България чупи класацията на ЕС за престъпност, насилие и вандализъм. Това сочат резултатите от проучването на Европейската статистическа служба Евростат. Изследването е за 2017 година.

Проучването цели да определи какъв дял от населението е бил изправен пред проблеми, свързани с престъпността, насилието или вандализма в различните райони на база личен опит.

Черна статистика за България

Черна статистика за България

НСИ отчита също 97 осъдителни присъди

Спрямо данните страната ни е на върха в черната класация. От всички запитани българи цели 23.6% са отговорили, че са ставали обект или са свидетелствали престъпления, насилие или вандализъм.

На второ място след България се нарежда Холандия.
Разликата между двете страни обаче е стряскаща - ако при нас 23.6% потвърждават за случаи на престъпление или насилие, в Холандия този процент е 15%, или с 8.6% по-нисък спрямо у нас.

За сравнение - третата страна в класацията на Евростат е Германия, където 14.2% от запитаните отговарят положително, или 0.8% по-малко спрямо Холандия и 9.4% спрямо България.

Снимка 391759

Източник: Евростат

Това чувство се засилва, когато се направи сравнение и със средния процент за страните от ЕС-28. Средно 11.6% от всички запитани граждани на ЕС са отговорили положително на въпроса, което е повече от два пъти по-малко, отколкото в България.

Северната ни съседка Румъния, с която обикновено имаме навика да се сравняваме по подобни и други показатели, се нарежда на 11-о място според данни на Евростат. Там 11.3% докладват за престъпления, насилие или вандализъм, което е по-малко от средното за ЕС.

За филмите, компютърните игри и мерките срещу домашното насилие

За филмите, компютърните игри и мерките срещу домашното насилие

Цвета Караянчева представи мерките срещу домашното насилие

В Гърция ситуацията е по-притеснителна, отколкото в Румъния, но отново значително по-добре спрямо България. Южната ни съседка е на 5-то място с 13.8% криминално навлизане сред населението.

Страната с най-добри резултати по този показател в Хърватия. Там едва 3% от хората са заявили, че са ставали обект или свидетели на престъпления, насилие или вандализъм. Това е почти 8 пъти по-малко спрямо българите, отговорили по този начин на въпроса.

Повече случаи на сексуално насилие над деца през последните години

Повече случаи на сексуално насилие над деца през последните години

Насилието е свръхналожено в нашето общество

Освен Хърватска с най-добри резултати от проучването са Полша (5.4%), Словакия (6.2%), Финландия (6.2%), Унгария (7.2%), Естония (7.3%), Дания (7.8%), Португалия (7.9%), Словения и Латвия (8%), както и Литва (8.2%).

Статистиката на Евростат през годините все пак отбелязва лек спад за България.
През 2016 година 25% от сънародниците ни са потвърдили за случаи на престъпление или насилие у нас, а през 2015 година процентът е бил още по-голям - 26.3%, през 2014 година - 26.8%.

Със „Стига вече” бизнесът отговори на МВР шефката Бъчварова

Със „Стига вече” бизнесът отговори на МВР шефката Бъчварова

Българската стопанска камара стартира нова рубрика със заглавие „СТИГА ВЕЧЕ”

Проучването на Евростат е изготвено във връзка със стратегията на ЕС за устойчиво развитие.
Резултатите от сондажа помагат за установяването и рамкирането на напредъка в страните членки на ЕС по показатели като осигуряване на спокойствието, личната сигурност на гражданите и достъпа до справедливо правосъдие. Отчита се и степента на доверие в институциите на ЕС.

Приказка за любовта, шамарите и достойнството на хомо сапиенс

Приказка за любовта, шамарите и достойнството на хомо сапиенс

Депутатите ни превърнаха един реален проблем в поредното бездарно шоу