Асоциацията на прокурорите в България (АПБ) излезе с декларация във връзка с разследването срещу кмета на Варна Благомир Коцев. АПБ е силно притеснена от начина по който се води публичния и медийния дебат по темата.
Прокурорите отбелязват, че принципът на равенство пред закона е в основата на всяка правова държава. Те изтъкват, че държавното обвинение прилага закона еднакво спрямо всички граждани. Според АПБ длъжността, политическият статус или общественият авторитет на едно лице не могат да служат като основание за изключване от наказателна отговорност.
Асоциацията на прокурорите отбелязва, че е задължение на прокуратурата да разследва всяко съмнение за извършено престъпление - обективно, безпристрастно и независимо. Процесуалните действия на прокуратурата се извършват при стриктно спазване на закона и подлежат на контрол, осъществен от независим съд.
От асоциацията подчертават, че всички мерки за процесуална принуда, включително исканията за задържане под стража, подлежат на последваща преценка и контрол от съда. От там допълват, че съдът е органът, който гарантира баланса между правата на обвиняемия и обществения интерес. АПБ посочва, че внушенията за еднолично и произволно поведение на прокуратурата са неоснователни и подвеждащи. Асоциацията се противопоставя на квалификациите, целящи да представят действията на прокуратурата като политическа репресия.
Според АПБ подобни твърдения подриват устоите на съдебната власт, рушат доверието в институциите и пречат на прокуратурата да изпълнява своите функции в служба на обществото, възпрепятствайки усилията за ефективна борба с корупцията. Внушенията от последните дни за репресии и "пиар акции" не почиват на факти, а на политически интереси, които нямат нищо общо с работата на правораздавателните органи, допълват прокурорите в своята декларация.
АПБ подкрепя обвинителите от Софийската градска прокуратура, ангажирани с досъдебното производство срещу Благомир Коцев, които стриктно и професионално изпълняват служебните си задължения. Асоциацията отбелязва, че личните нападки срещу магистрати, на които сме станали свидетели през последните дни, са неприемливи. Прокурорите изтъквам че този подход създава атмосфера на натиск и вмешателство при изпълнение на служебните задължения на магистратите.
Асоциацията на прокурорите в България призовава за спазване принципа на разделение на властите. Гражданската и медийната критика е допустима, но трябва да бъде градивна, аргументирана и в рамките на правото на свободно изразяване, а не на лична дискредитация, посочват магистратите.