишев във Франция на 12-13 октомври бележи върхът в повторното френско-българско сближаване.

Той бе официално приет от президента Ширак и сегашното либерално правителство.
Изказването му пред Търговско-промишлената палата в Париж беше голям успех с оглед нивото на присъстващите френски предприемачи.

Усмихнат и словоохотлив, премиерът представи една България, поела безвъзвратно по пътя на икономическото съзидание.

Годишният растеж от 5-6% през последните няколко години показва устойчива тенденция.
Премиерът не пропусна да благодари на съотечествениците си за усилията им за постигането на този резултат и отдаде дължимото на стореното от предходното правителство.

Станишев прагматично отчете, че в много области има какво да се желае, но правителството няма да отслаби усилията си.

Сегашното коалиционно правителство дори реши да намали корпоративния данък на 10% през 2007 г.

Търговският обмен между България и Франция нараства през последните години, макар да остава скромен в сравнение със сродни страни.
Големи френски банки и предприятия вече инвестират в страната: Montupet, Schneider и Carrefour създават работни места и продават френски стоки в България.

Много френски малки и средни предприятия споделиха много добрите си впечатления от работата си в България.

Станишев си позволи лукса да отбележи, че като купува хеликоптери и автомобили, а в близко бъдеще може би и атомна централа от Франция, България също по своему създава работни места във Франция.
Така вчера се убедихме в изкусната „мека сила" на българския премиер!