Лекари и пациенти няма как да се в конфликт, тъй като нито едната, нито другата страна може да съществува поотделно. Ако има такива конфликти, те не са по вина на лекарите и пациенти.
Това заяви председателят на БЛС д-р Цветан Райчинов по време на съвместна пресконференция с представители на Националната пациентска организация.
Той посочи, че практикуващите лекари в страната са 30 000, а вече не един, а един лекар и половина на ден напускат страната, за да търсят реализация в чужбина.
Припомняме, пред време здравният министър Анна-Мария Борисова коментира, че всеки ден един лекар напуска България.
Една от основните причини са ненормалните условия на работа на лекарите, ненормалното снабдяване с консумативи, няма и нормално заплащане.
Според Райчинов има една несправедливост в закона, тъй като ако държавата не внася осигуровки на хората, които осигурява те не губят своите осигурителни права, а работещите ги губят веднага при неплатени вноски.
По думите му забавянето на плащанията към болниците с два месеца ще доведе до икономии от „всякакъв род" в болничните заведения и даде за пример сигнал, който вчера е получен от онкоболен пациент. Близките му са били принудени сами да закупят морфин, тъй като в дадения диспансер липсвал.
Райчинов припомни, че през 2006 година ВАС отмени регулативните стандарти за болниците, а сега РЗОК искат възстановяване на такива суми за 3-4 години назад и коментира примера с РЗОК в Пловдив, където са заведени 14 дела за суми от 3 до 45 000 лева.
Ако Касата тръгне в тази насока просто ще прекратим работа. Здравеопазването отива все по-надолу и по-надолу, заяви Райчинов и допълни, че за реформа само се говори, но промените са насочени към тотално спиране на средствата за болниците.
Не искайте от лекарите невъзможното, няма как да го направят. Това са най-добрите лекари в света. Няма друга система в света, която да може да работи с тези пари, изтъкна председателят на БЛС.
Георги Ставракиев, зам.-председател на БЛС, отбеляза, че претенциите за надвишени регулативни стандарти със задна дата са необосновани и че ако тези средства бъдат изплатени голяма част от здравните заведения са обречени на фалит.
В крайна сметка това ни поставя не само в несигурна икономическа среда, но и юридическа и нормативна несигурност и хаос в здравеопазването, заяви Ставракиев и допълни, че всичко това рефлектира върху качеството на обслужването на пациентите.
Станимир Хасърджиев - председател на Националната пациентска организация, заяви, че не става дума за конфликт, а за натрупани проблеми в системата, които изострят многостранните отношения.
Той коментира, че от получените за 2 месеца 25 000 сигнала от пациенти най-много са тези за отказан достъп до лечение - 2700. Има получени сигнали за отказани направления - 356, както и за нива на реимбурсация, липса на лекарства в дадени аптеки, лечение в чужбина.
Всички тези сигнали обаче се отнасят до определени пречки в системата, които затрудняват достъпа на пациентите до лечение.
В България здравеопазването се върти в порочен кръг, който се задълбочава. Този кръг трябва да бъде разбит, защото се навлиза в една спирала и не се знае до къде ще стигне здравеопазването ни, посочи Хасърджиев и допълни, че всеки трябва да осъзнае своите отговорности.
По думите му пациентите трябва да осъзнаят добре смисъла в здравното осигуряване, като за целта са планирани разяснителни кампании.
Според Хасърджиев ролята на държавата е да създаде добра мотивация за лекарите да повишават качеството на услугата, а пациентите трябва да са активни участници в процеса на здравеопазване.
Държавата да създаде условия и правила за функциониране на системата. С правила се опитваме да запушим дупки в бюджета, заяви Хасърджиев и заключи, че конфликт не вижда, но вижда, че е нарушен процесът на общуването, което ще доведе до задълбочаване на проблемите.
Според Евгения Адърска конфликт има, но той е между граждани и здравна система.
Стигаме до парадокса „виждаме проблема, знаем как, но динамика няма", заяви тя и допълни: „Аз не разбирам как, когато говорим за здравеопазване приоритетите се клатушкат между бюджет и човешко здраве".
По думите й основният проблем е в изгубеният диалог между пациентите и лекарите.
Димитър Ленков, секретар на БЛС, допълни, че подписаното наскоро споразумение между БЛС и пациентските организации е доказателство, че диалог между двете страни вече има.
Липсва диалога между двете страни и третата страна - държавата, коментира Ленков и допълни, че медицината е изкуство, обосновано на доказателства и не търпи ограничения.
Лекарите трябва да бъдат оставени свободно да изпълняват своите задължения, категоричен бе той.
Аниту
на 02.06.2010 в 23:39:49 #34Партенков, Тук съм съгласна. Признавам, че част от пациентите наистина нямат възможността да се възползват от медицината в Европа, по едни или други причини.Това не е толкова важно. На мен лично ми се е налагало да ползвам Европейско здравеопазване , т.е. да бъда от другата страна и да ти кажа, хем съм очарована, хем-разочарована. Но това е друга, много обширна тема, която не е обект на обсъждането тук. Нямам против да я обсъдим някога.
partenkov
на 27.05.2010 в 12:20:33 #33Аниту, и аз работя в системата на западноевропейска държава от близо 20 години. Също съм един от тези, споменати в заглавието. Да нямаш доверие на система, която не познаваш, е като да разказваш филм, който не си гледал. Толкова за твоите "българи от чужбина". И по темата. Има кадърни и калпави лекари във всяка държава, но само в България се стигматизира цяло съсловие въз основа на грешка на един калпав. Да не говорим че повечето "грешки" за които четем в пресата са журналистическо чуто-недочуто-недоразбрано.
Jony Di
на 27.05.2010 в 02:45:44 #32Системата не може да работи повече по този начин. Трябва да се минем незабавно към задължителна здравна застраховка .... не осигуровка, защото това е кьор фишек и грабеж от държавата. Лицензирани дружества има достатъчно и няма нужда да чакаме олигарсите да си правят нови! В момента държавата ограбва и затрива здравеопазването. Ако иска да осигури някого, да му даде ваучер и след като той се застрахова, да плати в брой на дружеството. Срещу 100 лв. годишна застрахователна вноска се получава 4 - 5 000 лева застрахователно покритие. А срещу внесени осигуровки върху 500 или 1000 лева заплата --- един голям .... Значи работещите дават някакви пари, и тези пари потъват. Ако се мине на застрахователен принцип, паразита НЗОК ще бъде закрит и ще има реална конкуренция.
Аниту
на 27.05.2010 в 01:42:37 #31Партенков, Както казах, работя доста години в системата. Цитирам думите на жени, живеещи в Испания, Франция, Германия, Холандия, Белгия, Швейцария, Гърция, Италия, Канада, САЩ и вероятно много други, за които не се сещам. Те просто си идват в България за профилактични прегледи, за второ мнение, за операции и изследвания, зъболечение, защото нямат доверие на тамошната система.Или не могат да си я позволят.Или нямат време да чакат с месеци. Или са със стерилитет и там ги записват за след 8 месеца като начало... Друг е въпросът, ако имат нужда от особено лечение, което не се практикува в България.Тогава простият български гражданин си плаща по 2000 евро на ден за престой в европейска болница.Ако може.И не се знае какво точно ще получи на ден за тези 2000 евро. Но, който може да си го позволи, да го прави. Тук опира въпросът- кой има пари и кой няма. Защо в Европа да е така, а у нас да е иначе. Да се върнем на думата за българското здравеопазване, което от Бай Тошово време е безплатно. Както казва народът-безплатно е само сиренето в капана за мишки...
mrKrastev
на 27.05.2010 в 01:27:43 #30Подкрепшм напълно българските лекари. Утре ако стане нещо с вас неграмотни плювалници ще легнете по гръб и ще гледате лекара като бити песове.
partenkov
на 27.05.2010 в 01:20:52 #29Аниту, ако под "чужбина" разбираш Фиром и Албания, може и да си права. В Европа (истинската), тези операции, манипулации и профилактики се покриват от застраховките и не струват пукната копейка. Освен това се извършват с най-модерната апаратура и медицинска техника. Кой луд ще си ги прави в БГто?
Освен ако тези "българи от чужбина" са нелегалните ни гастарбайдъри, незастраховани и на диета от хляб и вода. "Изворът" ти е доста мътен. 
partenkov
на 27.05.2010 в 01:10:48 #28Така, Метинчо. Лесна е твоята. Като се разболееш, лягаш по гръб и казваш "ишалла". Така е повелил всевишният ви. Ако е казал, значи ще умреш. За какво са ти лекари?Проблемът в случая е, че не всички живеят още в 9ти век.
Аниту
на 27.05.2010 в 01:07:09 #27Да. Затова от май до септември българските лекари обслужват основно българи, живеещи в чужбина. Добре, че онези са много добри, та българите предпочитат тук да си направят профилактичните прегледи, операции или други манипулации, за които или не могат да се вредят в чужбина, или не могат да заплатят за тях, или просто не вярват на тяхното здравеопазване. Хайде, моля ви се!Работя в системата и виждам и чувам как стоят нещата. Не ми се слушат празни приказки.Чувам ги от извора.
partenkov
на 27.05.2010 в 00:47:37 #26Самирчо, в Дойчланд е пълно с български лекари. Дошли са там много преди теб самият. Не си попаднал на някой. Аз познавам поне 20. Един съвет, не се поддавай на медийната истерия , създадена от журналята. Те са най-простото и неграмотно съсловие. Само им прочети статиите. Няма и една без правописни или стилистични грешки. И те седнали да критикуват, за да хвърлят в паника баламите като теб.
--samir--
на 27.05.2010 в 00:34:10 #25Ужас, само да не дойде некой лекар в Германия да ме лекува.. Не познавам лекар в бг, който да разбира. Моля, не ме убеждавайте в противното. Знам че има кадърни, просто аз не съм срещал.
dachi
на 27.05.2010 в 00:23:50 #24който праща лекарите в тръстиката много скоро ги последва.
dachi
на 27.05.2010 в 00:22:23 #23Който праща лекарите в тръстиката много скоро ги последва.
partenkov
на 27.05.2010 в 00:03:00 #2250К за инженер. Може не знам. Един лекар-специалист с независим статут, между 200 и 300 К ойро (на година), че и нагоре.
Скай ис дъ лимит. 
Baj Ivan
на 26.05.2010 в 23:26:00 #21Tози модел го натресе Гаргамел Кофтоф. Всичко до което успя да се докопа беше тотално згомнясано. Накарайте сега инжинера, койтовече прави $50К да се върне в България?! Така става и с лекарите и с всички, които са кадърни и работливи. Кофтоф трябва да бъде съден за предумишлен опит за убийство на нацията.
mrKrastev
на 26.05.2010 в 22:27:50 #20Регистриран на: 03.08.2006, 16:52 27. metin1 | 26.05.2010 20:41 Всички лекари в тръстиката...паразитно племе долно,мръсно.... // А като от тютюна изкочи отровна змя и те уапе за пръста какво ще правиш?

Аниту
на 26.05.2010 в 21:53:30 #19Вижте, здравеопазването наистина е в криза и няма никакви индикации за реформа. За жалост, потърпевши са основно пациентите и лекарите.Очевидно, на българските политици не е нужен здрав народ-колкото по-рано измрем и не достигнем пенсионна възраст, толкова по-добре за ТЯХ.Освен това непрекъснато се раздухват противоречия между лекари и пациенти, защото някому това е удобно. Знаете ли, че в болниците няма никакви лекарства и консумативи-няма марли, спринцовки,абокати, ръкавици.Складовете са празни, фирмите-доставчици си искат плащанията...А лекарите цял живот плащат дълговете на болниците си.Иначе чакаме реформа-ама друг път! Вие не сте вътре в системата, виждате само повърхността и не сте наясно с истинското положение. Лично аз работя 21 години в голяма болница и през всичките тези години, дълговете се удържаха от нашите заплати.Сами си правим ремонтите, купуваме със собствени средства сапун, веро, лигнин.Плюя и на реформата и на държавата! Лично аз си уреждам заминаване в чужбина, защото ми писна от незаинтересована държава!
waster
на 26.05.2010 в 19:10:02 #18От много добрите български доктори, сега се налага да живея в Германия да се лекувам.
sedese
на 26.05.2010 в 18:45:45 #17Те затова иде реч. Но, моля те, не ми говори , че "за всичко са виновни комунистите". "Седесету" също се представиха съответно......
sedese
на 26.05.2010 в 18:29:46 #16PDD , уважавам мнението ти, но в рамките на 20 години т. нар. "демокрация" държавата нито един път не е стимулирала родното производство. Все някакво продаване, купуване, застрояване и бяха по-мили. Далаверката да се върти, с една дума....Е, резултатът е налице.
Kihano6
на 26.05.2010 в 18:16:07 #15PDD , да бе да, я обясни как се фалира при соца
И как тогава с толкова предприятия и производство бяхме "фалирали", а сега само с внос и 4 пъти по-голям външен дълг не сме. Всичко е мижи да те лажим. Отказахме се от соца съвсем доброволно от глупост. Фундаментална глупост и липса на елементаарна политическа и икономическа култура. Язък че уж нашите комунисти бяха "марксисти" и "ленинисти".