![]() |
снимка: emaxpress |
Болниците ще получат в пълен размер парите за извършената медицинска дейност през второто тримесечие на годината.
За това се договориха Здравната каса и Българския лекарски съюз, съобщава БНР.
По думите на председателя на БЛС Цветан Райчинов на този етап няма да има делегирани бюджети.
За това ще се изчака актуализацията на бюджета на касата, която вече е внесла предложението за актуализация на бюджета й с 220 млн. лв. и тогава повторно ще се обсъжда какво ще бъде предложено на болниците за подписване към техните договори.
През втората половина на годината сумата за болниците е малко по-малка, съобщи още председателят.
По думите му ще трябва да се търси вариант за известно свиване, без това да се отрази на достъпа на пациентите.
"Става въпрос само за договорки с касата. Ако нещо ще се подписва, то ще е след актуализацията на бюджета", поясни още Райчинов.
Средствата за направления и изследвания ще се изразходват в пълен размер и от тях вече няма да се заделят 30%.
Разликата в потребителските такси за пенсионерите трябва да се изплати до месец-два на личните лекари в пълен размер, стана ясно още от думите на Райчинов.
Припомняме, личните лекари от Пловдив обявиха, че ще започнат протести, тъй като тези средства не са им изплатени.
Yoda_science
на 11.06.2010 в 08:53:05 #2Към Румен 221s Присъединявам се към вашето мнение. Моите уважения, вашите коментари и друг са ми правили впечатление. Дано са повече такива във форума и да дойде ден и да се чува и нашата дума. По темата - Добре е всеки пациент да има книжка с ваучери и да плаща съобразно собствената си воля и вноските си. Сега това е опосредствено и има възможност да се правят много ненужни и дори вредни за пациента неща за да се получат парите по пътеката, тоест това зависи само от лекаря. Липсва обществена контрол върху изразходването на парите на НЗОК. Би трябвало да има борд, в който да има представители на обществото, избирани от списъците за гласуване на доброволен (безплатен) принцип, извън лекарите и пациентските организации. Ако те са постоянна бройка в борда, но всеки път различни хора, това ще бъде гарант за антикорупционна практика. Сменянето на хората всеки път обезмисля да бъде даван подкуп на който и да било от тях, защото следващия път е нов човек. Ако медиите избират хората няма как да се знае предварително кои ще са хората за поредното заседание. Това би било демокрация в действие. Искам да поставя въпросът и за количеството на здравната вноска - би трябвало хора, които не пушат и не пият да плащат намалена здравна вноска - примерно с 10 %. Така ще има и материален стимул за непушачите, а и реално ще насърчи хората да се занимават със спорт за профилактика на тяхното здраве. Тази идея може да се доразработи, но да не досаждаме.
rumen221s
на 10.06.2010 в 18:40:03 #1Приятели, Дори и 50% от бюджета да се отделят за здраве, пак няма да ни лекуват, като хора..., заради липсата на контрол...!!! Защото...: - Костов имаше само една умна мисъл - "Пари без реформа не се дават"... За нашето Тотално болно, Тоталитарно здравеопазване има… „Панацея” и то не е „Закриване на болници”… . - Нарича се „Лична Здравно-осигурителна, Дебитно-кредитна сметка”…, допълнителното здравно осигуряване да е озаконено, като „Здравна застраховка”... Новите "Лични карти" могат и трябва, да са едновременно и „Електронно здравно досие”… и „Лична Здравно-осигурителна, Дебитно-кредитна сметка”…(за разплащания единствено в Здравеопазването) Вноските за здраве Трябва...!!!, да се правят в Строго съответствие с Конституцията: - „Чл. 52. (2) Здравеопазването на гражданите се финансира от Държавния бюджет, от Работодателите, от Лични и колективни осигурителни вноски и от други източници при условия и по ред, определени със закон.” След като няма съотношение – Значи По равно за тримата съвносители, а всеки гражданин ще е „Контрольор”, чрез плащанията си…!!! Въпроса е по колко, а отговора: 1. Здравния данък (такса), трябва да е еднакъв (15%), за всички доходи от труд, доходоносна собственост, дивиденти, обезщетения и социални помощи..., при това без ограничения в размера на дохода... (Нали това е смисъла на "плоския" данък – равенство...) 2. Според Конституцията, здравната вноска се дели по равно между гражданина, работодателя и държавата... т.е. по 5%... 3. За истински социално слабите - Инвалиди и безработни - останали без обезщетения или помощи) и децата, да е примерно 10%, (от помощите, пенсиите и майчинските и детските), при това, по Конституция, платен от... Държавата!!! Вноските трябва да се правят за всеки доход от Труд и Доходоносна собственост (дивиденти, наеми и т.н.) – без „Таван”, харчат се при нужда, а при недостиг, чрез „Здравно-осигурителната каса”, се заемат средства от другите граждани, които после се връщат с увеличени вноски и се ползват „Здравните застраховки”... При смърт, 50% от сметката се наследява, а останалото е за здравна солидарност… От ГЕРБ, да не се правят на червени или сини "комунисти", а чрез бюджета да изпълнят Конституционните си задължения...!!!