Новият собственик на либийския танкер "Бадр"/"Бдин", задържан на бургаското пристанище, е либерийска фирма. Танкерът престоя почти две години на пристанището, информира БНР.
От Изпълнителната агенция "Морска администрация" заявиха, че ще изискат официални документи за смяната на собствеността на танкера, заради който Либия обвини България в пиратство.
Уведомителното писмо за смяната на собствеността е получено днес в държавните институции. Изпращачът е фирма "Булгаргеомин". В него се посочва, че собствеността на танкера "Бдин", който преди българската фирма да го придобие носеше името "Бадр", сега вече е прехвърлен на либерийското дружество "Морган и Ко".
Към момента няма яснота дали корабът е продаден, или е само прехвърлен на друга фирма.
От фирмата-оператор на танкера, "Корморан шипинг", заявиха, че за момента флагът не е сменен. В момента танкерът е с панамски флаг.
Танкерът "Бадр" бе задържан на бургаското пристанище близо две години заради съдебни спорове за собствеността между две търговски дружества - българско и либийско.
В края на миналата година под контрола на Гранична полиция и Морска администрация бяха сменени флагът и екипажът на танкера. Тогава индийските моряци и либийският капитан бяха заменени с украински екипаж.
Припомняме, на 7 януари стана ясно, че Либия е решила да задържа всички кораби, акостирали на нейни пристанища, които плават под наш флаг. Това предупреждение бе в отговор на замяната на либийския флаг на танкера "Бадр" с панамски и предаването на управлението на кораба на украински екипаж. Действието е извършено от частен съдебен изпълнител. То е продиктувано от спор между българска компания и държавата Либия, Панама също е въвлечена в спора.
Действията са извършени с помощта на Българската морска администрация и граничната полиция. Междувременно Панама алармира, че документите, свързващи кораба с панамската страна, са фалшиви. Това е причината Либия ни обвини в пиратство.
Образувани са две досъдебни производства по случая.
Едното досъдебно производство е на Окръжна прокуратура в Бургас срещу частния съдебен изпълнител Тотко Колев. Той бе обвинен, че е превишил правата си.
Припомняме, съдебният изпълнител Колев разясни заедно със своя адвокат, че той не се е качвал на кораба и по време на въвода не е бил в България.
Има и друго, което засяга европейска заповед за разследване относно договор за морска ипотека. Разследва се дали договорът е фалшив.
По информация на журналиста Георги Милков, историята започва от ноември 2017 г. Тогава танкерът е задържан на пристанище Бургас по искане на българска частна фирма, която твърди, че има стари вземания от Либия.