Депутатите окончателно приеха на второ гласуване промените в Закона за съдебната власт с 228 гласа "За", без против и 1 глас "въздържал се". Така народните представители приеха да блокират процедурата на Висшия съдебен съвет (ВСС), който е с изтекъл мандат, за избор на нов главен прокурор с един-единствен кандидат - Борислав Сарафов.

Новото управляващо мнозинство от ГЕРБ, БСП и ИТН, заявено пред президента, гласува монолитно, като в много от случаите заедно с ДПС-НН.

Какво предвиждат новите промени в Закона за съдебната власт?

Освен това Сарафов не може да остане начело на прокуратурата като изпълняващ функциите главен прокурор, защото в закона беше записано, че едно и също лице няма право да изпълнява функциите за повече от 6 месеца.

Депутатите обаче оставиха възможността и.ф. да бъде и кандидат за главен прокурор, като не ограничаха и възможността някой от заместниците на Сарафов да стане изпълняващ функциите, като по този начин ги бетонираха. Същото се отнася и за Георги Чолаков, който също е изпълняващ функциите главен прокурор. Това означава, че докато не бъдат избрани нови членове на ВСС, както от парламента, така и от съдебната власт, няма да има нов председател на Върховния административен съд (ВАС) и обвинител №1.

Предложението бивш шеф на ВКС, ВАС или главен прокурор обаче да не може да става изпълняващ функциите главен прокурор не събра мнозинство. Лена Бориславова от ПП-ДБ поиска прегласуване, защото това бетонирало Георги Чолаков на поста, но и при второто гласуване, то отново не срещна подкрепа, събра само 100 гласа "за".

След почивката обрат: Депутатите забраниха на ВСС с изтекъл мандат да избира тримата големи

След почивката обрат: Депутатите забраниха на ВСС с изтекъл мандат да избира тримата големи

Всички ПГ гласуваха, без ДПС-Ново начало

Освен това депутатите не приеха предложението при връщане от президента на кандидатурата на главния прокурор мнозинството, което трябва да го избере, да не е от 13 души от ВСС. За различно мнозинство бяха от ПП-ДБ и "Възраждане". Като Надежда Йорданова предложи да е от 17 души.

Васил Пандов от ПП-ДБ обясни, че дотук депутатите са приели, че членовете на ВСС с изтекъл мандат не могат да избират тримата големи, но трябва да се приемат и текстовете продължение - че един от тримата големи, чийто мандат е изтекъл не може да бъде изпълняващ функциите, а този, който е и.ф. не може да бъде кандидат. Пандов припомни, че в момента бившият шеф на ВАС Георги Чолаков е временно изпълняващ председател на съда, а пък, ако кандидатът е временно изпълняващ главен прокурор може да влияе на Прокурорската колегия.

Надежда Йорданова от ПП-ДБ също обясни, че тези изменения са сърцевината на законопроекта - от една страна се въвежда минимално съдържание на концепцията на кандидатите, за да може да прави възможна съпоставимост на концепциите. Също така се предлага, когато се представят кандидатурите да се дава възможност за повече информация. Също така да има период от 2 месеца, когато президентът върне някоя от кандидатурите на тримата големи. Друг текст е когато мандатът на някой от тримата големи изтече, той да не може да бъде и.ф. Тя направи и предложение при връщане от президента кандидатът за главен прокурор да бъде избиран с не по-малко от 17 гласа.

Петър Петров от "Възраждане" обясни, че предложението им членове с изтекъл мандат да не избират тримата големи не засяга членовете по право на ВСС.

Депутатите приеха и да възстановят наименованието Върховна касационна прокуратура на единствената останала върховна прокуратура след закриването на Върховната административна прокуратура с промените в Конституцията.

Спирането на Сарафов сега - надпревара с времето или с вятъра?

Спирането на Сарафов сега - надпревара с времето или с вятъра?

Според Антон Станков решението е изцяло политическо и няма място за правен коментар