Специализираният наказателен съд - СНС реши тримата задържани за предполагаемия подкуп в район "Младост", кметът Иванчева, заместничката й Биляна Петрова и бившият кмет на района Петко Дюлгеров да останат в ареста.
Остават задържани, защото съдът счита, че има опасност да извършат друго престъпление или да попречат на разследването. Според Марин Марковски, адвока на Иванчева, прокуратурата няма доказателства и няма причина клиентката му да остава в ареста.
Ако Иван Гешев иска да говори с марсианци, нека го направи. На нас ръцете са ни чисти. Подкуп не сме вземали. Това заяви арестувания за подкуп кмет на община "Младост" Десислава Иванчева пред съда, който разглежда мярката й за неотклонение.
Не сме взимали подкуп, отхвърли обвиненията Иванчева. Тя посочи, че парите не са ги пипали, а "те са ги сложили в колата".
Иванчева назова и името на изнудваното лице "в житейския смисъл на думата" и каза, че става въпрос за човек от "Ваклин груп" - Александър Ваклин, който бил и зам.-кмет. на общината, а в момента е човек на ГЕРБ.
В хода на съдебното заседание прокуратурата представи три предпоставки за "задържането под стража" обвиняемите за подкуп Десислава Иванчева, Биляна Петрова и Петко Дюлгеров.
Според прокуратурата доказателствата, подкрепящи обвиненията, се състоят в разпитите на свидетели по делото - пострадали и служители на неговата фирма. Втората предпоставка е във връзка с това, че показанията на пострадалия се допълват и от Маргарита Стоянова, секретар на кмета на столичния район "Младост". Трето - наличието на реална опасност обвиняемата Десислава Иванчева да се укрие и да извърши ново престъпление. Затова и от прокуратурата поискаха мярка "задържане под стража".
Прокуратурата заяви пред съда, че ако се докаже виновността на обвиняемите и те се признаят за виновни, ще трябва да изтърпят между 10-30 години затвор.
Марин Марковски, защитник на кмета на столичния район "Младост" опроверга твърденията на прокуратурата и заяви пред съда, че не са представени реални доказателства за искане на 500 000 евро. Марковски и посочи, че подзащитната му Иванчева трябва незабавно да бъде освободена от ареста.
Той допълни, че ако трябва да се наложи някаква мярка, то тя трябва да е "подписка". Марковски обясни, че от 17 април има приемно-предавателен протокол, който гласи, че служителят на КОНПИ Дено Денев е върнал 70 000 евро на изнудването лице Александър Ваклин.
Иванчева заяви пред съда, че няма намерение да се укрие и няма да се укрие. Тя посочи и че е в отпуск, като по този начин не би могла да влияе на администрацията в общината.
Иван Иванов, адвокат на зам.-кметът на "Младост", добави, че искането на прокуратурата за продължаване на мярката за неотклонение "задържане под стража" е неоснователна, тъй като са допуснати груби нарушения на конституционните права на подзащитната като ограничаване правото на защита.
Ирена Савова и Радост Данчева, другите двама адвокати на Петрова, коментираха, че задържането на зам.-кметът на "Младост" е унизително за българските стандарти, тъй като в продължение на часове те са държани с белезници и не са били допуснати да отидат до тоалетната и да пият вода.
Радост Данчева от своя страна допълни, че подзащитната й Петрова е семейна, с малко дете и не трябва да остава в ареста. "Тя има здраво семейство, непълнолетно дете и постоянен адрес на местоживеене", каза още Данчева и обясни, че няма опасност от това да се укрие и да извърши ново престъпление.
Марияна Тодорова, защитник на подсъдимия Петко Дюлгеров коментира, че Александър Ваклин многократно се е опитвал да си уреди среща с кмета на столичния квартал "Младост" за забавяне на преписки за строеж, но никога не се е говорило за пари. "По делото има протоколи, с които са предадени от свидетеля по делото Ваклин пари на следователите по делото", отсече тя и допълни, че чрез единият от тях (този от 17 април) са му били върнати парите.
Прокуратурата отговори на защитата, че не е съгласна с това, че парите са върнати на изнудваното лице и допълни в своя полза, че са представили достатъчно факти и доказателства, с които да се продължи мярката за неотклонение "задържане под стража".
Припомняме, тази сутрин специализираната прокуратура поиска постоянен арест за кмета на столичния района "Младост" Десислава Иванчева и заместничката й Биляна Петрова. Те бяха арестувани във вторник с показна акция в центъра на столицата, точно пред Спортната палата. Обвинени са за искане на подкуп от предприемач строител в "Младост". Според обявеното Иванчева и Петрова са заловени със 70 000 евро в кашон, който бил в колата, с която те са пътували. Подкупът е взет от посредника Петко Дюлгеров малко преди това.
На следващия ден шефът на Спецпрокуратурата Иван Гешев на брифинга за подробности по случая заяви, че Десислава Иванчева е изнудвала "в житейски смисъл" и други хора.
Междувременно от думите на Цецка Цачева стана ясно, че прокуратурата ще разследва и дали при ареста на кметицата е имало нередности. Малко по-късно обаче от пресцентъра на прокуратурата съобщиха, че не е разпоредена и не се извършва каквато и да е проверка на действията на наблюдаващите прокурори и разследващите органи по досъдебното производство, по което обвиняема е кметът Десислава Иванчева.
velikiat
на 21.04.2018 в 00:25:57 #4на квартален митинг в младост, гешев ли бе, ще ръси предположения, нови и контроверсни през няколко минути, и с гласуване ще се реши, обичайно в съда трябва юридически обосновано обвинение, каквото липсва, и от всички мерки е приложена най високата, задържане под стража, а има домашен арест, подписка, гаранция, явно жената има терористично минало, което не може да съобщи, защото е служебна тайна, че го няма, а бе хайгли лайки
velikiat
на 20.04.2018 в 23:58:58 #3има улица в лондон, до извънреден съд, местните и казват шестнайсет лакътя, разстоянието до брадвата на ешафода, влезлия в независимия съд даже без обосновано предположение, завършвал при палача
velikiat
на 20.04.2018 в 23:35:40 #2мисля си, защитата трябва да обжалва задържане под стража, обвинението не представя факти, доказателства а обосновано предположение, вариант високо вероятно, докато правовото основание се изработва, сега записи ще се монтират, правилните показания ще се стиковат, за пред извънреден съд, който не трябва но съществува, има и добра новина, не ги обезглавиха още в извънредния съд и това е демокрация, която вече никого не удивлява но всички плаши
QWE
на 20.04.2018 в 20:35:51 #1Още едно поредно „спец“ безумие цъфна по делото срещу кметицата на Младост Десислава Иванчева, след като вещественото доказателство от 70 000 евро е било върнато безпрецедентно на бизнесмена Ваклин, за което вече писа АФЕРА. В съдебното засадение стана ясно от показания на бизнесмена Ваклин, дадени пред съдия, че на 2 април т.г. Ваклин е дал 70 000 евро на следовател, тъй като му били поискани. Но от същите показания на бизнесмена, дадени пред съдия, става ясно, че самия подкуп му е бил поискан чак … десет дни по-късно!!! – на 13 април! Това на чист юридически език се нарича провокация към подкуп!!! А тази червена комунистическа сврака, сигурно е по-млада от много пишещи.бришещи по форумите. И не обучавани на милиционерски номерца м Симеоново.. Как така дава 70 000 евро на 2 април, а подкупа му е поискан на 13 април?!