Лекари и пациенти няма как да се в конфликт, тъй като нито едната, нито другата страна може да съществува поотделно. Ако има такива конфликти, те не са по вина на лекарите и пациенти.

Това заяви председателят на БЛС д-р Цветан Райчинов по време на съвместна пресконференция с представители на Националната пациентска организация.

Той посочи, че практикуващите лекари в страната са 30 000, а вече не един, а един лекар и половина на ден напускат страната, за да търсят реализация в чужбина.

Припомняме, пред време здравният министър Анна-Мария Борисова коментира, че всеки ден един лекар напуска България.

Една от основните причини са ненормалните условия на работа на лекарите, ненормалното снабдяване с консумативи, няма и нормално заплащане.

Според Райчинов има една несправедливост в закона, тъй като ако държавата не внася осигуровки на хората, които осигурява те не губят своите осигурителни права, а работещите ги губят веднага при неплатени вноски.

По думите му забавянето на плащанията към болниците с два месеца ще доведе до икономии от „всякакъв род" в болничните заведения и даде за пример сигнал, който вчера е получен от онкоболен пациент. Близките му са били принудени сами да закупят морфин, тъй като в дадения диспансер липсвал.

Райчинов припомни, че през 2006 година ВАС отмени регулативните стандарти за болниците, а сега РЗОК искат възстановяване на такива суми за 3-4 години назад и коментира примера с РЗОК в Пловдив, където са заведени 14 дела за суми от 3 до 45 000 лева.

Ако Касата тръгне в тази насока просто ще прекратим работа. Здравеопазването отива все по-надолу и по-надолу, заяви Райчинов и допълни, че за реформа само се говори, но промените са насочени към тотално спиране на средствата за болниците.

Не искайте от лекарите невъзможното, няма как да го направят. Това са най-добрите лекари в света. Няма друга система в света, която да може да работи с тези пари, изтъкна председателят на БЛС.

Георги Ставракиев, зам.-председател на БЛС, отбеляза, че претенциите за надвишени регулативни стандарти със задна дата са необосновани и че ако тези средства бъдат изплатени голяма част от здравните заведения са обречени на фалит.

В крайна сметка това ни поставя не само в несигурна икономическа среда, но и юридическа и нормативна несигурност и хаос в здравеопазването, заяви Ставракиев и допълни, че всичко това рефлектира върху качеството на обслужването на пациентите.

Станимир Хасърджиев - председател на Националната пациентска организация, заяви, че не става дума за конфликт, а за натрупани проблеми в системата, които изострят многостранните отношения.

Той коментира, че от получените за 2 месеца 25 000 сигнала от пациенти най-много са тези за отказан достъп до лечение - 2700. Има получени сигнали за отказани направления - 356, както и за нива на реимбурсация, липса на лекарства в дадени аптеки, лечение в чужбина.

Всички тези сигнали обаче се отнасят до определени пречки в системата, които затрудняват достъпа на пациентите до лечение.

В България здравеопазването се върти в порочен кръг, който се задълбочава. Този кръг трябва да бъде разбит, защото се навлиза в една спирала и не се знае до къде ще стигне здравеопазването ни, посочи Хасърджиев и допълни, че всеки трябва да осъзнае своите отговорности.

По думите му пациентите трябва да осъзнаят добре смисъла в здравното осигуряване, като за целта са планирани разяснителни кампании.

Според Хасърджиев ролята на държавата е да създаде добра мотивация за лекарите да повишават качеството на услугата, а пациентите трябва да са активни участници в процеса на здравеопазване.

Държавата да създаде условия и правила за функциониране на системата. С правила се опитваме да запушим дупки в бюджета, заяви Хасърджиев и заключи, че конфликт не вижда, но вижда, че е нарушен процесът на общуването, което ще доведе до задълбочаване на проблемите.

Според Евгения Адърска конфликт има, но той е между граждани и здравна система.

Стигаме до парадокса „виждаме проблема, знаем как, но динамика няма", заяви тя и допълни: „Аз не разбирам как, когато говорим за здравеопазване приоритетите се клатушкат между бюджет и човешко здраве".

По думите й основният проблем е в изгубеният диалог между пациентите и лекарите.

Димитър Ленков, секретар на БЛС, допълни, че подписаното наскоро споразумение между БЛС и пациентските организации е доказателство, че диалог между двете страни вече има.

Липсва диалога между двете страни и третата страна - държавата, коментира Ленков и допълни, че медицината е изкуство, обосновано на доказателства и не търпи ограничения.

Лекарите трябва да бъдат оставени свободно да изпълняват своите задължения, категоричен бе той.