Комисията за противодействие на корупцията (КПК, бившата КПКОНПИ) разследва от длъжностни лица от Българската банка за развитие (ББР) за безстопанственост и присвояване във връзка с предоставен от държавната финансова институция кредит от 148.5 млн. лв. на пътностроителната фирма "Роудуей кънстракшън". Договорът за кредита е сключен на 17 юни 2019 г., съобщават от КПК.
За обезпечение на кредита е представен сключен договор за доставка на инертни материали от "Пътстройинженеринг" АД. Основен акционер в дружеството е фирмата "Биомайнинг", свързана с Румен Гайтански - Вълка. От КПК заявяват, че в хода на разследването са установени данни, че и трите търговски дружества в действителност се управляват Гайтански, когото посочват като българския гражданин "Р.Г.".
Оказало се, че договорът, послужил за обезпечение на кредита, е прекратен седмица след подписването му през 2018 г. Комисията за противодействие на корупцията е анализирала множество договори между посочените дружества, за да установи как е използван получения от ББР кредит. Има данни, че със заем от "Био майнинг" АД значителни финансови средства получава дружеството "Кристална вода", с управлението на което отново е свързан "българският гражданин Р.Г." (Румен Гайтански - б.р.).
Анализ на събраната документация полазва, че "Кристална вода" АД се явява обезпечител по договор за кредит между "Търговска банка Д" и ТЕЦ "Варна" АД от 2019 г. Установено е, че "Кристална вода" погасява задълженията на ТЕЦ "Варна" АД към "Търговска банка Д". Има данни, времето на погасяването на дълга, съвпада с предоставянето на заем в размер на 30 млн. лв. от "Био майнинг" на "Кристална вода".
Комисията за противодействие на корупцията разследва и извършена през юли 2024 г. продажба на свързаната с Вълка фирма "Пътстройинженеринг" АД на регистрирано в Кърджали търговско дружество.
От КПК заявяват, че според анализ на събраните към момента документи е налице е обосновано предположение, че са извършени закононарушения, довели до значително ощетяване на ББР, а съответно и финансовия интерес на държавата.
"Действията по разследването на КПК имат за цел да установи цялостния процес от отпускането от ББР на кредита до неговото усвояване от съответните крайни бенефициенти, с оглед на наличието на данни за представена пред банката фиктивна обезпеченост на отпуснатия заем. Проверяват се и неправомерни действия на длъжностни лица - служители на ББР", обясняват от Комисията за противодействие на корупцията.
Предстои събирането на още доказателства и др. действия по разследването. След приключване то им материалите ще бъдат докладвани на прокуратурата.