Конституционният съд (КС) допусна за разглеждане искането на състав на Апелативен съд - Варна за това дали Борислав Сарафов е законно изпълняващ функциите главен прокурор и след 21 юли 2025 г. и съответно дали може да иска възобновяване на дела.

Предмет на делото е разпоредбата на чл. 173, ал. 15 от Закона за съдебната власт (ЗСВ), която гласи: "При предсрочно прекратяване или изтичане на мандата на главния прокурор, председателя на Върховния касационен съд или председателя на Върховния административен съд се определя временно изпълняващ съответните функции, при спазване на следното условие: едно и също лице няма право да изпълнява съответните функции за срок, по-дълъг от 6 месеца, без значение дали е имало прекъсвания в изпълнението на функциите".

В началото на януари 2026 г. трима апелативни съдии от Варна - Янко Янков, Даниела Костова и Светослава Колева, които трябва да се произнесат по искане на Борислав Сарафов за възобновяване на дело, отнесоха въпроса до КС. По искането на съдиите беше образувано дело, което сега конституционните съдии допускат за разглеждане.

ВКС пак отказа да възобнови дело по искане на Сарафов

ВКС пак отказа да възобнови дело по искане на Сарафов

Мотивът - след 21.07.2025 г. Сарафов не е легитимен главен прокурор

От 12-те съдии 9 са били "за" разглеждане не делото, а против са били Надежда Джелепова, Десислава Атанасова и Орлин Колев, които са подписали определението с особено мнение.

Като заинтересувани страни по дело КС посочва Народното събрание, президента, Министерския съвет, министъра на правосъдието, Върховния касационен съд, Върховния административен съд, главния прокурор, Висшия съдебен съвет и Висшия адвокатски съвет.

За становище КС кани Съюза на юристите, Съюза на съдиите, Българската съдийска асоциация, Асоциацията на прокурорите, Камарата на следователите и Българския институт за правни инициативи.

Освен това съдът търси и позицията на член-кор. проф. д.н. Борис Велчев, проф. д-р Екатерина Михайлова, проф. д-р Емилия Друмева, проф. д-р Пенчо Пенев, проф. д-р Пламен Киров, доц. д-р Екатерина Салкова, доц. д-р Зорница Йорданова, доц. д-р Христо Христев и гл. ас. д-р Дилян Начев.

Когато КС се произнесе по делото, е възможно и да сложи край на спора дали дали ограничението от шест месеца се отнася до т.нар. заварени случаи, какъвто е Сарафов.

Припомняме, че Прокурорската колегия на Висшия съдебен съвет (ПК на ВСС) реши да остави Борислав Сарафов на поста изпълняващ функциите главен прокурор и след 21 юли 2025 г., когато изтече 6-месечният срок, в който може да се заем временно длъжността според новите промени в Закона за съдебната власт (ЗСВ) от началото на годината. 

ПК на ВСС заключи, че на новата разпоредба не е придадена обратна сила и следователно не се отнася до висящите случаи, какъвто е този със Сарафов, който беше определен за и.ф. главен прокурор на 16 юни 2023 г.

От своя страна Съдийската колегия на Висшия съдебен съвет (СК на ВСС) пък реши, че новата разпоредба за 6-месечния срок важи за вече бившия шеф на Върховния административен съд (ВАС) Георги Чолаков, който след 21 юли 2025 г. беше отстранен от поста.

Борисов: Домовата книга е екзотика, Борислав Сарафов е легитимен главен прокурор

Борисов: Домовата книга е екзотика, Борислав Сарафов е легитимен главен прокурор

Лидерът на ГЕРБ няма да се кандидатира за президент