За предварителен финансов анализ и анализ на ефекта от евентуалното създаване на специализирани съдилища призоваха председателят на Върховния касационен съд Лазар Груев и заместникът му Гроздан Илиев.

Според тях преди да се пристъпи към осъществяването на идеята за подобна структура, трябва да се отговори на няколко въпроса.

Колко пари ще струва на България специалното правосъдие и как ще бъдат избиран хората, които ще го въздават, с какви точно дела ще се занимава специалният съд и какви ще са гаранциите при образуването им така че да бъдат гледани именно от този съд, питат магистратите.

Те коментираха и обсъждания проект за нов закон за отнемане на имущество, придобито по престъпен начин, съобщи БНР.

Двамата поставиха акцент върху въпроса за гаранциите за човешките права при откриването на процедура по конфискация, без да има предварително произнесена осъдителна присъда. Според Илиев трябва да се осигури ясен регламент кой ще доказва избора на членове на комисията за конфискация и точен критерий какво представлява „необяснимо богатство", залегнало в обсъждания закон.

В средата на октомври се очакват становища и по двата законопроекта от Венецианската комисия.

Според Гроздан Илиев, употребата на специални разузнавателни средства трябва да бъде сведена до минимум. Той напомни, че когато по едно дело бъдат приложение доказателства, събрани със специални способи, то се засекретява, а това влиза в противоречие със законовото изискване за публичност на съдебния процес.

По думите му, СРС-та трябва да се използват за ограничен кръг от престъпления - изключително тежки криминални деяния и дейност на високо организирани престъпни групи. „Не може по всяко второ-трето престъпление, по един подкуп за 100-200 лева задължително с маркираните банкноти да се закачват системите за подслушване.

Според Илиев, органите, работещи по разкриване и доказване на престъплението в стадиите преди да влезе в съда, трябва да търсят други възможности. По думите му, едно вече реализирано СРС не е задължително да се включва в доказателствения материал. Според него с повече комбинативност, старание и търпение от страна на разследващите, може да се потърси дублиращ доказателствен материал, с който да няма проблеми.