Доказахме, че България може да охранява не само своите граници, но и тези на обединена Европа. Това заяви вътрешният министър Калин Стоянов по повод решението на Съвета на ЕС за присъединяване на страната ни към Шенгенското пространство, като се започне с премахване на проверките по въздушните и морските граници, считано от март 2024 г.
Той изтъкна, че Министерството на вътрешните работи е вложило много усилия, за да може проведените през 2022 г. и 2023 г три мисии за установяване на фактите да приключат успешно.
Стоянов отбеляза, че изключително добрата интензивна и екипна работа с вицепремиера и министър на външните работи Мария Габриел, а също и доброто взаимодействие с премиера Николай Денков са довели до този положителен резултат.
Винаги съм споделял убеждението, че когато успеем да превърнем трудностите в необходими предизвикателства, крайният резултат ще носи удовлетворение, изтъкна вътрешният министър.
Той благодари на българските гранични полицаи, на военнослужещите от армията, на служителите от ГДЖСОБТ и Националната полиция. По негови думи именно те в голяма степен са изнесли тази битка.
Министърът отправи благодарност и към своя екип в МВР, на служителите от Дирекция "Миграция" и Дирекция "Европейски съюз и международно сътрудничество" за неуморния труд, който полагат, и за отдадеността на националната кауза страната ни да е част от Шенгенското пространство.
Вярвам, че заедно ще продължим да сме по-силни и по-единни в бъдещите си действия, за да продължим със същото темпо към следващата важна стъпка - премахване на проверките и по вътрешните сухопътни граници, заяви Стоянов.
Danil-Gan4ev
на 31.12.2023 в 17:20:46 #11ехааа, акдемик Годоро се произнесе за миналото, бъдещето и всички житейски неща Великан на мисълта
Danil-Gan4ev
на 31.12.2023 в 16:38:40 #10па Ванчо изтърсака на Койчо не разбрал че тия 6000 афганци дето ще ни връщат от Австрия са кьорфишек приумица на Вгъзраждането
Danil-Gan4ev
на 31.12.2023 в 16:35:58 #9дъртия Годоро как само реве за отминалата си младост
ivan-koichev
на 31.12.2023 в 16:13:24 #8"България доказала, че може да охранява и границите на обединена Европа" А защо ние ще охраняваме границите на обединена Европа, тя не може ли да си охранява границите? "Всички условия са изпълнени, Европейската комисия потвърди влизането от март във въздушния и морския Шенген" И това ли условие: "Правителството на Денков е приело всички условия на Австрия, за да вдигне Виена ветото си за частичното ни влизането ни в Шенген. Страната ни ще трябва да приеме 6000 бежанци от Сирия и Афганистан, а Румъния – 2000." Обединена Европа ще ни подари за Нова година 6 000 бежанци па от март "я камилата, я камилара". Що си ги не държат при тях тия бежанци, ща са бедни ли?
dyado-yotso
на 31.12.2023 в 15:35:58 #7#14 Доста ниски стандарти имаш щом трябва да сме доволни, че е имало хляб, сирене и зарзават според сезона. Иначе това за репарациите са пълни глупости. Ток намаше, защото по официални данни, изнасяхме ток за Гърция и Югославия, за приходи в онова, което наричахме "твърда валута" (интересно, явно нашата и всички соц валути за били меки). А трябваше да ги събираме в твърда валута заради огромния дефицит в икономиката, довел до огромен за тогвашаноот БВП външен дълг. И индустрия имаше, ама неефективна. Точно същата тази индустрия, кяот произвеждаше морално остарели модели машини и оборудване, за което писах в предния коментар. И точно по тази причина беше на загуба и фалира след промените не заради някакви конспирация, а защото не беше конкурентна. Т.е. пак да цитираме бай Тошо - соцът се оказа едно недоносче.
dyado-yotso
на 31.12.2023 в 15:08:40 #6#11 Да, бях е гимназията, когато падна соца, но много добре помня, как главно нямахме. Нямахме ток в съотношение 2:2 часа, а понякога 1:3. Нямахме тоалетна хартия. Нямахме перални и телевизори, та баща ми няколко пъти в спал пред съответните магазини докато се вреди. Даже имаше виц за нямането в магазините "Извинете нямате ли хляб?" "Не, при нас няма сирене. Хляб няма в съседния магазин" Когато все пак накрая се сдобивахме с нещо се оказваше морално остаряло - колите бяха модел от преди 30 години, въореки, че си чакал 10 години да ти ги доставят, Телевизорите или друга домашна техника също. Най-вече разбира се нямахме право на избор - къде да отидем, какво да говорим, какво да критикуваме, как да живеем. Имаше всезнаеща и все можеща партия, която знаеше по-добре от всички нас, какво е най-добро за нас самите. Накрая, дори върховният соцлидер, бай Тошо, каза, че соцът се е оказал едно недоносче. Но днес такива като теб се опитват да ни продават светлото минало, точно като партията тогава се опитваше да би продаде светлото бъдеще. Е, може би за хора, за които върховната цел е била "цигари и закуска", може и да е имало нещо чаровно в това време. За талантливите и активните обаче, соца беше просто безкрайно тресавище. Та затова се налагаше по границите да ни пазят най-вече да не избягаме, не толкова някой да не вземе да дойде
dyado-yotso
на 31.12.2023 в 13:48:47 #5#6 На почти 50 години съм и много добре помня и"меда и жилото на соца", така че моля да не се опитваш да ме обясняваш. #8 Къде точно съм написал че границата трябва да разграден двор? Само отбелязвам, че по време на щастливия "соцблок" основно пазеха някой да не излезе, не да влезе. Иначе смятам, че границата трябва да се пази с добра организация и разумни разходи.
nsmilitia
на 31.12.2023 в 13:25:11 #4Едно време международното положение не може да се сравни със сегашното, но въпреки напредъка на технологиите сегашните граничари не пязят по- добре. Българската граница трябва да се пази с куршум в главата ако искаш да я пресечеш нелегално! Сума ти измет мина през България безнаказано, а трябваше да са при обещаните 40 мъжки девици на небето! Стига се дотам, че някакви Динковици трябва да се волеизявяват за да стреснат малко паплачта. Едно време кой поради какви причини е искал да излезе или влезе си е негов проблем! Имало е и по-елегантни методи да се избяга. Освен това не съм фен на миграцията. Като не ти харесва промени нещата отвътре. Пресичането на границата се наказва на момента и плащаш с живота си независимо какво е управлението на държавата.
dimitar-dimitrov-Lr8W7Yy2
на 31.12.2023 в 12:34:44 #3#4 Нито се влизаше, нито се излизаше извън КПП. Както и трябваше да бъде. Но едно време нямаше мизерници с политически протекции, които да организират нелегален трафик за сметка на нещастни хора, бягащи от война. Колкото и да се мъчеш да хвърляш кал, като войници навремето служехме с чест на НРБ.
dyado-yotso
на 31.12.2023 в 11:43:19 #2#2 А дали баща ти и другите като него са си умирали от смях и удоволствие докато са я пазили? Дали не я пазеха повече някой да не излезе, отколкото да влезе? А онези, българи, ГДР-ци или други граждани на много щастливия соцблок, които са застреляни или арестувани докато се опитват да се измъкнат от прекомерното щастие на соца дали са умирали и те от смях? Как мислиш?
dyado-yotso
на 31.12.2023 в 11:40:04 #1#1 Кое не разбра? Всички условия са изпълнени, Европейската комисия потвърди влизането от март във въздушния и морския Шенген .