В една правова държава институциите трябва да работят според разписаното в закона, независимо дали общественият интерес е голям или не. Това заяви бившият шеф на Софийския районен съд Методи Лалов пред БНР. Повод за думите му е мотивът на Инспектората към ВСС, който започна разследване на "ЦУМ-гейт" заради високия обществен интерес.

Минаха достатъчно седмици, през които Инспекторатът, ВСС, Прокуратурата следваше да се задействат.

Притеснявам се, че когато една институция го прави заради това - заради обществения интерес, това е само формално.

Припомняме, Методи Лалов подаде оставка през декември в знак на несъгласие с работата на ВСС. Назначенията в правосъдието той коментира по следния начин: "Политическата конфигурация в парламента не е особено различна от предишната и тези, които имаха ресурса да направят реформата преди, същите хора имат ресурса да я правят за в бъдеще. Ако не я направиха преди, какво ни дава основание да съдим, че ще я направят за в бъдеще", запита реторично Лалов.

Инспекторатът към ВСС подхвана срещата на Цацаров, Дончев и Гергов

Инспекторатът към ВСС подхвана срещата на Цацаров, Дончев и Гергов

Проверяват за конфликт на интереси и почтеност

Той обясни, че силно се надява в това, особено на обществения натиск.

Имайте предвид, че последният случай - "ЦУМ-гейт" показва това - няма институции, които да разследват един случай. Когато е хвърлена сянка, петно върху съдебната система, без да казваме какъв е резултатът от тази проверка, проверка неминуемо трябва да има от всички възможни институции.

"В България не се намери нито една! Нито един прокурор не смее да повдигне и да образува всъщност проверка по случая "ЦУМ-гейт", въпреки че това е в правомощията на всеки един прокурор от Градска прокуратура! Висшият съдебен съвет категорично отказа да извърши проверка, въпреки че възлагаше проверки по стотици пъти по-елементарни случаи. Защо", запита Лалов.

Бившият началник на СРС изрази съжаление, че никой в системата не е решил "да напише една романтична страница в българската история" и да се престраши да разпореди проверка, за да види дали главният прокурор Сотир Цацаров би я отменил.

Скептичен към проверката на Инспектората по т.нар. "ЦУМ-гейт" е и адвокат Михаил Екимджиев.

Аз си мисля, че хората от Висшия съдебен съвет, визирам прокорупционното лоби там, което е от едни клоуни, които системно подкрепят главния прокурор във всички скандали, които той създава около себе си, а и самия главен прокурор са имали нужда от технологично време, за да осмислят най-добрата стратегия. Тя отново e имитационна - да се имитира някаква проверка.

"Аз съм готов да се обзаложа с всеки, че след две-три седмици, най-много месец Инспекторатът ще излезе с някакво витиевато становище - да, трябва да има хигиена във взаимоотношенията на магистратите, но господин Цацаров нищо не е нарушил", каза Екимджиев. Този филм вече сме го гледали, обясни той.

Цацаров не се срамува от срещата с Гергов и Дончев

Цацаров не се срамува от срещата с Гергов и Дончев

Двамата бизнесмени не били обвиняеми, подсъдими или криминално проявени

Всеки прокурор от териториално и материално компетентната Софийска градска прокуратура е можел да образува досъдебно проверка за злоупотреба с власт за случая "ЦУМ-гейт", обясни Екимджиев, който е убеден, че в съдебната система най-важни са хората.

"Главният прокурор може да отмени акта на всеки по-нискостоящ от него прокурор и за образуване на досъдебно производство и проверка. Затова аз казвам, че той е над закона", каза Екимджиев.

Според него правосъдният министър Цецка Цачева се измъкнала от подобен въпрос, че след като парламентарна комисия можела да изслуша главния прокурор, вече нямало лица, които са неконтролируеми и неограничени в правомощията си. Напротив! В процесуален план, никой не може да контролира главния прокурор!

Според Екимджиев, това е дефект в българската Конституция, който е "съвсем целенасочен".