Новият главен прокурор ще бъде избран чрез електронно гласуване. Това е окончателното становище на Висшия съдебен съвет, съобщи БНР. Днес ВСС се събра на Специално заседание, на което беше обсъдена процедурата по избор на главен прокурор.

Предложението за гласуване с интегрални бюлетини, внесено от трима от съдебните кадровици, не получи подкрепа, поради което остават в сила правилата, гласувани непосредствено преди първите номинации за поста главен прокурор.

Повече от час съдебните кадровици спориха електронен или с бюлетина да е вотът след два дни, когато ще бъдат изслушани кандидатите за главен прокурор.

Привържениците на електронното гласуване питаха незаконни ли са всички досегашни гласувания на ВСС чрез системата за гласуване, която се ползва от 2002-ра година.

Част от дебатите засегнаха текстове от Изборния кодекс, Кодекса на труда, както и доклади на ключови европейски институции.

И след двучасови дебати ВСС не промени правилата за избор на главен прокурор. Така наследникът на Борис Велчев ще бъде избран чрез електронно гласуване като за кандидатите ще се гласува в зависимост от последователността на постъпване на кандидатурите. Така членовете на ВСС ще могат да дадат първо вота си за Сотир Цацаров и след това за Галина Тонева и Борислав Сарафов.

Според шефа на ВАС Георги Колев няма значение какво се е гласувало, важното е да е гласувано по съвест. В началото на днешното заседание на ВСС три от членовете на Съвета - Галина Карагьозова, Калин Калпакчиев и Камен Иванов предложиха изборът на нов главен прокурор да става чрез интегрална бюлетина. Техните притеснения от електронния вот са, че ще се наруши равнопоставеността за отделните кандидати.

Според Галина Карагьозова резултатът на първия кандидат неминуемо ще окаже въздействие върху гласуването за останалите. Тримата поддръжници на интегралната бюлетина почертаха, че трябва да се гласува за всеки кандидат, независимо от това колко гласа е събрал първият.

Камен Иванов припомни, че подобна трябва да е практиката и при избор на шеф на националното следствие, но тя не е приложена. Той обясни, че в сегашните правила не е упоменато задължително гласуване за следващите кандидати, ако първият получи 17 и повече гласа, които му гарантират победата. „Дълбоко неморално би било някой да натисне два пъти бутона „за" или три пъти „против"", коментира още Камен Иванов.

Председателят на правната комисия към ВСС Юлиана Колева, поддръжник на електронното гласуване, коментира, че изборът е избор, а начинът, по който се провежда трябва да е сигурен и да обезпечава ясното обявяване на волята на всеки член. Тя е категорична, че системата за електронно гласуване дава тези гаранции.

Колева обясни своята подкрепя за този тип гласуване с желанието на членовете на Съвета да уеднаквят процедурите за гласуване. Според нея няма механизъм, който да не породи в нечие съзнание някакви съмнение. Нека да се проведе изборът и след това да говорим дали е останало някакво съмнение, обясни още Колева.