Темата за депозитите и кредитите и лихвите по тях винаги е актуална. Затова е добре, периодично да поглеждаме към най-добрите оферти по депозитите, ако държите спестяванията си в банка, както и към лихвите по кредитите, ако планирате по-значителна по размер покупка.
А в среда на засилване на инфлацията и рекордни спестявания на домакинствата в депозити, темата за лихвите става все по-актуална.
Въпреки рекордно ниските лихви по депозитите, обемът на депозитите на домакинствата и не селскостопанските организации се повишава със 7.9% на годишна база през декември на миналата година до ниво от 69.86 милиарда лева, според данни на БНБ.
Междувременно общото количество на заемите към края на четвъртото тримесечие на миналата година е било 50.91 милиарда лева.
Само можем да припомним, че през последния месец на миналата година, бе отчетена инфлация от 3% на годишна база. Или ако цените на стоките и услугите запазят този си ръст, то това ще започне сериозно да изяжда покупателната сила на спестяванията.
Защото лихвите по депозитите са се понижили близо наполовина през изминалата година, според статистиката на изданието MoitePari.bg.
Не така обаче, са намалели лихвите по кредитите, като например лихвите по потребителските кредити, са намалели едва с 20%. Потребителите обаче, не бива да гледат само лихвите, а размера на годишния процент на разходите, които дават цялостна представа за цената на този род кредити. А запазването на "лошите условия", на практика е направило така, че цената им да не се понижава реално с посочените 20%, коментират още от изданието.
А сега, нека да погледнем към офертите на родните финансови институции по отношение на депозитите.
Депозитът, с най-добра лихва, който откриваме в момента, е с такава в размер на 0.83% на година - БАКБ Онлайн депозит в лева . Става въпрос обаче, за онлайн депозит, или такъв, който се открива само и единствено онлайн.
И това автоматично води до отпадане на голяма част от потенциалните депозанти - хора над средната възраст, без компютърни познания и достъп до интернет. Минималната сума за откриване на подобен депозит е 1000 лева.
Втората най-висока лихва, се плаща по депозита "Асет Златна Възраст" на Интернешънъл Асет Банк, с ефективна годишна лихва от 0.78%. Той е насочен към пенсионери и минималната сума за откриване е 100 лева.
И третият най-добър депозит, е с ефективна годишна лихва от 0.74% и идва от ТИ БИ АЙ Банк - Депозит Привилегия. Той няма минимална такса за откриване.
Няма как да не отбележим факта, че много банки, предлагат лихви по срочни депозити в размер на 0.05% на година. Така, че замислете се какво ще ви донесат тези депозити, при инфлация в размер на 3% например?
А сега, нека да погледнем как стоят нещата при кредитите?
Ще започнем с потребителските кредити. При задаване на критерий за потребителски кредит от 10 000 лева и срок на изплащане от 5 години, най-добрите предложения, разбира са за клиенти с високи доходи и с условието за задължителен превод на работна заплата.
Ако попадате в тази група и успеете да убедите работодателя си да Ви превежда работната заплата в избраната банка, то можете да откриете лихви от 5.4% и ГПР от 5.49%.
За кредитополучателите, които не отговарят на условията за високи доходи, но са склонни да превеждат заплата си в съответната банка, лихвата се влошава до 5.7%, а ГПР до 5.8%, при второто най-добро предложение, идващо отново от Централна Кооперативна Банка.
Още няколко банки, предлагат потребителски кредити с ГПР между 6 и 7%, но при условия за превод на работна заплата - ТЕКСИМ БАНК, Първа Инвестиционна Банка, БАКБ и Райфайзенбанк. При някои от тях обаче, офертите са свързани с изисквания за висок осигурителен доход.
Когато става въпрос за най-високите лихви и ГПР по потребителските кредити, имайте в предвид, че те могат да достигат до нива от над 16%, когато няма изисквания за превод на работна заплата. Или лихви, доста съпоставими с тези по кредитните карти.
А сега, да преминем и към най-добрите оферти при най-големите кредити - ипотечните.
И тук, банките се опитват да се диверсифицират една от друга по много и най-различни критерии.
Затова, ще вземем за пример кредит от 100 000 лева за 20 години.
Тук разбира се отново е налице изискване за превод на работна заплата, както и максимален осигурителен доход, при най-добрите оферти.
В тези случаи, най-ниските нива на лихвите стартират от 2.9%, съответно 2.99% ГПР, но тези лихви важат при поемане на пълна отговорност за кредита от страна на кредитополучателите и при максимален осигурителен доход. Ако нямат максимален доход, лихвите се повишават с 0.2%.
За тези, които не искат да поемат пълна отговорност за кредита, или не разполагат с висок осигурителен доход, най-добрата оферта е от лихва в размер на 4.25% и идва от ПроКредит Банк.
Иначе, при поемане на пълна отговорност, кредитополучателите на банката, ще получат ГПР в размер на 3.23%. Като тук няма изискване за висок доход. Това прави офертата втората най-добра сред всички стандартни оферти на банките.
Разбира се банките варират и се отличават една от друга по още много други показатели - като максимален размер на финансиране от стойността на имота, размер на остатъчен доход, след приспадане на другите задължения, изисквания за ползване на допълнителни банкови продукти като кредитни карти, застраховки и т.н.
Ето защо, всеки потенциален кредитополучател трябва много добре сам за себе си да провери всички изисквания на банките, а не само и единствено техните лихви и годишния процент на разходите.