Пловдивският апелативен съд заседава по делото радикален ислям, съобщава БНР. Съдебното заседание започна с изслушването на проф. Йордан Пеев, който е водещ арабист. В момента той е пенсионер и хоноруван преподавател в Софийския университет, както и в други европейски висши учебни заведения, включително Сорбоната във Франция.

Припомняме, по делото в Пазарджик бе осъден Ахмед Муса Ахмед. Той обжалва произнесената през март миналата година присъда от една година затвор при първоначален строг режим и глоба от 5000 лева.

Окръжният съд в Пазарджик призна Ахмед Муса Ахмед за виновен за разпространение на антидемократична идеология, насаждане на омраза и участие в нерегистрирана организация. Другият подсъдим по делото - имамът на Сърница Саид Мулту, получи присъда от една година условно и 3000 лева глоба. Районният мюфтия на Пазарджик Абдулах Салих пък е с 10 месеца условна присъда и глоба в същия размер. Останалите 10 подсъдими са само с парични санкции. В жалбите на всички има оплаквания за незаконосъобразност и необоснованост и искат наказанията им да отпаднат. От своя страна прокуратурата настоява наложените глоби да се увеличат до максималния размер.

През февруари Пловдивският апелативен съд реши проф. Йордан Пеев да прави експертизата по делото за радикален ислям.

Неговата експертиза е относно съдържанието на иззетата от подсъдимите религиозна литература и брошури. Тя беше назначена след настояване на адвокатите, заради несъгласие с предишните експертизи, както и с преводите. Защитата днес направи опит да оспори збирането на проф. Пеев като вещо лице. Според нея той не бил безпристрастен, защото участвал с коментар в телевизионно предаване след акцията на ДАНС през ноември. Тогава бяха задържани ислямисти в Пазарджик, Асеновград и Пловдив.

От своя страна магистратите са категорични, че няма да отзоват арабиста като вещо лице.

Обяснявайки за текстовете в иззетите книги проф. Йордан Пеев коментира, че те са опасни с това, че разпространяването им сред мюсюлманите ги насочва към действия, които противоречат на Конституцията. Той обясни, че не става въпрос за забранена литература, а за такава, която внушава, че немюсюлманите, били те християни или юдеи, не заслужават приятелството на мюсюлманите и води до последствия, които се виждат. Арабистът посочи за пример „Ислямска държава".

Адвокат Ина Лулчева, която защитава интересите на осъдения за разпространяване на антидемократична идеология, насаждане на омраза и участие в нерегистрирана организация Ахмед Муса Ахмед, както и на още няколко от подсъдимите, каза, че от това, че у тях са открити книги не означава, че става въпрос за проповядване на идеология.

Тя се аргументира с това, че по делото не са приложени проповеди на подсъдимите, които да установят, че те разпространяват тази идеология. Лулчева коментира, че намира за особено опасно избирането на пет книги от библиотеката на някого и повдигането на обвинение въз основа на това. По думите й, у всеки четящ човек може да бъде намерена литература с идеология, която той не споделя, но не необходимо да познава, за да я опровергава или да прецени отношението си към нея.

След тричасово изслушване на проф. Пеев и многобройни въпроси от страна на защитата, съдът допусна експертизата му.

В крайна сметка Апелативният съд прие искане на защитата на имамите да се намери теолог, занимаващ се с ислям, който да направи експертиза на намерената литература на арабски и български език. Магистратите назначиха нова дата за делото на 23 и 24 юни.