Асоциацията на прокурорите в България (АПБ) излезе със становище във връзка с разпространените през последните дни публични изказвания и позиции, насочени срещу Прокуратурата на Република България и отделни прокурори, изпълняващи своите служебни задължения. Не става ясно обаче какъв е конкретният повод, провокирал АПБ да излезе с тази позиция.
По-късно камарата на следователите също излезе с позиция по повод работата на държавното обвинение и отдели магистрати.
В момента липсват правни инициативи за съдебна реформа, която да застрашават позициите на прокуратурата. През изминалата година Конституционният съд отмени съдебната реформа. В момента е актуално само спирането на избора на Борислав Сарафов за главен прокурори. Позицията на АПБ идва в момент, в който на преден план отново излизат темите за Мартин Божанов - Нотариуса и Петьо Петров - Пепи Еврото. Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов подчерта, че нито познава, нито е чувал за Пепи Еврото.
В последните дни Прокуратурата стана и център на внимание и заради проверката срещу съдия Мирослав Петров, отказал да конфискува автомобила на Ивайло Цветков - Нойзи, хванат да шофира пиян.
С отчитане на стиловите особености News.bg предоставя на читателите си позицията на Асоциацията на прокурорите в България без редакторска намеса:
За пореден път сме изправени пред безпардонно засягане на върховенството на правото, незачитане на независимостта на съдебната власт и погазване на етичните норми в обществото. С изказвания като това, че "прокуратурата е вирус, който е засегнал самата ДНК на правовата държава", грубо и неоправдано се засяга доброто име на всеки един български прокурор и се опетнява прокурорската професия. Призивите прокуратурата да бъде извадена от съдебната власт и да бъде поставена под директен политически контрол са опасни и вредни за демократичната държава и нейното общество. Отново подчертаваме принципното си убеждение, че мястото на българската прокуратура е в независимата съдебна власт, като всяко друго решение в българския контекст ще доведе до пагубни за интересите на гражданите, за законността и справедливостта последици.
Твърдо и категорично се противопоставяме на всякакви внушения от подобно естество, които не само не допринасят за изграждане и съхраняване на авторитета на съдебната власт, но директно го ерозират. Накърнява се и авторитетът на българската държава като цяло, както в представите на нейните граждани, така и пред европейските ни партньори. Прокуратурата е част от българската държава, с изключително отговорни конституционноустановени функции в борбата с престъпността. В институцията работят честни, достойни и отговорни професионалисти, за които прокурорската професия е призвание и кауза. В прокурорската дейност са залегнали и ще продължат да бъдат водещи европейските ценности.
Изказваме своето уважение към всички достойни колеги съдии и адвокати, които също като българските прокурори изпълняват важни и отговорни конституционни функции. Вярваме, че каузата за отстояването на върховенството на правото е обща! Всички магистрати, представители на останалите юридически професии, представители на останалите две власти и цялото ни общество, заедно сме призвани да я отстояваме в дух на взаимно уважение!
Апелираме за отговорно поведение и за преустановяване на негативната кампания! Опитите на гърба на българската прокуратура и прокурори да се печели мимолетна известност, лична слава, евтин PR или политически дивиденти са недостойни. Развитието и усъвършенстването на съдебната система са необходимост, но те трябва да се случват по легитимен начин, с държавническа мъдрост, с ясно осъзнаване на последиците и професионализъм.
News.bg публикува пълния текст на позицията на Камарата на следователите в България без редактроска намеса:
Констатираме, че в последните дни в публичното пространство отделни лица изразяват остро вижданията си по въпроси, свързани с последните изменения в Закона за съдебната власт и правят коментари и квалификации относно работата и качествата на редица органи и институции в Република България, включително на Прокуратурата на Република България. Надяваме се тези позиции да са лични и да не обвързват институции и съсловни организации. Прозира и загрижеността на тези лица, която не е без основание, че последните промени в ЗСВ биха могли да бъдат отменени от Конституционния съд като противоконституционни.
Същите тези лица предлагат поставянето на Прокуратурата на Република България под политически контрол чрез преминаването ѝ в изпълнителната власт. Според тях понятието "съдебна реформа" означава поставянето на ПРБ в услуга на отделни политически фигури, които ще са управляващо мнозинство. Без юридически и логични аргументи, се предлага налагането на политически контрол върху работата на Прокуратурата, както и обществото се насочва към революция, безредици и погазване на Конституцията на Република България и законите на страната ни. Достига се дори до обидни квалификации, които са в разрез с общоприетите норми за общуване и уважение. Апелираме към тези отделни лица да преустановят неетичните атаки, с които се насаждат неверни представи в обществото по отношение работата на конкретни магистрати и общо към работата на Прокуратурата на Република България. Чрез внушения, се формира негативно отношение в обществото към дейността на конституционно установени органи, институции и магистрати.
Призоваваме коментиращите отделни лица да се въздържат от даване на подобни изявления, като се надяваме тези мнения да отразяват лични позиции и да последват публични извинения на засегнатите от тях множество лица и институции.
Обръщаме се към всички, които са ангажирани с провеждане на реална и ефективна съдебна реформа, както и към радетелите за утвърждаване на правовата държава и върховенството на закона, да дават конкретни и логични предложения във връзка с подобряване работата на конституционно установени органи, които да са в интерес на цялото ни общество. Настояваме за предприемане на действия от всички компетентни органи в Република България в посока извършване на реална съдебна реформа, която да доведе до ефективно правосъдие.